Klemp Nedir?

Klemp, cerrahi müdahaleler ve girişimler esnasında hastanın bir organının ya da kan damarının kesilmiş olan uç kısmını geçici bir süreliğine sıkıştırmak amacıyla tasarlanan ve kullanılan tıbbi alettir.

Klemp, cerrahi müdahaleler ve girişimler esnasında hastanın bir organının ya da kan damarının kesilmiş olan uç kısmını geçici bir süreliğine sıkıştırmak amacıyla tasarlanan ve kullanılan tıbbi alettir. Daha çok ameliyatlarda kullanılmakla beraber farklı alanlarda da kullanılan klemplerden bahsedilebilir. Bu aletler, tıp literatüründe pens, kıstırgaç veya clamp olarak da adlandırılır.

Klemp, ameliyathane ortam ve koşullarında vazgeçilmez aletlerden bir tanesidir. Ameliyathane içerisinde cerrahi işlemler açısından olmazsa olmaz denilebilecek ve gerekli olan çok sayıda cerrahi alet vardır. Bu cerrahi aletler ise insan anatomisi açısından uygun şekilde tasarlanıp yapılmış ve geçmiş dönemlerden günümüze kadar belli değişikliklere uğrayarak geliştirilip yenilenmiştir. Cerrahi el aletleri, kullanıldığı birimler arasında değişik isimlerle anılabilmektedir. Dolayısıyla her birimde bu aletlerin isimleri değişebilir. Pek çok ameliyatta standart olarak gereken ve kullanılan pensler, pensetler, ekartörler, bistüri sapları ve makaslar gibi cerrahi aletler arasında klempler de yer alır. Yapılan cerrahi girişime göre de belli işlevler üstlenirler.

Klemp Çeşitleri

Klemp çeşitleri, farklı alanlarda ve farklı amaçlarla kullanılmak üzere ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla farklı görevlerde kullanılan klemplerden bahsedilebilir. Ancak genel olarak güvenlik açısından klemplerin kapama gücü, elektronik şekilde test edilir ve kullanılır. Klinik ihtiyaçlara bağlı olarak farklı tip klempler de bulunmaktadır. Ancak klinik gibi herhangi bir sınırlandırma getirmeden farklı alanlarda kullanılabilen klemp türlerinden bahsedilecek olursa şu örnekleri verilebilir:

  • Penis Klempi: İdrar kontrol klempi de denmektedir. Esnek ve hafif polimer malzeme üstüne yapıştırılmış olan yumuşak köpükten meydana gelen bir gövdesi vardır. Bu ise kullanımda konfor ve rahatlık getirir. Klempin çevresini sarmakta olan kayış radyal (merkezden dışa doğru olan) gücü ise çepere doğru eşit şekilde yayılır. Meydana gelen sıkma basınç seviyesini de minimuma indirir. Bu klemp çeşidi, idrarını tutmakta zorlanan erkek hastalar için tasarlanmıştır.  
  • Göbek Klempi: Bu klemp, bebeklerde ve hayvanlar üzerinde ise yeni doğmuş olan buzağılarda göbek kordonları üzerine takılarak kullanılmaktadır. Bu takılan klemp sayesinde göbek kordonundan türlü mikropların ulaşması önlenebilir.
  • Vasküler Klemp: Ameliyat sırasında büyük damarların klemplenmesi amacıyla kullanılır. Bu klempler, farklı uzunluk ve boylarda olabilir. Ayrıca damarın orta genişlikteki kısmının çapına bağlı olarak klemp büyüklüğünün belirlenmesi gerekir.  

Klemp Ne İşe Yarar?

Klemp kullanımı, genel olarak farklı amaçlarla yapılan ameliyatlar sırasında ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Dolayısıyla genelde cerrahi işlemler için kullanımına başvurulmaktadır. Genellikle ameliyathanedeki kullanımı ile akla gelen klempler, operasyon sırasında kanama oluşması halinde kanamaların durdurulması konusunda işe yarayan yardımcı bir alettir. Klempler, doku üzerinde en az hasara yol açacak biçimde hareket etmeye olanak tanır.

Klemp Nasıl Kullanılır?

Klemp kullanılışı, amaca göre değişiklik göstermektedir ancak ana görevi, sıkıştırma yapmak üzerinedir. Buna göre iki farklı alan üzerinden klemp kullanımına dair şu bilgiler verilebilir:

İdrar kaçıran erkek için penis klempi kullanımı: Bu penis klempleri, idrarını kaçıran erkek hastalar için kullanılmaktadır. Bu klemp, orta bölümünde yer alan katlama noktaları üzerinden katlanır ve kullanılır. Klempin alt tarafa gelen kısmında, üretra (idrarın vücuttan atılmasına izin veren ve mesane ile penisin ucu arasında yer alan bağlantı borusu) üstünde fiziksel olarak bir baskı yapar. Bu sayede idrar geçişini önleyen özel tamponu vardır. Klempin üst kısmı ise kişinin penisini, şekli ve çapı itibariyle kavramış olur. Bu tip bir kullanım ile hastaların konforlu şekilde idrar kaçırma konusundaki sorununa çare olabilmektedir.

Farklı ameliyatlarda kullanılan klemplerin kullanımı: Kalp ameliyatlarından karaciğer ameliyatlarına kadar değişen operasyonlarda klempler kullanılmaktadır. Operasyonlar arasında uygulama açısından fark olsa da genel olarak ameliyathanede kullanılan klempler, hastanın bir damarının ya da organının üzerine yerleştirilir. Bu noktada amaç sıkıştırmak veya damarı kapatmak olabilir. Ayrıca yine bu sıkıştırma amaçlı olarak klemplerin kullanılması ile hem kan hem de diğer sıvı akışları durdurulmuş olur.

Makaleyi faydalı buldun mu?
2
0
Makeleyi Paylaşın

Klemp ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gomco klemp sünnet tekniği nasıl yapılır?

Gomco klemp, sünnet için uygulanan tekniklerden bir tanesidir. Bu teknik, yenidoğan bebekler üzerinde tercih edilen bir yöntemdir. Penis baş kısmını koruyan ve 4 parçası bulunan bir cihazdır. Uygulanan bu teknikte glans, prepisyum (sünnet derisi) ile aralarında olan yapışıklıkların ayrılmasının ardından klempler kullanılarak askıya alınır. Saat 12 hizasına göre, düz bir klemp kullanılarak prepisyumun deri kısmı ezilip kesilecek olan hat belirlenir. Ardından uygun ebatta olan Gomco’nun çanı, tam glans üstüne doğru yerleştirilir. Gomco’nun çanı arasında prepisyumu sıkıştıracak olan ikinci bir tane aparat konulur. Tam bir sıkıştırma uygulanmadan öncesinde penis derisinin gerekli ve yeteri kadar bir uzunlukta kalmasına özen gösterilir. Sonra ise prepisyum, çanın üstünden bistüri kullanılarak kesilir. Kanamanın durması için bir süre kadar beklenir. Son olarak gamco ve çanın diğer aparatları, penis üzerinden çıkarılıp işlem bitirilir.  

Int. Dr. Sinem Köse

Klemp fiyatları nasıldır?

Klemp fiyatları, satın alınacak olan klempe göre değişiklik göstermektedir. Bu noktada farklı klemp modellerinden, farklı klemp özelliklerinden ve yine farklı klemp markalarından bahsedilebilir. Dolayısıyla hem bu etmenlere hem de klempin satın alındığı yere bağlı olarak klemp fiyatları değişebilmektedir. Bu noktada klemplerin çeşitlerine göre fiyatları değişmekle beraber cüzi tutarlarda ücretlendirilen tıbbi aletler olduğu görülmektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Penis klempi ne işe yarar?

Penis klempi, hastanın penisi üzerine yerleştirildiği zaman aletin alt kısmında yer alan özel yapıdaki tampon yardımıyla kişinin idrar yolu üstünde bir baskı meydana getirmeye yarar. Bu sayede hastanın istenmedik bir şekilde idrar kaçırmasının önüne geçilmiş olur. Ayrıca bunu yaparken kan dolaşımını herhangi bir şekilde engellemez. İdrar kaçırma sorununda işe yarayan bu alet, gerektiği zaman birkaç dakika gibi kısa bir sürede, herhangi bir yardım olmadan kolayca sökülebilir; gerektiğinde de yeniden yerine takılabilir.

Int. Dr. Sinem Köse