Pembe Estetik

Pembe estetik, diş etlerine uygulanan estetik bir operasyondur ve gülüş tasarımı olarak da adlandırılan diş estetiğinin bir parçasıdır.

Pembe Estetik Nedir?

Pembe estetik, diş etlerine uygulanan estetik bir operasyondur ve gülüş tasarımı olarak da adlandırılan diş estetiğinin bir parçasıdır. Diş etlerinin sağlığına kavuşması için bu işlem uygulanmaktadır. Aynı zamanda operasyon ile diş etlerinin sağlıklı ve olması gereken şekilde görünmesi de sağlanmaktadır. 

Pembe estetik ile diş etleri açık pembe rengine kavuşmaktadır. İşlem adını da buradan almaktadır. Ayrıca diş etlerinin dişe ve kemiğe sıkı bir şekilde yapışması, parlak ve pürüzlü bir yapıya sahip olması da pembe estetik ile sağlanmaktadır. Estetik diş hekimliğinde amaç, hastaların istedikleri kusursuz gülümsemeye kavuşmasını sağlamaktır. Diş etlerinin yapısı ve görüntüsü de hastaların gülümsemesini doğrudan etkilediği için, pembe estetik işlemleri uygulanmaktadır.  

Pembe Estetik Nasıl Yapılır?

Pembe estetik, adından dolayı her ne kadar estetik kaygılar odağında yapılıyor gibi gözükse de aslında bir tedavi metodunu da kapsamaktadır. İşlemde öncelikli olarak yapılmak istenilen, sağlığı bozulmuş diş etlerini tedavi etmek ve yeniden sağlığına kavuşturmaktır. Örneğin şişmiş diş etleri için öncelikli olarak tedavi işlemi uygulanmaktadır. Diş etleri farklı nedenlerden dolayı şişmiş durumdayken pembe estetik uygulanmaz. Önce tedavinin tamamlanması beklenmektedir. Öte yandan pembe estetik şu şekilde uygulanmaktadır; 

 • Pembe estetik uygulamasından önce, diş etlerindeki çekilmenin nedenleri araştırılmaktadır. Bu sayede diş etlerinde yaşanan problemlerin tekrar etmesi engellenmektedir. 
 • Bazı hastalarda ise diş etleri çekilmesi görülmektedir. Bu durum dişlerin kök kısımlarının görünür hale gelmesine neden olmakta ve dişler olması gerekenden daha uzun görünmektedir. Bu tür vakalarda diş etlerine ilave yapılmaktadır. 
 • Uzman hekim tarafından kök yüzeyinin kapatılması amacıyla damaktan alınan diş eti dokusu yani diş eti grefti, bölgeye yerleştirilmektedir. 
 • Dişlerinde herhangi bir problemi olan hastalarda da öncelikli olarak diş etleri tedavi edilmektedir. Böylece diş etleri sağlığına kavuşmakta ve estetik bir görünüm elde edilmektedir.  

Pembe estetiğe başlarken; hastaların gülümsemeleri esnasında ağzın ön kısmında ortada olan iki dişin tepe noktalarında bulunan diş etleri referans alınmaktadır. Bu noktadan geçen hayali bir çizginin hafif bir şekilde dudaklara dokunması sağlanmaktadır. Bu referans baz alınarak, ağızda bulunan diğer dişler ve diş etleri arasında sağlıklı formuna uygun bir şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Diş eti düzensizlikleri, estetik gülümsemenin bozulmasına neden olmaktadır. Pembe estetikte, diş etinde görülen probleme göre farklı tedavi metotları uygulanmaktadır. Bu metotlar şu şekildedir;  

 • Rejeneratif: Rejeneratif yöntemi, diş eti hastalıkları nedeniyle yıkıma uğramış olan destek dokuların tedavisi amacıyla kullanılmaktadır. Yöntemde vücudun kendi yapım mekanizmaları tekrar uyarılmaktadır. Bu sayede diş destek dokularında yeniden yapılanma sağlanmaktadır.  
 • Gingivektomi: Diş eti büyümelerinde gingivektomi tekniği ile uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra diş etlerinde derin ceplerin oluşumu da bu tedavi metoduyla ortadan kaldırılmaktadır. Tedavinin sonucunda diş eti hem estetik hem sağlıklı bir görünüm kazanmaktadır. 
 • Gingivoplasti: Diş etlerinin fazla görünmesi durumunda gingivoplasti metoduna başvurulmaktadır. Ayrıca diş eti asimetrisinin düzeltilmesi için de bu yöntem tercih edilmektedir. İşlemde lamina ve zirkonyum benzeri tamamlayıcı yapay (protetik) tedavi metotları ile diş etlerinin estetik bir görünüme kavuşması amaçlanmaktadır.  
 • Kron Boyu Uzatma: Dişlerde zaman içerisinde doku kayıpları oluşabilmektedir. Kron boyu uzatma ile bu doku kaybının neden olduğu görüntü tolere edilmeye çalışılmaktadır. Kron boyu uzatma tekniğinde, fazla diş eti dokusu çıkarılarak dişlere daha uzun bir görünüm verilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca uzman hekim, diş kemiğini işlem esnasında yeniden şekillendirmektedir.  

Pembe Estetik Hangi Durumlarda Uygulanır? 

Pembe estetik, diş eti problemlerinin yarattığı kötü görüntünün ortadan kaldırılması amacıyla uygulanmaktadır. Pembe estetiğin kullanıldığı diş eti sorunları şu şekildedir; 

 • Diş eti çekilmeleri
 • Diş etlerinin fazla görünmesi (gummy smile)
 • Diş etlerinde kanama, kızarıklık ve şişlik olması 
 • Diş eti seviyelerinin farklı ve asimetrik olması 
 • Diş etlerinde renk değişikliği  

Sağlıklı diş etlerinin sahip olması gereken görünüm belirlidir. Bu görüntünün dışındaki tüm diş etleri sağlığını kaybetmiş ya da kaybetmek üzeredir. Bu tür durumlarda pembe estetik, doğru bir tedavi ve estetik yöntemidir.  

Pembe Estetik Öncesi Sonrası Oluşan Farklar Nelerdir?

Pembe estetiğin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu nedenle pembe estetik öncesi sonrası oluşan farklar, gözle görülür oranda yaşanmaktadır. Öncelikli olarak pembe estetik yaptıran hastalar, ağız ve diş sağlığına kavuşmaktadır. Bunun yanı sıra pembe estetik öncesi sonrası oluşan farklar şu şekildedir; 

 • Diş etleri sağlıklı bir görünüm kazanmaktadır.
 • Ağız kokusu engellenmektedir.
 • Ağızdaki yara oluşumlarının önüne geçilmektedir. 
 • Diş etlerindeki kanamalar son bulmaktadır.
 • Dişlerin ağız içerisinde sağlıklı kaldığı süre uzamaktadır. 
 • Dişlerin etrafını saran dokular sağlıklı hale gelmektedir. 
 • Diş etlerindeki şişlik problemleri tedavi edilmektedir. 
 • Kişilerin ağız yapılarından dolayı sosyal hayatlarında oluşan psikolojik problemleri ortadan kalkmakta ve özgüvenleri yerine gelmektedir.
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
1
Makeleyi Paylaşın

Pembe Estetik ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Pembe estetik fiyatları ne kadar?

Pembe estetik fiyatları, operasyonun uygulanacağı ağız ve diş kliniğine göre değişmektedir. Özel ağız ve diş kliniklerinde yapılan pembe estetik için, sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre ücret ödenmektedir. Bu nedenle hastaların operasyondan önce tercih edecekleri klinikten fiyat bilgisi istemeleri gerekmektedir.

Dr. Merve Ergüven

Pembe estetik zararlı mı?

Pembe estetik yaptırmak zararlı değildir. Aksine yararlı bir uygulamadır. İşlem sırasında ağız ve diş sağlığı için gerekli müdahaleler de yapılmaktadır. Pembe estetikte öncelikle, diş etlerinin sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.

Dr. Merve Ergüven

Pembe estetik tedavisi kaç günde iyileşir?

Pembe estetik işleminin ardından iyileşme süreci, hastaya uygulanan tedavi metotlarına göre farklılık göstermektedir ancak ortalama olarak hastalar, 10 gün ile 14 gün arasında tamamen sağlıklarına kavuşmaktadır. Bu süreçte ağız ve diş bakımına özen gösterilmesi, düzenli olarak gargara yapılması ve hekimin uyarılarına dikkat edilmesi, iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Dr. Merve Ergüven

Pembe estetik kim tarafından yapılır?

Pembe estetik, alanında uzman diş hekimleri tarafından yapılmaktadır. Diş estetiği olarak da bilinen pembe estetik, özel diş polikliniklerinde uygulanmaktadır. Diş hekimleri dışında kimsenin, pembe estetik yapma yetkisi bulunmamaktadır.

Dr. Merve Ergüven