evim.com

İmmünoloji, bağışıklık sistemini olumsuz etkileyen tüm sorunlar ile ilgilenen bölümdür.

Koah Hastalığı, akciğerdeki hava keselerinin tıkanması ile ortaya çıkan ve öksürük, nefes darlığı gibi belirtilerle seyreden bir solunum sistemi hastalığıdır.

Toplam 4 evresi bulunan KOAH hastalığının tedavisinde amaç, daha rahat nefes alabilmesini sağlamaktır. Hastalığın evresi tespit edildikten sonra uygun tedavi yöntemi seçimi yapılır.

Romatoid artrit vücutta eklemler başta olmak üzere çeşitli bölgeleri tutan, ilerleyici ve iltihabi bir hastalıktır.

Romatoid artrit için tamamen iyileşme sağlayan bir tedavi günümüzde yoktur. Verilen tedaviler ve önerilerle yapılan tedaviler hastalığın ilerlemesini engellemek, ağrıyı ve diğer belirtileri gidermek, eklem hasarını önlemek ve yaşam kalitesini arttırmak içindir.

İmmünoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Arı sokması durumunda izlenebilecek bazı yöntemler vardır. Bunların başında arının soktuğu bölgeden iğnenin çıkarılması ve bunu takiben yara bölgesinin sabun ve su yardımı ile dezenfekte edilmesi gelmektedir. Sonrasında ise bir bez parçası yardımı ile buz uygulaması yaparak yüksek bir yerde tutup şişliğinin hafifletilmesi sağlanabilir.

Yalnız arı sokması durumunu takiben kişide nefes darlığı, mide bulantısı, şiddetli kaşıntı, şiddetli ateş, baş dönmesi, bayılma hissi, kusma gibi belirtiler görülüyorsa zaman kaybedilmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Arının soktuğu bölge de ciddi önem taşımaktadır. Baş, boyun ve dil bölgesinde meydana gelen sokmalar hayati tehlike barındırabilir. Bu nedenle zaman kaybedilmeden müdahale edilmelidir.

KOAH hastalarının yaşam süresini en fazla etkileyen durum sigara içmektir. Sigara içenlerde ve bırakmayanlarda yaşam beklentisi önemli oranda azalır.

Arı sokması şişliğinin inmesi tamamen kişinin bünyesiyle alakalı bir durumdur. Yani kişiden kişiye değişiklik gösterebilir Bazı kişilerde hemen kısa bir süre içerisinde inerken, bazılarında ise bir haftayı bile bulması muhtemeldir. Arı sokması olan yara bölgesi mutlaka iki haftalık süre boyunca gözlemlenmeli, herhangi bir beklenilmeyen durum ile karşılaşıldığında alanında uzman bir doktor ile iletişime geçilmelidir.

KOAH hastalığı bulaşıcı değildir. Sadece bireyi etkiler. Ancak enfeksiyonlara yatkınlığı artmıştır.

Arı sokmasında zehirleme durumu kişiden kişiye değişiklik gösterecektir. “Venom” olarak adlandırılan arı zehri, arının sokma esnasında soktuğu kişiye transfer ettiği bir zehirdir. İğne ile birlikte geçer. İğnenin çıkarılmasını takiben zehir de etkisini yavaş yavaş kaybetmeye başlayacaktır. Alerjik reaksiyon gösteren kişilerde ise arı sokmasını takiben zehirlenme çok kısa sürede gerçekleşebilir. Bu sebeple ilk müdahale çok önemlidir. Sonrasında ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.