evim.com

Selülit Masajı Nedir?

Selülit masajı, vücutta karın, kalça, arka ve uyluk çevresinde biriken selüliti azaltmak, selülit görünümünü tedavi etmek için etkili ve invaziv olmayan bir masaj tekniğidir.

Selülit masajı; selülit görünümünü tedavi etmek için etkili ve invaziv olmayan (cerrahi gerektirmeyen) bir masaj tekniğidir. Bu masaj tekniği, vücutta karın, kalça, arka ve uyluk çevresinde biriken selüliti azaltmak, yok etmek ve cildi daha sağlıklı bir hale getirmek amacıyla uygulanır. Aynı zamanda, vücuttaki kan ve lenf dolaşımını iyileştirerek, dokulardaki oksijen düzeyini yükseltir ve zararlı toksik maddelerden arınmasını sağlar.

Selülit, deri altındaki yağ hücrelerinin düzensiz ve çok fazla birikmesi nedeniyle bazı alanlarda kan dolaşımın bozulması sonucu oluşan bir cilt problemidir. Bu sorun olan bölgelerde yağ oranı çok yükseldiğinden dolayı, yağ hücrelerinde bulunan bileşenlerinde sayısı ve boyutu artar. Böylelikle selülit olarak tanımlanan cilt yüzeyinde deformasyonlar oluşurken, bu durum hormonları da etkiler. 

Selülit Masajı Türleri

Selülit masajının dolaşım masajı ve lenfatik drenaj masajı olarak iki türü bulunur, bu türler şunlardır;   

Dolaşım Masajı

Dolaşım masajı ile cilt altındaki kan dolaşımı harekete geçirilerek o bölgedeki dokunun canlanması sağlanır. Bu masaj tekniğinde ki en önemli noktalardan biri ise kanın, karın alt bölgesinden göğüs bölgesine doğru akışını sağlamaktır ve bazı bölgelere parmakla yapılan basınç uygulamasıyla lenf sıvısı tazelenir.

Lenfatik Drenaj Masajı

Lenfatik drenaj masajında ise, lenf bezlerine masaj uygulanarak kan dolaşımı hızlandırılır ve bu sayede vücutta bulunan ödem ve toksik maddelerin dışarı atılması sağlanır.

G5 Selülit Masajı

Egzersizler selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olsa da, oluşan selüliti tamamen ortadan kaldırmada işe yaramaz. Fakat selülit ve masaj tedavilerinde kullanılan g5 selülit masajı, oluşan selülitli görünümü tamamen yok ederek vücut hatlarının yeniden şekillendirilmesine yardımcı olur.

Bu selülit masajı, 7 ekipmanlı profesyonel bir masaj cihazı ile yapılmaktadır ve titreşim yöntemi ile çalışmaktadır. Odaklandığı faktörler ise, metabolizmayı hızlandırmak, kas gerginliğini azaltmak ve kan dolaşımına artırmaktır. Mekanik titreşim dalgaları selülit tedavisine, fizyoterapiye, cilt altı dokuların hareketlendirilmesine ve vücudun şekillendirilmesine yardımcı olur. G5 selülit masajı bütün vücuda uygulanabilir olsa da kollar, üst bacaklar, kalça ve basen bölgesindeki selülite karşı çok daha etkilidir. 

Selülit Masajı Nasıl Yapılır?

Selülit masajı, selülit deri altı dokusuyla ilgili olduğu için o bölgedeki dolaşımı artırmak ve hızlandırmak için en etkili çözümdür. Böylelikle oluşan selülitin ilerlemesi engellenebileceği gibi selülitin parçalanma ve iyileşme süreci de desteklenmiş olur. Çünkü selülit sorununun hızlı bir şekilde çözülebilmesi için o bölgede kan dolaşımının hızlanması, sorunlu bölgedeki kan akışının artması ve o bölgedeki sert bir yapıya sahip olan yağ dokularının erimeye elverişli duruma getirilmesi gerekir.

Selülit masajı tekniği, uzman terapistler tarafından sorunlu bölgeler hedeflendikten sonra özel yağlar veya kremlerle uygulanır. Uygulama adımları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Terapist selülit kremini ya da yağını iki elinin arasında yayarak, avuç içinde önce ısınmasını sağlar. Sonra uygulanacak olan bölgeye aşağıdan yukarıya doğru hafif baskı uygulayarak yedirir.
 • Ardından selülitli bölge parmaklarla fazla bastırılmadan masaj yapılır ve kan dolaşımı artırılır.
 • Daha sonra selülitli bölgeler parmaklar arasında sıkıştırılıp bırakılırken, bu hareket yere paralel, dıştan içe ve içten dışa doğru yapılır.
 • Yapılan her masaj aşaması kalçalara, basenlere, bacakların ön ve arka yüzeylerine üçer kez uygulanarak selülit masajı sonlandırılır.

Selülit Masajı Faydaları

Selülitli olan doku, genellikle kadınlarda tek bir dikey, düz çizgi halinde ve erkeklerde çapraz bir şekilde olarak hizalanır, bu nedenle erkeklerin selülitten mustarip olma olasılığı daha düşüktür. Selülit masajı yaptıranlarda, bu masaj tekniği bu yağ hücrelerini uyarmayı, vücuda daha eşit ve doğal bir şekilde yaymayı sağlar.

Egzersiz ve sağlıklı beslenme vücudun yağ içeriğini azaltabilir ve selülitle savaşmaya yardımcı olabilir ancak selülit tedavisi için en etkili yöntemlerden biri selülit masajıdır. Bunun yanında selülit masajının birçok faydası vardır ve bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Bu masaj tekniği, selülitli alanın kaydırılmasını sağlamanın yanında, aynı zamanda cildin yaşlanmasını önleyen ve cildin doğal olarak sıkılaşmasına yardımcı olan sağlıklı kan akışını teşvik eder. 
 • Selülit, gergin olan cilt yüzeylerinin arasında biriken yağlardan oluşur. Selülit masajı hem bu cildi gevşetir hem de sadece selüliti azaltmakla kalmayıp diğer sarkık cilt sorunlarına sebep olan yağları hareket ettirerek, cildin daha sıkı ve tonlanmış görünmesini sağlar.
 • Selülit masajı kasları sıkı ve düzgün tutmaya yardımcı olur ve hatta kas gelişimini teşvik eder.
 • Kan dolaşımı hızlandıkça cilt daha parlak ve dolayısıyla daha sağlıklı bir görünüm kazanır.
 • Uzman terapistler tarafından uygulandığında daha kısa sürede sağlıklı bir cilt dokusuna ulaşılmayı sağlar.
 • Periyodik aralıklarla uygulaması yapıldığında selülit oluşumunu önlemek için etkili bir tedavidir.
 • Selülit masajı, kan dolaşımını artırmanın yanı sıra vücudun toksinlerden arındırılmasına yardımcı olur. Böylelikle vücuttaki fazla yağların atılmasını kolaylaştırır ve fit görünmeye yardımcı olur. Ayrıca kaslardan gelen fazla suyu ortadan kaldırarak cildin daha elastik ve sağlıklı olmasını sağlar. 
 • Lenf sıvısı, oksijen ve besini hücrelere taşıyan, toksinleri toplayan ve onları uzaklaştıran bir sıvıdır ve lenfatik sistemde bulunur. Lenfatik sistemde, kalp gibi bir pompa olmamasından dolayı vücuttan toksinleri itilmesi kas hareketi ile yapılır. İşte selülit masajı vücudun zararlı toksinleri temizleme şekli olan lenf sıvısını boşaltarak, lenfatik drenajı iyileştirir. Dolayısıyla cildi esnetip kan dolaşımını iyileştirir.
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Selülit Masajı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Selülit masajı, genellikle 2 ila 3 set halinde 10 seans şeklinde yapılır. Bu seans sıklığı üç ila dört hafta boyunca haftada üç kez, ardından ayda iki kez, daha sonra haftada bir kez şeklinde yapılması önerilir. Selülitin terapist tarafından belirlenen birinci ve ikinci aşamalarında ise nadiren bir veya iki kez yapılması önerilmektedir.

Selülit, iki temel faktör sonucunda oluşmaktadır. Bunlar yağ hücrelerinde aşırı yağ ve dokuya su sızmasına neden olan yetersiz mikro sirkülasyondur (kılcal damarlardaki kan dolaşımı). Oluşan selüliti azaltmak için sağlıklı bir diyet uygulanmalıdır ve fiziksel aktivitelere zaman ayrılması yanında selülit masajının selülitten kurtulmada da önemli olduğu kanıtlanmıştır. Çünkü mekanik etki, toksinleri ve yağı ortadan kaldırmak için lenfatik dolaşımı harekete geçirir. Ayrıca g5 Selülit masajı gibi selülit önleyici araçlar bu masajın daha etkili olmasını sağlarlar.

Selülit masajı, pek çok özel klinikte ve güzellik merkezlerinde uygulanmaktadır. Selülit masajı fiyatları ise uygulamanın yapıldığı sağlık kuruluşunun ve uzman terapistin fiyat politikasına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Uygulama boyutu, seans sayısı ve seans süresi gibi faktörler de fiyatı etkileyen diğer nedenler arasındadır.

G5 selülit masajı uygulamasının yan etkileri, uygulandığı bölgede kan dolaşımının hızlanmasına bağlı olarak geçici kahverengimsi koyuluk, kızarıklık ve morluk oluşumu olarak sayılabilir. Bu komplikasyonlar cilt tipine göre değişmekteyken, genellikle 5-10 gün içinde düzelmektedir. Yan etkilerin uzun süreli devam etmesi halinde sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Selülit masaj süresi bazı sağlık nedenleri dolayısıyla yaklaşık 30 dakikayı geçmemelidir. Çünkü dokuya gelen travma zaten yeterince büyüktür. Bu nedenle masaj ne kadar uzun sürerse etkileri o kadar travmatik olabilir.