Labioplasti

Bayanlarda vajina iç dudaklarının kesilerek kısaltılıp ideal boyuta getirilmesi işlemine labioplasti adı verilir.

Labioplasti Nedir?

Bayanlarda vajina iç dudaklarının kesilerek kısaltılıp ideal boyuta getirilmesi işlemine labioplasti adı verilir. İşlem, estetik cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kadınlarda genital bölgedeki estetik bozuklukları hem fiziksel hem de ruhsal bozukluklara sebebiyet verebilir. İç dudakların dış dudaklardan daha uzun olması, bayanlarda bir kaygı yaratabilir ve cinsellikten çekinip uzak durma eğilimi yaratabilir. Bununla beraber özgüven eksikliği, kadının kendini çirkin görmesi ve beğenmemesi gibi durumlar ile de karşılaşılabilir.

İç dudakların dış dudaklardan daha büyük olması bayanlarda mantar gibi hastalıklara yol açabilir. Bu durum kadının cinsel ilişkide zevk almamasını, ağrı ve acı hissetmesini sağlayabilir. Aynı zamanda mayo ve tayt gibi genital bölgeye yapışan kıyafetler giyildiğinde oluşan kabarıklık kadının sosyal ortamlarda kaygı ve güvensizlik yaşamasına da sebebiyet verir. İç dudakların büyük olması aynı zamanda genital temizliği de zorlaştıracağından dolayı bu bölgede kokuya sebebiyet verebilir. Ameliyat sonrasında takip eden iki hafta içerisinde tam anlamıyla iyileşme gerçekleşir ve hastanın tüm şikayetleri ortadan kalkar. Hastanın iyileşme sürecinde bölgeye son derece iyi bakması ve bölgesel hijyeni en iyi şekilde sağlaması gerekir.

Labioplasti işlemi sırasında hastaya başka vajinal estetik işlemlerin de uygulanması mümkündür. Dış dudak dolgusu veya klitoris uzunluğunun kısaltılması gibi işlemler labioplasti ile aynı esnada rahatlıkla uygulanabilir.

Labioplasti, estetik cerrahi altında yapılan bir genital estetik işlemidir. İşlem kısa vajina iç dudaklarının kesilerek kısaltılmasıyla hipertrofik görüntünün yok edilmesiyle gerçekleştirilir. Bu işlemin sadece estetik açıdan değil aynı zamanda fonksiyonel açıdan da başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Bayanlarda vajina iç dudaklarının normal boyutu 2cm’dir. İç dudaklar, dış dudaklardan uzun olmamalıdır. Aksi halde hem estetik hem de işlevsel açıdan sorunlar yaşanabilir.

Labioplasti ameliyatı olanlar, öncesine göre çok daha özgüvenli ve rahat bir yaşam sürebilmektedir. Rahatsızlığın getirdiği zorluklar ve sıkıntılar giderildikten sonra kişi çok daha güvenli ve sağlıklı bir hale gelir. Özellikle bayanlarda vajinal bölgede kokuya sebebiyet verebilen bu rahatsızlık iç dudak estetiği yapıldıktan sonra giderilir ve bayan hem hijyenik hem de estetik açıdan çok daha rahat hisseder.

İç dudak büyüklüğü, kişide doğuştan meydana gelebileceği gibi sonradan da oluşabilir. Bu durum yaşa, bedensel yapıya ve kişinin cinsel yaşantısına bağlı olarak ilerleyen senelerde ortaya çıkabilir ve rahatsızlık yaratabilir. Ameliyat son derece kısa ve basit bir şekilde sonuçlar. Kişi ameliyat bittikten yaklaşık yarım saat sonra tüm ağrı kesicilerin uygulanmasının ardından hastaneden ayrılabilir ve günlük yaşantısına dönebilir. Fakat her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyat sonrasında da istirahat etmek hastanın iyileşme sürecini büyük ölçüde hızlandıracaktır.

Labioplasti Ameliyatı

Labioplasti ameliyatı vajina iç dudaklarının kesi yöntemi ile kısaltılarak ideal boyuta getirilmesidir. Operasyon yapılırken estetik açıdan düzgün olmasına önem verildiği kadar aynı zamanda bölgenin işlevselliğini de yitirmemesine özen gösterilmelidir. Hem yaşamsal ihtiyaçlar hem de cinsel ihtiyaçlar için büyük önem taşıyan bölge ameliyatın yanlış yapılması durumunda tahrip olabilir ve kalıcı hasar meydana gelebilir. Bu durumun yaşanmaması için uzmanların ameliyat esnasında son derece dikkatli olmaları ve hastanın sağlığına ve beden yapısına uygun işlem yapmaları gerekir. Daha önceden farklı merkezlerde aynı işlemi yaptırmış ve kötü sonuç almış olan bayanlar düzeltme işlemi için tekrar doktora başvurabilir ve işlemi tekrarlayabilirler. Labioplasti işlemi kızlık zarına herhangi bir zarar vermediği için bakire bayanlara da uygulanabilir.

Labioplasti Öncesi ve Sonrası

Labioplasti işlemi sonrası kişinin uzun olan vajina iç dudakları kısalmış olur. Bayanlarda dış dudaklar iç dudakları kapladığından dolayı iç dudak direkt olarak görülmez. Fakat iç dudağı büyük olan bayanlarda dış dudaklar iç kısmı kaplayamaz ve iç dudaklar dışarıya sarkabilir veya dışarıdan görülebilir. Ameliyat sonrasında bu durumun tamamen giderilmiş olması gerekir. Böylelikle iç dudaklar ideal boyuta getirilir ve dış dudaklar iç dudakları kaplar hale gelmiş olur. Önceden olan kabarıklık ameliyat sonrasında giderilmiş olur. Ameliyatı takip eden günlerde hasta iyileştikten sonra önceden yaşanan koku veya mantar problemleri de ortadan kalkar. Kişi cinsel yaşantısında ağrı ve sızı çekmez. Cinsel birliktelikten aldığı haz ve zevk artar. Önceden ortaya çıkan özgüven problemi ortadan kalkar.

Ameliyat sonrasında hastanın evde kalarak dinlenmesi iyileşme sürecini hızlandıracak etkenler arasındadır. Özellikle dikişlerin açılmaması ve sağlıklı bir şekilde iyileşmesi için bölgenin kesinlikle kaşınmaması gerekir. Doktorun verdiği kremlerin ve ilaçların düzenli olarak kullanılması ve buz tamponunun uygulanması hastanın herhangi bir sorun yaşamadan iyileşmesine yardım eder.

Labioplasti Sonrası İyileşme

Labioplasti ameliyatı sonrası hasta o anki durumuna bağlı olarak yarım saat ile 24 saat arasında hastaneden ayrılabilir. İşlem, hastanın yatış yapmasını gerektirmez bu sebeple hasta günlük yaşantısına ve işine kolaylıkla devam edebilir. Ameliyat sonrası ilk bir iki gün hasta yoğun bir ağrı hissedebilir. Bu ağrının giderilmesi için gerekli tüm ağrı kesiciler operasyon sonrasında hastaya uygulanmaktadır. Aynı zamanda hastanın ağrılarını minimum seviyede tutabilmek adına uzmanlar hastaya en uygun ağrı kesiciyi reçete ile vermektedirler.

Operasyon sonrasında bölgeye buz tamponu uygulanabilir. Bu hem morarmayı hem de şişliği en minimum seviyede tutmak için uygulanan bir işlemdir. Buz tamponu aynı zamanda hastanın daha az ağrı hissetmesini sağlayan bir uygulamadır. Genital bölge yapı sebebi ile ıslak ve mikrop kapmaya çok uygun bir bölgedir. Bu sebeple operasyon sonunda antibiyotik içeren kremler verilir ve hastadan bu kremleri iyileşme sürecinde düzenli olarak kullanması talep edilir. Bölgede ilk birkaç gün şişlik olabilir. Bu şişlik buz tamponu sayesinde minimum düzeyde tutulabilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Labioplasti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Labioplasti ameliyatı devlet hastanelerinde yapılır mı?

Bu işlem devlet hastanelerinde sigorta tarafından karşılanmamaktadır. Labioplasti ameliyatı yapan hastaneler bu işlemi ücretli gerçekleştirmektedir. Hastada çok ciddi sağlıksal bir sorun olmadığı sürece işlem SGK tarafından karşılanmaz. Estetik cerrahi bölümü olan tüm hastanelerde işlemi yaptırmak mümkündür. Aynı zamanda özel klinik ve özel hastanelerde de bu işlem yaptırılabilir.

Stj. Dr. Havva Küçük

Labioplasti ameliyatı fiyatı ne kadar?

Labioplasti ameliyat ücretleri başvurulacak hastane veya kliniğin fiyatlandırma politikasına göre farklılık göstermektedir. Özel kliniklerde fiyatlar artabiliyorken bazı hastanelerde bu fiyatlar çok daha düşük olabiliyor. Bu durum işlemi yapacak olan doktora ve tabiî ki hastaya uygulanacak işlemin yoğunluğuna göre değişir.

Stj. Dr. Havva Küçük

Labioplasti sonrası şişlik ne kadar sürer?

Ameliyat sonrası şişlik yaşanmaması için hastanın düzenli olarak buz tamponu yapması gerekir. Vajinal iç dudak estetiği sonrasında vajinal bölgede şişlik görülmesi normaldir. Hasta düzenli olarak buz tamponu yaparsa bu şişlik en minimum düzeyde tutulabilir. Şişlikler, bölgede oluşan ödem sebebi ile meydana gelir ve ameliyatı takip eden 1 hafta içerisinde ortadan kalkar. Labioplasti ameliyatı sonrası hafif ağrı ve şişlikler son derece normaldir.

Stj. Dr. Havva Küçük

Labioplasti nerede yapılır?

Labioplasti ameliyatı özel kliniklerin anlaşmalı olduğu hastanelerde veya başvurulan hastanelerin ameliyathanelerinde yapılmaktadır. İşlem steril bir ameliyathane ortamında uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilmelidir. Estetik cerrahi bölümü olan tüm sağlık kuruluşlarında labioplasti işleminin gerçekleştirilmesi mümkündür.

Stj. Dr. Havva Küçük
0