Tıbbi Patoloji Bölümü Hakkında

Adres:

U.Ü. Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi Görükle Kampüsü / Bursa

Yol tarifi, adresi nerede?

Tıbbi patoloji anabilim dalı, hastalıklar bilimi olarak tanımlanmaktadır. Patoloji, hastalığa neden olan durumun kaynağının belirlenmesi amacıyla hücreler, dokular ve organlardaki yapısal/işlevsel değişikliklerle ilgilenmektedir. Bu değişikliklerin araştırılması ve incelenmesi tıbbi patolojinin uzmanlık alanına girmektedir. Tıbbi patoloji alanında çalışan hekimlere, patalog ya da patoloji uzmanı unvanı verilmektedir. Kısacası tıbbi patoloji, hastalıkların altına yatan nedeni araştıran ve kesin tanının konulmasını sağlayan çağdaş bir tıbbi bilim dalıdır. 

Tıbbi patoloji kendi içerisinde alt dallara ayrılmaktadır. Bölümün altında çalışmalarını yürüten birimlerden bazıları; baş boyun patolojisi, dermatopatoloji, oral patoloji, endokrin patolojisi, adli patoloji, jinekopatoloji, meme patolojisi, pediatrik patoloji şeklindedir.

Tıbbi Patoloji Uygulamaları Nelerdir?

Hastanelerin tıbbi patoloji birimleri, laboratuvar ortamında çalışmalarını sürdürmektedir. Tıbbi patolojiye, inceleme yapılması amacıyla farklı birimlerden örnekler gönderilmektedir. Örneğin gastroenteroloji, plastik cerrahi ve onkoloji gibi bölümlerde yapılan biyopsi uygulamasının ardından alınan örnek, tıbbi patoloji bölümüne gönderilmektedir. Ayrıca ameliyatlar sırasında cerrahlar tarafından çıkarılan dokular ve organlar hastalıkların kaynağının araştırılması için tıbbi patoloji laboratuvarlarında incelenmektedir. Kadın hastalıkları ve doğum ile endokrinoloji gibi alanlarda alınan örnekler de hastalıkların kesin tanısının konulabilmesi için tıbbi patoloji birimine gönderilmektedir. 

Patolojik değerlendirme sırasında ilk yapılan işlem mikroskobik incelemedir. Mikroskopi patolog tarafından yapılmaktadır. Gönderilen örnekten hastalıkların tespit edilmesi için, çıplak gözle ve elle incelenmesi mümkün olmayan durumlarda mikroskobik inceleme ile değerlendirilmektedir. İnceleme sonucunda hastalıklı alanlar saptanmaktadır. Sonrasında ise bu alanlardan, patologlar tarafından örnek alınmakta ve daha ayrıntılı bir incelmeye geçilmektedir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra patologlar ve bölümde görev yapan tıbbi sekreterler tarafından, incelenen doku, organ veya hücreye ilişkin rapor hazırlanmaktadır. Hazırlanan tıbbi patoloji raporu, ilgili doktorlara iletilmektedir. Bu sayede hastalıkların kesin tanısı konulmakta ve uzman hekim tarafından gerekli tedavilere başlanmaktadır. 

Hizmetler:

Anti Ds DNA, Fiksasyon

Hastalıklar:

Taşlı Yüzük Kanseri, Nöromüsküler Hastalıklar

Tıbbi Patoloji Doktorları

Ass. Dr. İbrahim Şehitoğlu
Tıbbi Patoloji,
Ass. Dr. Emine Kıyım Altıntaş
Tıbbi Patoloji,
Ass. Dr. Akgül Arıcı
Tıbbi Patoloji,
Dr. Öğr. Üyesi Hülya Öztürk Nazlıoğlu
Tıbbi Patoloji,
Prof. Dr. Sema Özuysal
Tıbbi Patoloji,
Dr. Öğr. Üyesi Şaduman Balaban Adım
Tıbbi Patoloji,
Ass. Dr. Zarema Ferik
Tıbbi Patoloji,
Prof. Dr. Ömer Yerci
Tıbbi Patoloji,
Prof. Dr. Oktan Erol
Tıbbi Patoloji,
Uzm. Dr. Elif Ülker Akyıldız
Tıbbi Patoloji,
Uzm. Dr. Özlem Saraydaroğlu
Tıbbi Patoloji,
Doç. Dr. Gülaydan Filiz
Tıbbi Patoloji,
Uzm. Dr. Eylem Akar
Tıbbi Patoloji,
Doç. Dr. Ulviye Yalçınkaya
Tıbbi Patoloji,
Prof. Dr. Şahsine Tolunay
Tıbbi Patoloji,
Ass. Dr. Mehtap Kasap
Tıbbi Patoloji,