evim.com

Kasık Biti Nedir?

Kasık biti; insanlarda dış genital ve kasık bölgesini istila eden; bu bölgede şiddetli kaşıntıya neden olan parazitik canlılara denir.

Kasık biti; insanlarda dış genital (üreme organları) ve kasık bölgesini istila eden; bu bölgede şiddetli kaşıntıya neden olan parazitik canlılara denir.

Bitler; insan kanıyla beslenen ve bulundukları bölgede semptomlara yol açan canlılardır. İnsan vücudunda yaşayabilen 3 çeşit bit türü vardır. Bunlar;

 • Vücut Biti (Pediculosis Corporis)
 • Baş Biti (Pediculosis Capitis)
 • Kasık Biti (Pediculosis Pubis) 

Bunların içerisinde kasık biti insanda en sık görülen bit türüdür. Bu bitler çoğunlukla kasık kıllarının üzerinde yaşar. Bazı durumlarda kasık bölgesinden koltuk altı, kirpik ve sakal kıllarına bulaşı (çoğunlukla kasık bölgesini kaşıma sonucu ellerin yıkanmadan koltuk altı ve yüzle temasıyla bulaş) da görülebilir. Kasık biti genellikle vücuttaki diğer bit türlerinden daha küçük boyuttadır.

Kasık biti kıllarının üzerine yumurtalarını bırakır. Bu yumurtalar kahverengimsi renktedir ve bulunduğu yüzeye sıkıca tutunur. Yumurtalar geliştikçe dış kabuğu soyulur ve boş kabuklar beyaz renkli bir hal alır. Bu kabuklar her ne kadar küçük olsa da dikkatli bakıldığında kıl yüzeylerinde gözlemlenebilir. 

Kasık Biti Belirtileri

   Kasık bitinde belirtiler; kasık bitinin bulunduğu bölgeye ve miktarına göre değişiklik gösterir. Kasık bitinde en sık görülen belirtiler;

 • Kaşıntı: Kaşıntı kasık bitinde en sık görülen, hastanın yaşam kalitesini oldukça düşüren ve hastanın hekime başvurmasına neden olan şikayettir. Kasık bölgesinde ve dış genital bölgede bulunan bitler hareket ettikçe hastanın derisindeki sinir hücreleri uyarılır ve kaşıntı semptomları yaratır. Bu durum özellikle geceleri yaşanır. Çünkü bitler genellikle geceleri aktifleşir.
 • Kızarıklık ve Kanama: Kaşıntıya eşlik eden en sık semptom kızarıklık ve kanamadır. Hastada var olan kaşıntı hissi, hastayı bu bölgeyi kaşımaya zorlar. Kaşıma sonucu travmaya uğrayan deride kızarıklık ve kanama görülebilir.
 • Ateş: Bitler her ne kadar vücut yüzeyinde bulunsalar da vücuda yabancı oldukları için bağışıklık sistemini uyarırlar. Uyarılan bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyona karşı korumak için ateşi yükseltir.
 • Sinirlilik: Hastalarda sık görülen belirtilerden biri de sinirli be agresif haldir. Hastalarda var olan sürekli kaşıntı hissi hastada psikolojik olarak çöküşe ve sinirli bir ruh hali oluşumuna neden olabilir.
 • Koltuk Altı Kaşıntısı: Kasık bitinin nadir görülen bir belirtisi koltuk altında var olan kaşıntıdır. Bu kaşıntı çoğunlukla kasık bölgesi ve genital bölgede bulunan kaşıntıya eşlik eder. Koltuk altı kaşıntısı hemen her zaman hastanın kasık bölgesini ellemesi ve ellerini yıkamadan koltuk altına temasıyla kasık bölgesindeki bitlerin koltuk altına taşınması sonucu oluşur.
 • Gözde Kaşıntı ve Kızarıklık: Kasık bitinin nadir görülen bir diğer belirtisi gözde kaşıntı ve kızarıklıktır. Koltuk altı kaşıntısına benzer şekilde hastanın kasık bölgesine teması ve bu temas sonrası ellerini yıkamadan gözüne dokunması sonucu oluşur. Hastada var olan kaşıntı hissi, kaşıma sonucu gözde kızarıklığa yol açar.
 • Deri Yüzeyinde İltihaplanma: Bitin nadir görülen bir diğer belirtisi iltihaplanmadır. Hastalarda var olan sürekli kaşıntı; bu kaşıntının deri yüzeyinde hasar bırakmasına neden olur. Bu hasarlı deriden bakteri girişi kolaylaşır ve enfeksiyon (iltihap) gelişir.
 • Kasık Bölgesinde ve Genital Bölgede Mavi Noktalanmalar: Bitler kıskaçları ve dişleri yardımıyla kıllara ve deriye tutunur. Bitlerin kıskaçlarıyla deri yüzeyine tutunduğu ve dişleriyle ısırdığı yerlerde gelişen mikro (küçük boyutlu) travmalar, hastada mavi noktalanmalara neden olur.

Kasık Biti Nedenleri

Kasık biti çoğunlukla vücudunda bit bulunan biriyle ya da bitli bir yüzeyle temas kurma sonucu yumurtaların kişinin vücuduna taşınmasıyla oluşur. Yumurtaların taşınımına ve kasık biti oluşumuna neden olan etkenler şunlardır:

 • Cinsel İlişki: Cinsel ilişki kasık bitinin en sık bulaş yoludur. Partnerde var olan bit yumurtaları deri teması sonucu kolaylıkla kişiye geçerek kasık biti gelişimine yol açabilir.
 • Başkasının Kişisel Eşyalarının Kullanımı: Kasık bitine yol açan bir diğer neden başkasının kişisel eşyalarının kullanımıdır. Özellikle başkasının havlusu, tarağı, çarşafı ve kıyafetinin kullanımı kasık biti gelişiminde risk oluşturur.
 • Sarılma ve Öpüşme: Sarılma ve öpüşme gibi yakın temas sonucu gerçekleşen eylemler kasık biti ve diğer bit türlerinin bulaşıksa risk faktörüdür.
 • Uzun Kıllar: Özellikle kasık bölgesi, koltuk altı kılları ve sakalların uzun tutulması bit yumurtalarının bu yüzeylere daha rahat yapışmasına ve daha çabuk gelişebilmesine neden olur.
 • Aşırı Terleme: Aşırı terleyen bölgelerde bitlerin ve diğer enfeksiyon etkenlerinin gelişimi daha kolaydır.
 • Hijyen Yoksunluğu: Kişisel bakımına özen göstermeyen kişilerde bit yumurtaları daha çabuk yapışmakta ve daha çabuk gelişmektedir.

Kasık Biti için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Kasık biti çok sık görülen bir hastalık olduğu için, bu hastalıkla ilgilenen bölüm sayısı da fazladır. Kadın hastalar kasık biti şikayetinde sıklıkla Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümüne başvururken; erkek hastalar genellikle Üroloji bölümüne başvururlar.

Bu bölümlerin dışında kasık biti ile Aile Hekimliği, Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji), Dahiliye (İç Hastalıkları) bölümleri de ilgilenebilir.

Hekim hastanın şikayetlerini dinler. Bu şikayetlerin ne zamandır var olduğunu, semptomların günün hangi saatlerinde artıp azaldığını, hastanın alerjik bir besinle temas edip etmediğini sorgular. Ardından gerekli inceleme ve tetkikleri yaparak tanıya ulaşır.

Hastalar kasık bölgesinde şiddetli kaşıntı, kasık bölgesindeki kaşıntıya eşlik eden sakal, koltuk altı ya da göz kaşıntısı, deride iltihaplanma, gözde sulanma, kasık bölgesi ya da diğer deri bölgelerinde mavi noktalanma görülmesi gibi belirtiler yaşadığında mutlaka bir hekime başvurmalı ve gerekli tedaviyi almalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Kasık Biti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kasık biti çoğunlukla cinsel ilişki sırasında ten teması ile bulaşan parazit türüdür. Ancak bazı durumlarda biti barındıran kişinin kıyafetlerinin, takılarının, havlularının ya da çarşaflarının kullanımı ile de bulaş gerçekleşebilir. Bu kişisel eşyaların başka kişilerle kullanımına izin verilmemelidir.

Kasık biti; insanlarda dış genital ve kasık bölgesini istila eden; bu bölgede şiddetli kaşıntıya neden olan parazitik canlılara denir.

makaleyi incele

Kasık bitinin esas tedavisini medikal tedavi oluşturur. Bu medikal tedavi bit kremi, losyon ya da şampuan şeklinde olabilir.

makaleyi incele