İndigo Sendromu

İndigo sendromu çocukların kendi yaşıtlarından farklı olarak sıradışı, olağanüstü ve üstün özelliklere sahip olması olarak tanımlanmaktadır. Tedavi psikiyatrik yardım ve psikoterapi yöntemleriyle uygulanabilir.

İndigo Sendromu Nedir?

İndigo Sendromu, 1982 yılında Nancy Ann Tappe’nin yayınlamış olduğu bir kitapta bahsetmesiyle birlikte ilk defa duyulmaya başlanmıştır. Bu kavram çocukların kendi yaşıtlarından farklı olarak sıradışı, olağanüstü ve üstün özelliklere sahip olması olarak tanımlanmaktadır. İndigo sendromu bir psikiyatrik hastalık kategorisine girse de çoğu aile bu durumu kabul etmek istemeyerek indigo çocuk tanımını kullanmayı tercih etmektedirler. Herhangi bir bilimsel araştırma olmamasına rağmen, indigo sendromuyla doğan çocukların dünyaya önemli bir amaç için hatta yeni bir dünya kurarak insanlığı daha ileri seviyeye taşımak amacıyla geldikleri düşünülmektedir.

İndigo Sendromunun Türleri

Her çocuk farklı yeteneğe ve farklı tür zekaya sahiptir. Zekanın da birden fazla kategorisi vardır. Sosyal, sayısal, sözel, sanatsal gibi. Bu yüzden her çocuğun da birbirinden farklı yetenekleri olup ilgi alanları da birbirinden farklıdır.

İndigo çocuk da 4 tiplemeye sahiptir:

İnsancıl olanlar: İnsancıl indigo türü en yaygın görülen tipler arasında yer almaktadır. Tek amaçları insanlığa hizmet etmek olan bu türdeki çocuklar doktor, öğretmen, siyasetçi, avukat ve iş adamı gibi meslekler için uygun oldukları söylenmektedir. Ayrıca girdikleri ortama kısa bir sürede uyum sağlayarak herkesle samimi olabilmektedir. Sakarlıklarıyla göze çarpan bu grup genellikle aceleci ve telaşlıdırlar.

Kavramcı olanlar: Fikir ve projelerin ön planda olduğu bu grup için en uygun meslek türleri doktor, öğretmen, siyasetçi, avukat ve iş adamıdır. Kendilerini ifade etmekte zorluk çeken kavramcı tipler çoğu işlerini kurallara uygun yapmaya çalışırlar.

Sanatçı olanlar: Sanatsal açıdan yetenekli olan bu grup oldukça duyarlı ve duygusaldır. Yalnızlığı ve sessizliği seven sanatsal ruhlular genellikle böyle durumları düşünmek için kullanırlar. Ayrıca herhangi bir sanat eğitimi almasalar da doğuştan her sanatsal aktiviteleri yapmaya eğilimlilerdir.

Boyutlar arası olanlar: Bu grup genellikle din ve felsefe ile uğraşmaktadır. Pek çok şey hakkında bilgi sahibi olduklarından dolayı iddialarında her zaman haklı çıkmaktadırlar. Genel özellikleri sakin ve korkusuz olan bu tipler ailelerini ve öğretmenlerini sahip oldukları bilgiyle şaşırtırlar.

İndigo Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

İndigo çocuk genellikle sergiledikleri farklı davranışları ile göze çarpmaktadır. Ancak bu durumu daha iyi anlayabilmek için çocukların gözlerine bakmak da yeterli olabilir. Çünkü bu tür çocukların gözlerinin içine bakıldığında yardıma muhtaç bir çocuk görülmemektedir. Genel olarak bakıldığında indigo özellikleriyle doğan çocukların özellikleri şu şekildedir:

 • Kurallara karşı gelerek herhangi bir sisteme uymazlar.
 • Psişik ve duyarlıdırlar.
 • Otorite karşısından zorlanırlar.
 • Enerjileri oldukça yüksek ve farklıdır.
 • Güzel sanatlara ilgi duyarlar. 
 • Arkadaş ortamında tuhaf veya farklı biri olarak görünürler.
 • Davranışları keskin ve nettir.
 • Cevapları her zaman hazırdır.
 • Kendi değerlerinin farkındadırlar.
 • Asalet duygusu ile doğarlar ve bu şekilde davranırlar.
 • Genellikle sosyal çocuklardır.
 • Özgüvenleri oldukça yüksektir.
 • Hayal güçleri yetişkinlere göre daha geniştir. 

İndigo Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

İndigo çocukların varlığını kanıtlayan herhangi bir bilimsel çalışma olmamasından dolayı sebebi henüz bilinmemektedir. Ancak var olma sebeplerinin insanoğluna yardım etmek amacıyla olduğu ve sosyal ortamlardan etkilendikleri düşünülmektedir. 

İndigo Sendromu Teşhisi

Indigo çocuk teşhisi koymak oldukça zor ve uzun sürebilen bir durumdur. Çünkü her çocuğun birbirinden farklı özellikleri ve her birinin farklı yetenekleri olabilir. Zeka da sosyal, sayısal, sözel ve algısal gibi farklı kategorilere ayrılır. Bu kategorinin fazla olmasından dolayı da çocuklara yapılan testler de bir o kadar fazladır. Bu yüzden tek bir test yaparak indigo çocuk teşhisi koymak imkansızdır. Bu yüzden çocuklar ilk olarak ön değerlendirmelerden geçerler ardından da detaylı bir şekilde testler yapılmaktadır. Testler yaklaşık olarak yarım gün sürmektedir. 

Zihinsel olarak ayrıntılı olarak testten geçirilen çocuklar gün sonunda indigo olup olmadığı teşhisi konulmaktadır. Yapılan bazı testler bile doğru sonuç veremeyeceğinden dolayı tek bir duruma veya tek bir teste bakarak genel yargılara varılmaması gerekmektedir. 

İndigo Sendromu Tedavisi

İndigo çocuk teşhisinin ardından uzmanlar genellikle çocukların tek bir alana odaklanmasını istememektedir. Bu süreçte en önemli şey ailenin çocuk üzerinde bıraktığı etkidir. Bundan dolayı aile her zaman çocuğunu psikiyatrinin de yardımıyla desteklemelidir. 

İndigo çocuk sendromu yaşayan çocukların aileleri bu durumu kabullenmekte zorlanmaktadır. Bundan dolayı da aileler tedaviye gerek olmadığını düşünerek çocuklarının herhangi bir psikolojik sorunları olacağını da düşünmezler. Ancak bu durumun göz ardı edilip tedaviden uzaklaşılması çocukların yararına olmayacaktır. 

İndigo sendromu tedavisinde aile çocuklarını diğer akranlarıyla karşılaştırılmamalıdır. Çünkü tedavinin en önemli kısmı ruh sağlığının iyi olmasıdır. Bu yüzden indigoya sahip çocuklar uzman tavsiyesi ile bir eğitim görmeli ve bilinmelidir ki çocuğun zekası ne olursa olsun mutlaka dış dünyaya, oyuna yani bir arkadaşa ihtiyacı vardır. Bu yüzden sağlıklı ve mutlu bir çocuk yetiştirmek için sadece zekaya odaklanılmamalıdır. 

İndigo Sendromu Tedavi Edilmezse

İndigo çocuklar bazen anne ve babalarını zorlayabilmektedirler. Bu yüzden aileler bu süreci mutlaka psikiyatrik yardım ile ilerletmelidir. Aileler çocuklarının davranış sorunlarını görmezden gelerek onların çok zeki olduğunu düşünmektedirler. Bu yüzden de tedaviyi reddetmektedirler. Ancak indigonun yanı sıra çocukta zihinsel eksiklikler de eşlik ediyorsa bu durum eğitimini ve sosyal hayatını da etkileyebilmektedir.

Bundan dolayı psikiyatrik yardım alınmazsa çocuğa uygun bir eğitim ortamı oluşturmak aileler için oldukça zor bir durumdur. İndigo sendromu yaşayan çocukların tedavi edilmediği durumlarda nasıl bir yaşamı olacağı henüz bilimsel olarak kanıtlanmasa da bu süreci uzman bir psikiyatri doktoru ile daha iyi yönetebilirler.

İndigo Sendromuna Ne İyi Gelir?

İndigo çocuk sendromu yaşayan çocuklar genellikle arkadaşları tarafından dışlanmaktadır. Bu durum da onları asosyalliğe iterek ruhsal anlamda sorunlar yaşamasına neden olabilir. Bundan dolayı indigo sendromu yaşayan çocuklar için en iyi şey onları kendileri gibi olan çocuklarla bir araya getirmektir. Onlarla iletişim kurmak, oyun oynamak çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayarak daha mutlu bir yaşam sürmesini destekler. 

İndigo Sendromuna Ne İyi Gelmez?

Asosyallik, dışlanmak indigo sendromu yaşayan çocukların daha fazla psikiyatrik hastalıklar yaşamasına ortam hazırlamaktadır. İzole kalan çocuğun ruhsal açıdan sağlıklı olması da imkansızdır. Bu durum onda takıntı hastalığının ortaya çıkmasına neden olabilir. Ayrıca indigolu çocukların diğer akranları ile karşılaştırılması onlar için doğru bir durum olmayıp ruhsal sağlıklarını oldukça etkilemektedir. 

Çocuklarda İndigo Sendromu

İndigo sendromu yaşayan çocuklar genellikle yaşıtlarına göre daha farklı davranışlar sergilemektedir. Genel olarak bakıldığında bu sendroma sahip çocuklar duygularıyla, davranışlarıyla ve hatta duruşlarıyla sıradan çocuklardan daha farklı görünmektedirler. Enerjileri oldukça yüksek olmasından dolayı indigolu çocuklar rutin işleri yapmaktan hoşlanmazlar.

Bebeklerde İndigo Sendromu

İndigo özelliğine sahip doğan bebekler de indigo sendromu yaşayan çocuklarla aynı durumları paylaşırlar. İndigolu bebeklerin gözlerinin içine baktığınızda anlamlı bakışları kolayca yakalayabilirsiniz. Keskin ve sert bakışlara sahip olan indigo bebekler bir hedefe ulaşmak için yapamayacağı hiçbir yöntem yoktur. Doğuştan pek çok hünere sahip olan bu bebekleri muhtaç veya yardıma ihtiyacı olduğunu görmek imkansızdır.

İndigo Sendromu için Hangi Doktora Gidilir?

Olağan dışı psikolojik özellikleri sahip olan indigolu çocukların tanısını genel yargılarla koymak oldukça zor olabilir. Bundan dolayı indigo çocuk tanısı koyabilmek için ilk olarak pek çok test yapılmalıdır. Bu testler oldukça detaylı olduğundan dolayı mutlaka uzman doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bu yüzden doğru bir teşhis için mutlaka çocuk psikiyatrisine gidilmelidir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

İndigo Sendromu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuklarda indigo sendromu nasıl anlaşılır?

İndigo sendromunu kolay bir şekilde anlamak için çocukların gözlerine bakmak bazen yeterli olabilir. Onların gözlerinde her zaman net ve keskin bakışlar görebilirsiniz. Anlamlı bakışların yanı sıra diğer akranlarından daha farklı davranışlar sergileyerek onlara çok fazla uyum sağlayamazlar.

Dr. Hande Erölmez

İndigo çocuklar neden varlar?

Bilimsel olarak herhangi bir kanıt olmamasına rağmen bu tür çocukların dünyaya bir amaç için geldiği savunulmaktadır. Sistem çocukları görülen indigolu çocuklar insanlığı daha ileri seviyeye taşıyarak dünyayı değiştirecekleri söylenmektedir.

Dr. Hande Erölmez

İndigolu çocuklarla otizmin bir bağlantısı var mı?

İndigolu çocuklarla otizmli çocuklar tamamen birbirinden farklıdır. Otizmli çocuklar genel olarak içine kapanık ve insanlarla iletişim kurmakta zorlanırlar. Ancak indigolu çocuklar tamamen sosyal olup bir ortama girdiklerinde hiçbir şekilde yabancılık çekmezler.

Dr. Hande Erölmez

İndigolu çocukların aileleri nasıl davranmalı?

İndigolu çocuklara karşı ailenin duruşu oldukça önemlidir. Bu yüzden onlarla iletişim kurarken daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Onları küçümsemeden saygılı bir şekilde etkileşim kurmaya özen göstererek sağlıklı bir ilişki sağlamalıdırlar.

Dr. Hande Erölmez