evim.com

TSH Düşüklüğü Tedavisi

TSH düşüklüğü tedavisinde, öncelikle hastalığın altında yatan sebepler teşhis edilip tedavi edilmelidir.

TSH Düşüklüğü Teşhisi

TSH düşüklüğü teşhis edilmesinde, hekimin öncelikle hastayı değerlendirmesi ve yapacağı testler önemlidir. Sizin şikayetlerinize göre size uygun değerlendirme ve testleri hekiminiz belirleyecektir.

 • Fizik Muayene:  Hastalardan hastalık ve belirtilerine yönelik bir öykü alınarak muayeneye başlanır. Meydana gelen, fark edilen belirtiler ya da şikayetlerinizi dinleyip hekim değerlendirme yapacaktır. Boyun bölgesi bir şişlik var mı diye dışarıdan göz ile inceleme yapıldıktan sonra iki el ile hastanın boynu muayene edilir. Ayrıca hastanın gözlerine de dikkat edilir. Şikayetler, sıklığı meydana gelen sorunlar, kullanılan bir ilaç var mı, bireyin başka bir hastalığı var mı, devam eden bir tedavisi  var mı, hastanın gebelik durumu var mı, hastanın aldığı iyot miktarı gibi sorular ile değerlendirme yapılır.
 • Kan Tahlili: Kan tahlili TSH düşüklüğünün anlaşılması ve teşhis konulması için önemli bir testtir. Çünkü kanımızdaki bir hormon olduğu için kanda TSH düşüklüğü değeri alınan kanda çıkmaktadır.  Hekiminiz fizik muayeneyi yaptıktan sonra gerekli gördüğü durumda kan tahlili isteyecektir. Hastadan alınan bu kan laboratuvar ortamında incelendikten sonra TSH ve T3 – T4 düzeyleri raporlanır. Hipertiroidi denilebilmesi için T3 ve T4 yüksek TSH ’ın ise düşük olması gerekir. Hekim bu değerlere göre bir tedavi planlaması yapacaktır.  Bu nedenle farklı tedavi yöntemleri için ısrarcı davranılmaması ve tedavi sonrası süreçte hekimin önerilerine uygun hareket edilmesi oldukça önemlidir.
 • Sintigrafi: Bu yöntem, tiroid bezini görüntülemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Tiroid sintigrafisi ile nodül yani tiroid bezindeki kitlelerin sıcak soğuk olması gibi durumlara bakılır. Radyoaktif iyot uygulanarak yapılan işlemde sıcak kitle yani nodül varsa bu kitleler fazla iyot tutar. Az iyot tutanlar ise soğuk kitle yani nodül olarak adlandırılır. 
 • Bilgisayarlı Tomografi: Bilgisayarlı tomografide X ışınları kullanılmaktadır. Bu sayede hastadan ince kesitler halinde görüntüler elde edilir. Bilgisayarlı tomografi genellikle hipofiz bezi kaynaklı TSH hormon düşüklüğünün tanısında kullanılır.
 • Manyetik Rezonans Görüntüleme: Manyetik rezonans görüntüleme yönteminde radyo dalgaları sayesinde hastadan kesitsel görüntüler elde edilir. Bu yöntem genellikle hipofiz bez kaynaklı TSH düşüklüğünün tanısında kullanılmaktadır. 
 • Ultrason: Tiroid bezi ve içindeki kitlerleri, herhangi gelişmiş bir durumu görüntülemek için yapılan işlemdir. Bir cihaz yardımı ile boynunuzdaki tiroid bezine bilgisayar ortamında bakılır. 

TSH Düşüklüğü Tedavisi

TSH düşüklüğünün farklı birçok nedeni olabilir. Tedavisi için bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve altta yatan neden araştırılıp belirlendikten sonra bu nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır. Hekiminiz tarafından testler yapılıp TSH düşüklüğüne sebep olan hipofiz bezi hasarı ya da hipertiroidi tanısı aldığınızda uygun tedavi yöntemi doktor tarafından seçilecektir. TSH düşüklüğü nasıl tedavi edilir, yöntemleri;

 • İlaç Tedavisi: İlaç tedavisi olarak anti–tiroid adı verilen ilaçlar kullanılırAnti-tiroid adı verilen bu ilaçlar tiroid bezinin çok fazla salgıladığı tiroid miktarını azaltır.  Bu ilaçlar hekim tarafından yazılmalıdır, hekim yaşa, kiloyla, hastalığın seviyesine göre bu ilaçların dozunu belirleyecektir. Bu ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır etkileri hemen ortaya çıkmaz, ilaçların etkilerinin görülebilmesi için bir iki hafta süre geçmesi gerekir. İlaçlar kullanılırken de belirli aralıklarla gidip kan testi ile takibi yapılmalıdır. 
 • Radyoaktif İyot: Bu tedavi yönteminde amaç aşırı tiroit üretimini durdurmaktır. Bunun sağlamak amacıyla hastaya radyoaktif iyot verilir. Bu radyoaktif iyot ağızdan ilaç   şeklinde alınır. Aşırı aktif olan tiroit bezindeki hücrelerin ölmesi için de tiroit bezini küçülterek etki eder. Radyoaktif iyot tedavisinde de etkileri hemen ortaya çıkmaz, etkilerinin görülebilmesi için birkaç hafta süre geçmesi gerekir. Bu tedavi yöntemi de eğer size uygunsa hekim tarafından belirlenecektir. 
 • Tiroidektomi: Bu işlem cerrahi bir işlemdir. Ameliyat ile tiroit bezinin alınmasıdır. Tiroit bezinin belirli bir kısmının ameliyat ile çıkarılmasına parsiyel tireidoktimi, tiroitbezinin tamamının ameliyat ile çıkarılmasına da total tiroidektomi adı verilir. Bu tedavi yönteminin size uygun olup olmadığı hekim tarafından muayene sonrası karar verilecektir. 

TSH Düşüklüğü Tedavi Edilmezse

Tiroid bezinin ürettiği bu hormonlar metabolizmayı, vücudumuzun işlevlerini ve büyüme fonksiyonunu düzenler ve etkilerler.  Bu düşüklük vücudumuzda birçok belirtiye ve hastalığa ya da bozukluklara sebep olabilmektedir. TSH düşüklüğü bu belirtiler sonucu sağlık kuruluşuna başvurunca anlaşılabilir. Gerekli tedavisi yapılmazsa meydana bazı hastalıklar, sorunlar çıkabilir.  

Hipertiroidi tedavisi yapılmadığında kalpte ciddi sorunlar meydana gelir. Anormal kalp atışı ritim bozukluğu olarak bilinen ‘’Aritmi’’, kalp kası boşluklarında artış, kalp yetmezliği, yüksek tansiyon, kalp durması gibi durumlar meydana çıkabilir. Tedavi edilmezse ciddi kilo kayıpları meydana gelecektir. 

Kilo kaybı nedeniyle kaslarda zayıflama, organların işlevlerinde bozukluklar, bağışıklık sisteminde zayıflama gibi sorunlar ortaya çıkacaktır. Kadınlarda adet bozuklukları böylelikle gebe kalmakta zorlanma, erkeklerde iktidarsızlıklar ortaya çıkabilir. 

Sürekli yorgun, halsiz hissetme yüzünden iş yapamama, uyanamama, uyku problemleri görülebilir.

TSH Düşüklüğüne Ne İyi Gelir?

TSH düşüklüğünün nedeni öncelikle hekim tarafından araştırılmalı ve nedene göre çözüm bulunmalıdır. TSH düşüklüğüne sebep olan durumlar, hastalıklar tedavi edilmelidir. Ancak bazı uygulama ya da gıdalar da iyi gelebilmektedir. Bunlar;

 • Demir: Tiroit sağlığı için vücutta önemlidir. Kanda demir düzeylerinin düşük olması hipertiroidi ile ilgili olabilir. Bu nedenle fındık, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler, mercimek ve hindi gibi hayvanları ve kepekli tahıllar tüketmeniz yararlı olabilir.
 • İyotsuz Tuz: Hipertiroidi nedenlerinden biri çok fazla iyot tüketmek olduğu için azaltılması gerekebilir. Tamamen kesilmesi de TSH yüksekliği yani hipotiroidiye neden olabilir. 
 • Yulaf: Yulaf bağırsaklarımız da dahil olmak üzere vücutta birçok faydası vardır. TSH düzeyleri dengesinde faydalı olabilir. 
 • Selenyum: Selenyum da tiroid sağlığı için çok önemli bir mineraldir. Bu minerali de diyetinize eklemeniz TSH düzeylerini düzenlemenizi sağlayacaktır. Selenyumun bulunduğu besinler,  yumurta, kümes hayvanları, mantar, kuzu et, pirinç, chia tohumu gibi besinlerdir.
 • Çinko: Çinko da TSH düzeyini dengeleyen bir diğer elementtir. Bunu içeren besinleri de beslenmenize eklemeniz faydalı olacaktır. Nohut, kırmızı et, kabak çekirdeği gibi besinlerde bulunmaktadır. 

TSH Düşüklüğüne Ne İyi Gelmez? 

TSH düşüklüğüne neden olabilecek birçok durum vardır. Bunların başlıcası, myastenia gravis, tiroidit, ilaçlar, hipofiz adenomu, fazla iyot tüketimi gibi durumlar yüzünden meydana gelebilir. Bu durumların ortaya çıkmasına neden olan şeylerin önüne geçilmesi de TSH düşüklüğünün önüne geçilmesini de sağlayacaktır ya da TSH düşüklüğü belirtilerinin kötüleşmemesine yardımcı olacaktır. Bunlar;

 • Sigara: Sigara her zaman vücuda zararlı bir maddedir. Sigara tiroid bezini salgısını da bozabilir burada kanser oluşmasına da neden olabilir. Bu nedenle sigara içilmemesi gerekir.
 • Şeker: Şeker vücudumuz için pek de yararlı bir gıda olmadığı için çok tüketilmemesi gerekir. Özellikle de TSH düşüklüğü durumlarında tüketilmemesi minimum şeker alımı olması bu hasta grubu için önemlidir.
 • Çay-Kahve: Hipertiroidide zaten metabolizma hızlıdır ve çay ve kahve de metabolizmayı hızlandıracağı için tüketimleri azaltılmalıdır.
 • Asitli İçecekler: Asitli içeceklerde de hem şeker bulunduğu hem de zararlı olduğu için TSH düzeyinin etkiler bu nedenle tüketilmemesi gerekir.
 • İyot: İyot miktarı ayarlanmalıdır, çok fazla tüketimi TSH düşüklüğü durumunu artıracaktır ama tamamen diyetten de çıkarılmamalıdır. 
 • Fazla Egzersiz: Hipertiroidi durumunda metabolizma hızlıdır ve vücut, organ işlevleri de normalden daha hızlıdır, ayrıca kilo kaybı fazladır. Aşırı egzersiz bu durumları kötüleştirebileceği için çok fazla yapılmamalıdır. 

TSH Düşüklüğü İlaçları 

İlaç tedavisi olarak tiroid hormonlarını miktarını düzenleyecek ilaçlar tercih edilir. Bazı durumlarda da radyoaktif iyot adı verilen bir ilaç ile bu hastalığın tedavisi yapılabilir. 

 1. Anti-Tiroid İlaçlar: Anti-tiroid adı verilen bu ilaçlar tiroid bezinin çok fazla salgıladığı tiroid miktarını dengelemeye çalışır, çok fazla olduğu durumlarda da  azaltır. Bu ilaçların kullanımına hekim karar vermelidir ve  hekim tarafından yazılmalıdır, hekim hastalığın seviyesine göre ilaç seçimi yapacaktır ve  bu ilaçların dozunu kilo ve yaşınıza göre belirleyecektir. Hamilelikte ve çocuk, bebek hastalarda ve yetişkinlerde kullanım dozları değişeceğinden doktor bunu belirleyecektir. Bu ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır etkileri hemen görülmeyebilir yaklaşık birkaç hafta geçmesi gerekecektir,  sabırla bırakmadan devam edilmelidir. İlaçlar kullanılırken de belirli aralıklarla gidip kan testi ile TSH düzeyinin kandaki takibi yapılmalıdır. TSH düşüklüğünde kullanılan etken maddeler şunlardır;

 • Levotroksin Sodyum
 • Levotiron
 • Propiltiouresil

Olası ilaç yan etkileri: TSH düzeyinde artma, ishal, kusma, yüzde şişlik, aşırı terleme, çarpıntı, ateş, kilo kaybı

2. Radyoaktif İyot: Bu tedavi yöntemde amaç ilaç tedavisinden farklı olarak aşırı tiroit üretimini durdurmaktır. Bunun sağlamak için hastaya radyoaktif iyot verilir. Bu radyoaktif iyot ağızdan ilaç şeklinde alınır. Hipertiroidi durumunda TSH düşüklüğünde aşırı aktif olan tiroit bezindeki hücrelerin ölmesi için de tiroit bezini küçültür ve bu şekilde etkisini gösterir. Radyoaktif iyot tedavisinde de etkileri ilaçlar gibi hemen ortaya çıkmaz, etkilerinin görülebilmesi için birkaç hafta süre geçmesi gerekir. Bu tedavi yöntemi de eğer size uygunsa hekim tarafından belirlenecektir.  

Olası ilaç yan etkileri: Boyunda duyarlılık gelişmesi, mide bulantısı, ağız mukozasında meydana gelen kuruluk, tat almada azalma.

TSH Düşüklüğü Ameliyatı

TSH düşüklüğünde kullanılan bir diğer tedavi yöntemi de ameliyattır. Bu yöntemde de tiroid bezinin tamamı ya da bazı bölümleri cerrahi olarak alınabilir. Bu işlemler Tiroid bezinde nodül yani kitlenin bulunduğu durumlarda, tiroid kanserinde, Tiroid bezinin çok fazla çalıştığı durumlarda ilaç tedavisi ve radyoaktif tedavinin işe yaramadığı durumlarda uygulanan cerrahi yöntemdir. Bu yönteme gerekli testler, görüntüleme yöntemlerinden sonra hekim karar verecektir. 

Tiroidektomi: Tiroid bezinin fazla çalıştığı durumda yapılan cerrahi işleme verilen genel addır. Bezin bir kısmı ya da hepsi ameliyatla alınır. Hastalığın durumuna göre karar verilir.

 • Parsiyel tiroidektomi: Tiroid bezinin belli bir kısmının alınmasına verilen addır.
 • Total Tiroidektomi: Tiroid bezinin tamamının alınması işlemidir.
 • Subtotal tiroidektomi  Tiroid bezinde 1-2 gram fazlası dokunun kalması işlemidir. Hepsi alınmaz. 
 • Total lobektomi: Bir taraftaki  tiroid lobunun tamamının alınır ancak diğer taraftaki lob bırakılır.  

Hamilelikte TSH Düşüklüğü

Hamilelikte TSH düşüklüğü anne için de bebek için de önemli bir sorundur. Eğer hamilelik durumunda önce annede nodül yani kitle varsa hamile kalınmadan önce biyopsi işleminin yapılması gerekir. Bu işlem yapılmadığı takdirde ise hamilelik süresince nodüllerin boyutları büyüyebilir. Hamilelikte hipertiroidi ortaya çıkmasının nedenlerinden biri hamilelikte salgılanan HCG hormonunun TSH alıcılarının zayıf bir şekilde uyarılmasıdır.

Hamilelik süresince TSH düzeyleri ilk üç ayda 0.1-2.5, ikinci üç ayda 0.2-3.0 ve son üç ayda  0.3-3.0 aralığında olması gerekir. Gebelikte TSH düşüklüğü anneye bazı zararlar verebilir, bunlardan en önemlisi düşük meydana gelmesidir. Annenin düşük yapması da hipertiroidinin seviyesine göre değişir, TSH çok düşükse bu risk artar. Eğer daha kontrollüyse risk daha düşük olacaktır. 

Annede TSH, T3 ve T4 değerleri normal değerleri aralığında olmadığı zaman bu işlevler olumsuz etkilenir ve bebekte de  yerine getirilemez. Sinirlilik, ellerde titreme, sıcak basmaları uyku problemleri, kilo kaybı, kalpte hızlanma çarpıntı gibi problemler, ishal, gözlerde büyüme, iştahta artma, huzursuzluk, terleme, saç dökülmesi, ışıktan rahatsız olma gibi belirtiler varsa bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Hamilelilikte hipertiroidi tedavisinde anti-tiroid ilaçlar kullanılabilir. Ancak bebeğe zararlı olacağı için radyoaktif iyot kullanılması tercih edilmez. Tiroidektomi ameliyatı da çok gerektiği durumlarda yapılabilir ancak gebeliğin 20. haftasına kadar beklenmelidir ya da doğum sonrasına ertelenebilir.

Çocuklarda TSH Düşüklüğü 

TSH yani tiroid hormonu her yaşta çok önemli ve vücut için çok işlevsel bir hormondur. Bu hormonların başlıca görevleri arasında çocukların gelişimleri açısından önemli işlevleri vardır. Örneğin kemik gelişimini sağlamak, büyümeyi sağlamak, sinir sistemi gelişimini sağlamak  ve metabolizmayı etkileyerek vücudun çalışmasını düzenlemek en önemli görevlerindendir.

Çocuklarda da TSH, T3 ve T4 değerleri normal değerleri aralığında olmadığı zaman bu işlevler olumsuz etkilenir ve yerine getirilemez. Çocuklarda T3 normal değeri 12-23 yaş 0.82 ve 2.13 aralığında, 1-14 yaş 1.05 ve 2.05 aralığında olması normaldir. T4 değeri ise 4 ve 13.3 arası normal değer olarak   kabul edilir. TSH değeri ise 20 haftadan 18 yaşa kadar aralıkta 0.7 ve 64 arası normal kabul edilmektedir. 

Eğer çocuğunuzda, kilo kaybı, kalpte hızlanma çarpıntı, ellerde titreme, sıcak basmaları uyku problemleri gibi problemler, ishal, saç dökülmesi, ışıktan rahatsız olma, gözlerde büyüme, iştahta artma, huzursuzluk, terleme gibi belirtiler varsa bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir. TSH düşüklüğü tedavisinde çocuklarda anti-tiroid ilaçları ve ameliyatla tiroid bezini çıkarılması (tiroidektomi) ameliyatı yapılabilir. Bu tedavilerden uygun olana hekim karar verecektir.

Bebeklerde TSH Düşüklüğü

Tiroid hormonu yani TSH hormonu her yaşta çok önemli ve vücut için çok işlevsel bir hormondur. Bu hormonların başlıca görevlerinde vücudun metabolik işlevlerinin yapılmasını sağlamak, bu metabolik işlevlerde de şeker, vitamin, mineral, protein, yağ kullanımını düzenlemek, vücut ısısını düzenlemek, sinir sistemi gelişimini sağlamak, kemik gelişimini sağlamak, büyümeyi sağlamak gibi önemli görevleri vardır.

Bebeklerde de TSH, T3 ve T4 değerleri normal değerleri aralığında olmadığı zaman bu işlevler olumsuz etkilenir ve yerine getirilemez. Bebeklerde T3 normal değeri 1- 14 yaş 1.05-2.05   TSH  Prematüre bebekler 0.7 – 27  --- 0 – 4 gün 1 – 29  , 2 – 20 hafta 1.7 – 9.1  değerleri arasında ve  20 hafta – 18 yaş a kadar aralığın normal değeri de 0.7 – 64 olmalıdır. Bebeklerde TSH dengede olması çok önemlidir. Çünkü gelişim, organ oluşumu, sinir sistemi oluşumu, kemik gelişimi devam etmektedir. Bu nedenle anne karnında ve sonrasında bu değerlerin normal  olması çok önemlidir.

Doğduktan sonra topuktan alınan kan ile de bebeğe TSH hormonlarına bakılır. TSH düşük olmasının nedeni, anne karnındayken annede düşük olması, annenin kullandığı ilaçlar, anneden myastenia gravis olması gibi nedenler olabilir. Tedavisi için tiroid düzenleyici ilaçlar kullanılır.  Ameliyat çok fazla tercih edilen, istenen bir yöntem değildir. Tedaviye hekimin karar vermesi gerekmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

TSH Düşüklüğü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

TSH annede dengede olması çok önemlidir, annedeki hormonlar bebeğe geçmektedir. TSH düzeylerinin normal olması bebek gelişimi için çok önemlidir. Çünkü bebekte gelişim, organ oluşumu, sinir sistemi oluşumu, kemik gelişimi anne karnındayken olmaya başlar, bu nedenle anne karnında ve sonrasında bu değerlerin normal  olması çok önemlidir.  Ayrıca bebeğin düşmesine neden olabileceği için dikkatli olunması, bu değerlerin sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Hamilelikte TSH düşüklüğünün tedavisi hekim tarafından uygun yöntemle yapılarak değerler normal seviyeye getirilebilir. Böylelikle bu durumların ortaya çıkması da engellenmiş olur. Anti tiroid ilaçlarla bu değerler dengelenebilir. Diğer tedavi yöntemlerinden olan radyoaktif iyot gebelikte kullanılmaz. Cerrahi olarak tiroid bezinin alınması işlemi de gebelikte 20. haftadan önce tercih edilmeyen bir tedavi yöntemidir. En uygun tedavi için sağlık kuruluşuna başvurulmalı, düzenli takip yapılmalıdır.

TSH düşüklüğü herkese ve her yaşa zarar verdiği gibi gebelikte de bebeğe bazı zararları vardır.  TSH hormonu anneden bebeğe geçer. Annedeki düşüklük bebeği de aynı şekilde etkiler. Bu hormonların başlıca görevleri metabolizmayı düzenlemek,  bebeğin kemik gelişimini sağlamak, bebeğin büyümesini  sağlamak, vücut ısısını düzenlemek, sinir sistemi gelişimini yapmak önemli görevlerdir.

Annede TSH, T3 ve T4 değerleri normal değerlerinde olmadığında da bu işlevler olumsuz etkilenir ve bebekte de  yerine getirilemez . En önemli etkilerinden biri düşüğe sebep olmasıdır. Bebeğin sinir sistemi gelişimi, metabolizması ve kemik gelişimi üzerinde de önemli zararları olabilir.  

Gebelikte TSH düşüklüğü durumunuz varsa ya da öncesinde varsa ve gebe kaldıysanız bir hekim tarafından takibinin iyi yapılması ve normal değerlerinde tutulması bebeğin sağlığı açısından da çok önemlidir. 

TSH düşüklüğü tiroit bezinin fazla çalışması durumuna denir.

makaleyi incele

TSH düşüklüğü tedavisinde, öncelikle hastalığın altında yatan sebepler teşhis edilip tedavi edilmelidir.

makaleyi incele