İmmünoloji, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen tüm sorunlar ile ilgilenen bölümdür.

Romatoid artrit vücutta eklemler ve çeşitli bölgeleri tutan, ilerleyici ve iltihabi bir hastalıktır. Tedaviler hastalığın ilerlemesini engellemek, eklem hasarını önlemek içindir.

Koah Hastalığı, akciğerdeki hava keselerinin tıkanması sonucu oluşan bir solunum sistemi hastalığıdır. Tedavide amaç, daha rahat nefes alabilmeyi sağlamaktır.

Arılar, venom adlı zehirlerini iğneleriyle insanları sokup ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. Öncelikle doktora başvurmak ve reçete dahilinde ilaçlar alınması önerilir.

Alerjik astım, hastanın solunum yollarında kasılma, tıkanma gibi olayların yaşanması olup, ilk yapılması gereken, alerjiye hassasiyeti olan hastanın neye karşı alerjik olduğunu teşhis edip tedavi uygulanmasıdır.

İmmünoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Arı sokması durumunda izlenebilecek bazı yöntemler vardır. Bunların başında arının soktuğu bölgeden iğnenin çıkarılması ve bunu takiben yara bölgesinin sabun ve su yardımı ile dezenfekte edilmesi gelmektedir. Sonrasında ise bir bez parçası yardımı ile buz uygulaması yaparak yüksek bir yerde tutup şişliğinin hafifletilmesi sağlanabilir.

Yalnız arı sokması durumunu takiben kişide nefes darlığı, mide bulantısı, şiddetli kaşıntı, şiddetli ateş, baş dönmesi, bayılma hissi, kusma gibi belirtiler görülüyorsa zaman kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arının soktuğu bölge de ciddi önem taşımaktadır. Baş, boyun ve dil bölgesinde meydana gelen sokmalar hayati tehlike barındırabilir. Bu nedenle zaman kaybedilmeden müdahale edilmelidir.

Alerjilerin birincil tedavisi, alerjenden uzak durulmasıdır. Ancak bu, bazen çeşitli sebeplerle mümkün olmamaktadır. Kişinin alerjisinin farkında olması ve gerekli görüldüğü takdirde alerji anında acil kullanılmak üzere ilaçlarını yanında taşıması gerekmektedir. Alerji durumunda kişinin vücudunda meydana gelen sıkıntının temel sebebi alerjen madde değil, kişinin bağışıklık sisteminin alerjene verdiği tepkidir. Kişinin bağışıklık sistemi tepkisinin önüne geçilmesi için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. 

     Çocukların küçüklüğünde hipoalerjenik maddelerle büyümesi ve alerji gelişimne sebep olacak etkenlere alışmamaları, ileride bu etkenlere alerjik bir bünyeye sahip olmalarında önemli rol oynar. Özellikle çocuğun sağlığı için tehlikeli olduğu bilinmiyorsa, polen gibi alerjik olabilecek maddeler çocuktan katı bir kısıtlamayla uzak tutulmamalıdır. Potansiyel alerjenlerle karşılaşma yaşının yükselmesi ile etkenin alerjiye sebep olma riski artmaktadır. 

Hem burun konjesyonunda hem de kalp hastalıklarına baplı konjesyonda nefes almak zorlaşabilir. Burun konjesyonunda sorun üst solunum yollarının tıkanıklığı iken kalp hastalıklarına bağlı konjesyonda sorun akciğerlerin ödeme bağlı olarak yeterince havalanmamasıdır. Kişi nefes almasının zorlaşması esnasında başında ağrı ve dolgunluk hissediyor, ağızdan nefes aldığı durumda derin bir şekilde soluyabiliyorsa sorun yüksek ihtimalle burun konjesyonudur. Ağız solunumu ile burun solunumu arasında belirgin bir rahatsızlık farklı yoksa ve kişi yatarken bu sorunu daha çok yaşıyor, uykudan uyanmakla ve ayağa kalkmakla rahatlıyorsa sorun yüksek ihtimalle kalp hastalıklarına bağlıdır.

KOAH hastalarının yaşam süresini en fazla etkileyen durum sigara içmektir. Sigara içenlerde ve bırakmayanlarda yaşam beklentisi önemli oranda azalır.

Arı sokması şişliğinin inmesi tamamen kişinin bünyesiyle alakalı bir durumdur. Yani kişiden kişiye değişiklik gösterebilir Bazı kişilerde hemen kısa bir süre içerisinde inerken, bazılarında ise bir haftayı bile bulması muhtemeldir. Arı sokması olan yara bölgesi mutlaka iki haftalık süre boyunca gözlemlenmeli, herhangi bir beklenilmeyen durum ile karşılaşıldığında alanında uzman bir doktor ile iletişime geçilmelidir.