İnvisalign

Invisalign tedavisi, diş teli tedavisine alternatif olarak kullanılan yöntemlerden biridir.

Invisalign Nedir?

Dişlerin çarpık, düzensiz ve bozuk şekilde bulunduğu durumlarda diş teli gibi tedavilerin yapılması gerekliliktir. Bozuk diş yapısı, kişinin dış görüntüsünü etkilemektedir. Invisalign tedavisi, diş teli tedavisine alternatif olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Muayene sonucunda diş ve ağız yapısına göre özel olarak tasarlanan plaklar kullanılmaktadır. Bu plaklar, telsiz şekilde dişlerin onarılmasını sağlamaktadır.

Diş teli ve invasalign tedavileri, aynı soruna odaklanan yöntemlerdir ancak diş teli kullanımı hastada çeşitli çevresel kaygıların yaşanmasına sebebiyet verebilir. Bu kaygılar;

 • Tedavinin oldukça uzun sürmesi ve bu süreçte tellerin ağızda takılı kalması,
 • Ağız içerisinde bulunan yanak, dil, doku gibi kısımlarda rahatsızlık hissi yaratması,
 • Estetik olarak oldukça çirkin bir görüntüye sebep olması gibi nedenlere dayalıdır.

Diş telleri, ağız ve diş yapısına bağlı olarak senelerce kullanılmak zorunda olabilir. Invisalign yöntemi ile plaklar uzun süre diş üzerinde takılı kalsa dahi ağız yapısını rahatsız etmek ve çevresel rahatsızlıkların önüne geçer. Plastik ve şeffaf bir görünüme sahip olması ise hem dışarıdan bakıldığında hoş bir görüntü vermekte hem de hastanın rahat etmesini sağlamaktadır. 

Invisalign Tedavisi

Invisalign diş teli tedavisi için öncelikli olarak doktor ağız içerisinden bir ölçü almaktadır. Bu ölçü 3 boyutlu olarak dizayn edilir ve hastaya özel bir plak sistemi oluşturulur. Burada kullanılan modelleme esnasında bilgisayar dişlerin ne kadar zamanda düzeleceğini de hesaplar. Hatta bu hesaba göre kişiye özel bir model oluşturulur. 

Ağız ve diş yapısının ölçüleri alındıktan sonra bu ölçüler plakların üretimi ve tedavi sürecinin belirlenmesi için yurt dışına gönderilir. CAD – CAM sistemi ile oluşturulan 3 boyutlu modelde tedavi sonrasında dişlerin nasıl görüneceği de hastaya gösterilir. Bu sayede tedavi süresince bu görüntüye yaklaşılıp yaklaşılmadığı hasta ve doktor tarafından takip edilir.

Bu tedavi kapsamında en önemli sorun Invisalign ile dişlerin düzeltilip düzeltilemeyeceği hususudur. Çünkü bazı dişlerin düzelebilmesi için diş çekimi gerekmektedir ve Invisalign yönteminde buna yer yoktur. Böyle durumlarda diş teli kullanımı öncelikli bir hale gelir.

 1. Ölçüsü alınan dişlere öncelikli olarak seri plaklar hazırlanır.
 2. Her plağın bir ömrü vardır. Bu durumda tedavi süresi ne kadar olacaksa ona göre plak sayısı oluşturulur.
 3. Oluşturulan plaklar, ortalama olarak 15 gün boyunca ağızda kalacak şekilde hesaplanır. Yani bir plağın ömrü 15 gündür.
 4. Yeni plaklar doktor tarafından monte edileceği için bu esnada dişlerdeki gelişmede görülebilmektedir.
 5. Yeni plak takılması işlemlerinde hastanın yine bir film ve röntgeni çekilir. İlk gün çekilenler ile sonraki dönem çekilen filmler sürekli karşılaştırılır ve ilerleme durumu gözlemlenir.
 6. Plakların çıkartılabilir yapısını kötüye kullanmamak için sadece yemek yerken çıkartılmasına özen gösterilir. Bu konu hekim tarafından hastaya iletilen bir uyarı niteliğindedir. Ancak bazı istisnai durumlarda hastanın plakları çıkartmasına ve bu sürenin 2 – 3 saati geçmemesine izin verilir.

Invisalign incelendiğinde dişlerin tamamını saran plastik bir araçtan bahsedilmektedir. Bu durumda ağızda bir plastik var iken yemek yemek kolay değildir. İstenilen yemeklerin yenmesi için bu plağın çıkartılması, yemeğin yenmesi ve sonrasında ise tekrardan dişlerin fırçalanarak plağın yerine takılması gerekir. Bu iş ise her yemekten önce yapılmalıdır. Eğer kişide diş fırçalama alışkanlığı yoksa o zaman kişi başlarda biraz zorlanacaktır.

Invisalign Tedavisi Avantajları

Invisalign yönteminde hastanın pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar diş tellerine göre bu tedavi yöntemini birkaç adım önde tutmaktadır.

 • Tüketim: Hasta yemek istediği her şeyi rahatlıkla tüketebilmektedir. Invisalign istenildiği zaman rahatlıkla dişlerden çıkması sayesinde yemek istenilen yiyecekler yenmektedir. Diş tellerine göre bu durum en büyük ayrıcalıklar arasındadır. Özellikle dişlerini yaptıran kişilerin henüz çocuklar olduğu düşünülürse onların her besin maddesini tüketmeleri ve içlerindeki mineral, vitaminleri almaları önemlidir.
 • Diş Bakımı: Invisalign, hastaların diş ve diş etlerine zarar vermez. Plastik ve esnek yapısı sayesinde dişlere yaptığı baskı pek hissedilmez. Özellikle tellerin diş etlerine zarar verdiği, çürük ve diş eti cebi oluşumunu hızlandırdığı düşünüldüğünde bu durum büyük bir avantajdır. Plakların ağızdan çıkartılması ve sonrasında dişlerin fırçalanabilmesi sayesinde diş etleri her zaman iyi durumda olacaktır.
 • Estetik Duruşu: Invisalign şeffaf bir görünüme sahiptir. Invisalign kullanan bir kişinin dişlerine baktığınızda orada bir nesne görmeniz kolay değildir. Bu nedenle sanki dişler doğalmış gibi görünürler. Diş tellerinin hareket kısıtlayıcı ve çirkin görüntüsü düşünüldüğünde estetik olarak bir mucize olan Invisalign büyük bir avantaj kaynağıdır.
 • Konfor: Şeffaf plaklar, ağız içerisinde büyük bir konfor sağlar. Tel gibi metal bir parçaya değmeyen dil ve dişler oldukça rahat bir şekilde hareket eder. Bu durum ise dişlerde ve diş etlerinde batma hissi oluşturmaz.

Invisalign tedavisi, diğer yöntemlere göre çok büyük avantajlara sahiptir. Rahatlık, konfor, tüketim, bakım konusunda yaptığı esneklik sayesinde her geçen gün daha fazla yaygınlaşmaktadır.

Invisalign Yan Etkileri

Invisalign yönteminde yan etki yok denecek kadar azdır. Özellikle diş telleri ile kıyaslandığında aşağıdaki etkiler göz ardı edilecek kadar küçük kalmaktadır.

 • Diş ve diş etlerinde baskı oluşturması
 • Diş etlerinde hassasiyet yaratması

Baskı olmadan dişlerin düzelmesi mümkün olmayacağı için bu yan etki hastaların göz ardı etmesi gereken bir unsurdur. Unutulmamalıdır ki invisaling tedavisiyle büyük diş dizilim bozukluklarında yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda diş teli kullanımı daha uygun olacaktır.

Invisalign Yapan Hastaneler

Invisalign henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı için ülkemizde her devlet hastanesinde yapılan bir uygulama değildir. Bu nedenle özel poliklinik ve bu tedaviyi yapan hastanelerde uygulamayı yaptırmak mümkündür. 

Invisalign tedavisini yapan doktorlar lisanslı ortodontistler veya diş hekimleridir. Bu uygulamada yetkin olan ve deneyimli olan poliklinikler ve doktorları bulmak tedavinin başarılı sonuçlanabilmesi için en önemli faktörlerden bir tanesidir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

İnvisalign ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Invisalign fiyatı ne kadar?

Invisalign fiyatları, sağladığı avantajlar göz önüne alındığı zaman oldukça ekonomiktir. Ancak fiyatı etkileyen bazı faktörlerde bulunmaktadır. Bu faktörler:

 • Dişlerin durumuna göre tedavinin süresi,
 • Kullanılacak olan plakların sayısı,
 • Diş bozukluklarından dolayı çekilmesi planlanan dişlerin olup olmadığı gibi unsurlara bağlıdır.

Fiyatını belirleyen bu etkenlerin dışında tedavinin başarı oranı oldukça yüksek olması nedeniyle özellikle ortodonti sonrası güzel bir görünüme kavuşmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Int. Dr. Sinem Köse