Spor Hekimliği Bölümü Hakkında

Adres:

U.Ü. Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi Görükle Kampüsü / Bursa

Yol tarifi, adresi nerede?

Spor hekimliği, sporcuların sağlık problemleri ile ilgilenen tıbbi branştır. Spor hekimleri, amatör ya da profesyonel sporcu ayrımı yapmadan hizmet vermektedir. Sporcuların geçirdiği sakatlık ve yaralanmaların tanı, takip tedavi sürecinde spor hekimliği süreci yürütmektedir. Bunun yanı sıra antrenman ve beslenme programlarının hazırlanması, psikolojik durum analizleri, fizyolojik sağlığın korunması ve gerekli eğitimler ile sakatlıkların önüne geçilmesi de spor hekimlerinin görevleri arasında yer almaktadır. 

Branşı gereği sporcu hastalıkları ile ilgilenen hekimler, sportif rehabilitasyon tedavileri ve ilk yardım uygulamaları da yapmaktadır. Spor hekimliği için üniversitelerin 6 yıllık  tıp fakültelerinden mezun olunması gerekmektedir. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girip yeterli puanı alan pratisyenler, 4 yıllık spor hekimliği uzmanlık eğitimini almaya hak kazanmaktadır. Uzmanlık eğitimi boyunca egzersiz biyokimyası, spor travmatolojisi, iç hastalıkları, egzersiz fizyolojisi ve sportif rehabilitasyon gibi konularda ayrıntılı bir eğitim aldıktan sonra,  spor hekimi olarak görev yapabilmektedirler. Spor hekimleri, sporcu sağlık merkezleri, spor hekimliği poliklinikleri, özel ve devlete bağlı sağlık kurumlarında çalışabilmektedir. Bunun yanı sıra, spor takımlarının bünyesinde görev yapan spor hekimleri de bulunmaktadır. 

Spor Hekimliği Görevleri Nelerdir?

Spor yaralanmaları yaşanmasına neden olan sebeplerin belirlenmesi ve bunların önlenmesi spor hekimliğinin görevleri arasındadır. Yaşanan kazalar ve yaralanmalar karşısında en etkili tedavilerin uygulanması, sporcuların kısa bir sürede sağlığına kavuşmasının sağlanması spor hekimliği branşında görev yapan doktorların sorumluluklarından bazılarıdır. Spor hekimliğinin diğer görevlerinden bazıları ise şu şekildedir; 

  • Halk sağlığının yükseltilebilmesi için vatandaşların spor programlarına katılmaya özendirilmesi,
  • Spora yeni başlayacak olan kişilerin tıbben alana uygun olup olmadıklarının değerlendirilmesi,
  • Spor müsabakalarından önce gerekli tıbbi tarama ve kontrollerin yapılması,
  • Spor sırasında yaşanan her türlü yaralanma ve sakatlığın teşhisinin konması ve tedavisinin yapılması,
  • Spor yüzünden ortaya çıkan kronik veya akut hastalıkların teşhisinin yapılması ve tedavilerinin uygulanması,
  • Spor müsabakaları sırasında gelişen ani sağlık problemleri için ilk yardım müdahalelerinin yapılması,
  • Sporculara saha performans testlerinin uygulanması,
  • Sporculara kondisyon, kas gücü, denge, kas kapasitesi, kuvvet ve direnç testlerinin uygulanması,
  • Şeker hastalığı, obezite, yüksek tansiyon ve astım gibi hastalıkları olan kişilere, egzersiz programlarının reçete edilmesi. 

Hastalıklar:

Patellar Tendinit, Kıkırdak Zedelenmesi, Aşil tendonu kopması, Plantar fasiit, Miyalji

Spor Hekimliği Doktorları

Prof. Dr. Bedrettin Akova
Spor Hekimliği,
Prof. Dr. Hakan Gür
Spor Hekimliği,
Prof. Dr. Ufuk Şekir
Spor Hekimliği,