evim.com

Tıbbi mikrobiyoloji, insan vücudunda görülen zararlı mikroorganizmaların teşhisinden sorumlu olan bölümdür.

Gıda zehirlenmesi diğer adı ile besin zehirlenmesi, mikroorganizmaların ürettiği zehir ile kirlenmiş yiyeceklerin veya içeceklerin tüketilmesi ile görülen bir durumdur.

Gıda zehirlenmesi diğer adı ile besin zehirlenmesi durumunda, öncelikle yapılması gereken tedavi vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koymaktır.

Diyabetik ayak rahatsızlığı, hastaların, kan şekerlerinde görülen uzun süreli yükseklik nedeniyle oluşan ayak problemleridir.

Diyabetik ayağın bilinen bir tedavisi yoktur. Hastanın şikayetlerini gidermek üzere tedavi seçenekleri uygulanır.

Tıbbi Mikrobiyoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sarıhumma aşısı, sarıhumma enfeksiyonunun çok sık görüldüğü bölgelere seyahat etme durumunda kişilere uygulanır. Bu aşının uygulanması için seyahat sağlığı merkezleri bulunmaktadır. En yakınınızda bulunan seyahat sağlığı merkezine başvurarak bu hastalığın aşısını yaptırabilir ve seyahat için aşı sertifikası alabilirsiniz.

Gıda zehirlenmesinde esas korkulan sıvı kaybına bağlı sıvı ve elektrolit kaybıdır. Sıvı kaybı şiddetine bağlı semptom şiddetleri de değişir. Ağır bir susuzluk durumu varsa ve ek sıvı takviyesi de yapılmadıysa öldürücü olabilir. Bunun dışında yeterli sıvı tedavisi yapılırsa ve sıvı kaybı şiddetli değilse hasarsız iyileşme olur. Hatta hafif vakalarda kendiliğinden de düzelebilir.

Alınan mikroorganizma miktarına, vücudun direncine ve mikroorganizmanın kuvvetine göre süre değişir. Genellikle bu süre en erken 30 dakika en geç 48 saattir.

Öncelikle kişinin şikayetleri bu konuda önemlidir. İshal durumu varsa “ishal diyetine” başlanıp kabızlık oluşturucu besinler tüketilebilir.

Bol sıvı tüketmek kesinlikle faydalıdır. Ateş, genel durumun kötüye gitmesi, kanlı ishal gibi durumlarda acilen doktora başvurmakta fayda vardır.

Besin zehirlenmesinin kaç gün sürdüğü alınan mikroorganizmaya, kişinin direncine ve mikroorganizma miktarına göre değişiklik gösterir. Kimi kişide bu 1 gün sürerken kiminde 3-4 gün kimi kişide de 1 hafta kadar sürebilir.