evim.com

Kalp ve damar cerrahisi, kalp ve damarlarda meydana gelen hastalıkların cerrahi tedavisini yapan tıp branşıdır.

Varis, toplardamarda kanın çeşitli nedenlerle birikmesiyle oluşan damarın şekil bozukluğudur. Varis kısaca, toplardamar genişlemesi hastalığıdır.

Varis tedavisi için skleroterapi, lazer ile tedavi ve cerrahi tedavi uygulanmakla beraber, varis başlangıcı evresinde genellikle varis çorabı kullanılır.

Kalp kaslarına kan ile oksijen taşıyan damarlarda tıkanıklık meydana gelmesi sonucu, kalp kasları oksijensiz kalır ve kalp krizi meydana gelir.

Kalp krizi, acil olarak tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan çok ciddi bir hastalıktır.

Kalp ve Damar Cerrahisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kardiyovasküler sistemin diğer bir adı da dolaşım sistemidir. Kalp, arterler (atardamarlar) ve venlerden (toplardamarlardan) oluşur. Kardiyovasküler sistem sayesinde organlarımız oksijen ile beslenir. Burada meydana gelen hastalıklar hayati tehlike yarattığı için mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Tam bir tıkanıklık ile gelişen ciddi bir kalp krizi, bazen 20-30 dakikadan daha uzun sürebilir. Ancak bu süre kesin değildir ve bazen çok daha az bir sürede ölüm meydana gelebilir. Bu yüzden kalp krizi başladığı ilk anda hemen müdahale edilmelidir. Erken edilen müdahale hayat kurtarıcı olabilir.

Kalp yetmezliği tedavi edilmediği takdirde öldürücü olabilen bir hastalıktır. Kalp hayatın sürdürülmesi için en önemli organlarımızdan biridir. Bazı hastalarda maalesef tedaviye dirençli olup tedaviye rağmen ilerleyebilir.

Ani gelişen kalp yetmezliklerinin geri dönüşü de kolaydır. Kronik hale geldikçe kalp yapısında meydana gelen bozulmalardan dolayı geri dönüşü zorlaşır. Ayrıca düzeltilebilir anatomik bozukluklar ve ya çeşitli hastalıklardan dolayı oluştuysa geri dönüşü mümkündür. Fakat bu tablolar kalp yetmezliği sebepleri arasında oldukça düşük oranda kalmaktadır.

Kalp yetmezliği yaşlanmayla artış gösteren bir hastalık olması sebebiyle, yaş ilerledikçe eklenen diyabet, hipertansiyon, kalp krizi, kolesterol, böbrek ve karaciğer yetmezlikleri gibi sebepler de hastalığa katkıda bulunur ve ömrü kısaltır.

Öncelikle kalp damar tıkanıklığının hangi seviyede olduğu çeşitli teşhis yöntemleri ile tespit edilir ve buna yönelik tedaviler uzman kardiyolog eşliğinde başlanır. Kalp damar tıkanıklığı ilaç veya basit ya da komplike cerrahi müdaheleler eşliğinde açılabilmektedir. Hastaların doktor kontrolü dışında ilaç kullanımından veya televizyon ya da diğer mecralarda bilimsel hiçbir dayanağı olmayan yöntemlerden kaçınması gerekmektedir 

Uygun ilaç tedavisi yapmak bu konuda önemlidir. Fibrinolitik ilaçlar, antikoagülan ilaçlar veya antiagreganlar kullanılabilir. Bunlar etkili olmazsa revaskülarizsyon seçeneği düşünülür.