Ramzi Teorisi

Ramzi teorisi bebeğin cinsiyetini ultrason görüntülerinden önce öğrenmek isteyenler için bir çeşit cinsiyet belirleme tekniğidir.

Ramzi Teorisi Nedir?

Günümüzde cinsiyet belirlemek amacıyla kullanılan pek çok yöntem bulunmaktadır. Kullanılan bu yöntemlerden biri de ramzi teorisidir. Cinsiyet genellikle hamileliğin 12. haftasında öğrenilmektedir. Ancak 12. hafta cinsiyet belirlemek için yeterli olmayabilir. Bu yüzden de ultrasonda yanılma payı olduğundan dolayı en sağlıklısı 16. haftada cinsiyet öğrenmektir. Ancak bu süreç bazı sabırsız ebeveynler için oldukça zor olabilir. Bundan dolayı da uzun haftaları beklemek yerine ramzi teorisine başvurabilirler.

Ramzi teorisi adını Kanadalı Dr. Saad Ramzi İsmail’den almış bir çeşit cinsiyet belirleme tekniğidir. Dr. Ramzi bu uygulamayı 10 yıl boyunca hamilelerin ultrasonunun inceleyerek geliştirmiştir. Ancak ramzi teorisi bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da teorinin doğruluk oranı doktor ramzi için %97 olduğu bilinmektedir.

Ramzi Teorisi Nasıl Yapılır?

Ramzi teorisine göre plasentanın konumuna göre bebeğin cinsiyeti 6 ile 8. haftasında belirlenebilmektedir. Ultrason sırasında kesenin etrafında parlak bir alan bulunacaktır. Bu alan plasentanın büyümeye başlayıp embriyoyu çevreleyeceği kısımdır. Bu teoriye göre de plasentanın oluştuğu alana odaklanılması gerekir.

Ramzi teorisine göre cinsiyet şu şekilde belirlenmektedir:

  • Bebeğin cinsiyeti iki boyutlu ultrasona göre 6. haftasından itibaren belirlenmektedir.
  • Ultrason görüntüsüne bakarak parlak kısmına bakılıp tahmin yürütülür.
  • Kromozomların farklı yönlere gider ve plasentanın konumu öğrenilir. Böylece plasentanın konumu bebeğin cinsiyetini belirler.
  • Plasenta rahmin sağında ise erkek bebeğe işaret eder.
  • Plasenta rahmin sol tarafında ise kız bebeğe işaret eder.
  • Eğer abdominal ultrasonla bakılıyorsa bu durum ayna yansıması olarak ele alınmalıdır. Yani plasenta sağda ise kız bebek, solda ise erkek bebeğe işaret eder.

Ramzi Teorisinin Başarısız Olduğu Durumlar Nelerdir?

Ramzi teorisi bazı durumlarda doğru bir şekilde çalışmayabilir. Bundan dolayı da sonuçlar doğru olmayabilir. İkiz veya birden fazla fetüsün olduğu durumlarda plasentanın yerini bulmak oldukça zor olabilir. Ayrıca ramzi teorisi genellikle hamileliğin 6 ile 8. haftasında belirlenmektedir. Bundan dolayı 9. hafta sonrasında plasentanın nereye implante edildiğini belirlemek zor olacağından dolayı cinsiyeti belirlemek zor olabilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın
0