Hipospadias Ameliyatı

Hipospadias ameliyatı erkek bebek ya da çocuklarda görülen üretral açığın doğumsal olarak bulunduğu yerden asıl yerine yani penis ucuna taşınması ile gerçekleşmektedir.

Hipospadias Ameliyatı Nedir?

Hipospadias ameliyatı erkek bebek ya da çocuklarda görülen üretral açığın doğumsal olarak bulunduğu yerden uygun yöntemler kullanılarak asıl yerine yani penis ucuna taşınması ile gerçekleşmektedir. Hipospadias ameliyatı bu tanıya sahip erkek çocuklara uygulanılan ve hipospadiası tamamen tedavi eden bir yöntemdir. Hipospadias ameliyatı aynı zamanda halk dilinde peygamber sünneti ameliyatı olarak da bilinmektedir.

Hipospadias Nedir?

Hipospadias halk dilinde peygamber sünneti, doğuştan sünnetli olarak da adlandırılan bir dür doğumsal ve fizyolojik bir bozukluktur. Hipospadias normalde olması gereken yerde olmayan üretral açığın penis ucu yerine penisin daha altında olmasını ifade etmektedir. Yani penis ucunda olması gereken üretral açık bu bölgeden daha aşağıda veya penis gövdesinde görülebilmektedir. Bu nedenle idrar kanalı tam olarak oluşmamıştır. Aynı zamanda hipospadiasa sahip olan erkeklerde sünnet derisi gelişimine de rastlanılmamaktadır.

Hipospadiasın aynı zamanda birçok tipi de bulunmaktadır.

Bunlar;

 • Penis ucunun biraz aşağısından başlayacak şekilde granüler
 • Penis gövdesinde ve penis ucundan çok daha aşağıda yer alacak şekilde distal penil ve penil
 • Testislere daha yakın olacak şekilde skrotal ve perineal olacak şekilde beş bölümde görülebilmektedir.

Hipospadias Ameliyatı Neden Yapılır?

Hipospadias ameliyatının yapılış amacı idrar yolu çıkışının olması gerektiği yerde olmasını sağlamaktır. Yani penis ucunda olması gereken üretral çıkış yerine normalden farklı yerde ve özellikle de penis ucundan daha aşağıya konumlanmış çıkışı asıl yerine oturtmak amaçlanır. Aynı zamanda idrar yollarındaki kısa mesafeyi de hipospadias ameliyatı ile normal seviyeye getirilebilmektedir.

Hipospadias Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Hipospadias ameliyatının penis ucunda bulunması gereken idrar çıkış deliğinin olması gereken konumdan daha aşağıya konumlanmış kişilere uygulanan bir işlemdir. Hipospadias ameliyatı halk dili ile peygamber sünneti ameliyatı özellikle yeni doğan erkek bebek ya da çocuklara uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Hipospadias Ameliyatı Öncesi Hazırlık Nasıldır?

Hipospadias tanısı almış bebekler öncelikle her ameliyat öncesi hazırlık gibi birtakım hazırlıklar içerisinde bulunmaktadırlar. Hipospadias ameliyatı öncesi hazırlıklar ise şunlardır;

 • Hastaneye kabul ve yatışın gerçekleşmesi,
 • Bebeğin ameliyat öncesi ne kadar anestezik madde alacağının saptanması için boy, kilo, yaş gibi özelliklerin tanımlanması,
 • Çeşitli idrar tetkikleri ve idrar kültürü,
 • Hormon tedavi uygulaması,
 • Kan testleri, gibi tipik ameliyat öncesi işlemler gerçekleştirilmektedir. Daha sonra bebek doktorun da uygun görmesi ile beraber ameliyata alınır. Ameliyat için genellikle doğumdan sonra 6 ay geçmesi beklenir.

Hipospadias Ameliyatı (Peygamber Sünneti Ameliyatı) Nasıl Yapılır?

Hipospadias ameliyatı üretral açığın normalde olması gereken yerde olmadığında ve asıl konumuna getirilmesi için kullanılan tek tedavi yöntemidir. Bu yöntem ile genel anestezi altında gerçekleştirilen hipospadias ameliyatının anormal konumda bulunan üretral çıkış idrar kanalının uzatılması ile penis ucuna getirilir. Eğer varsa penisteki eğrilik düzeltilir.

Hipospadias Ameliyatının Yan Etkileri ve Riskleri Nedir?

Her ameliyat gibi peygamber sünneti ameliyatının da sonrasında yaşanabilecek birtakım komplikasyonlar mevcuttur.

Bunlardan bazıları ve hipospadias ameliyatının yan etkileri ile riskleri şunlar olabilmektedir;

 • Ameliyatın tecrübesiz ve hipospadias ameliyatını gerçekleştirecek bir uzmana yaptırılmaması,
 • Hipospadias ameliyatı sonrası fistüllerin patlaması ile idrarın birkaç delikten gelebilmesi,
 • Hipospadias ameliyatı sonrası yara yerinin temiz ve hijyenik tutulmamasına bağlı enfeksiyon,
 • Hipospadias ameliyatı sonrası bebek bakımı ve penisin aksatılması ve yara yeri ile çok fazla temasta bulunulması ile dikişlerde patlama,
 • Hipospadias ameliyatı sonrası sonda takımı ile meydana gelebilecek problemler,
 • Kanama,
 • Hipospadias ameliyatı sonrası ağrılı işeme,
 • Peniste şişlik,
 • Peygamber sünneti ameliyatı sonrası gelişebilecek olan kangren,
 • Hipospadias ameliyatı sonrası daralma da idrar yollarında görülebilen durumlar arasında yer alabilmektedir.

Hipospadias Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peygamber sünneti ameliyatından sonra da ameliyat olan bireyin bakımı ile ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken birçok durum vardır. 

Bunlar;

 • Hipospadias ameliyatı sonrası ebeveynlerin en dikkat etmesi gereken noktaların başında hipospadias ameliyatı olanların yani bebek veya çocukların daha sonra sünnet ettirilmemesi gelmektedir çünkü sünnet derisi ameliyat esnasında kullanılan yedek deri konumunda bulunmaktadır. Ancak yine de sünnet durumu doktora danışılarak yaptırılması gereken bir durumdur.
 • Hipospadias ameliyatı sonrası ameliyat yerinin temiz tutulması,
 • Gerek görüldüğü halde pansumanların aksatılmaması,
 • Bebekte yara yerinin enfeksiyon kapmaması için bezin değiştirilme sıklığının buna göre ayarlanması,
 • Yara yerinin ve dikişlerin mutlaka sıklıkla doktor kontrolünde olması,
 • Dikişler ve yara yeri ile temasın olabildiğince azaltılması,
 • Hipospadias ameliyatı sonrası sonda takılması ile sondanın kontrol edilmesi,
 • Hipospadias ameliyatı sonrası bebeğin genel durumunun sık sık kontrol edilmesi, olumsuz bir durumda mutlaka doktora gidilmesi,
 • Ameliyat yerinde akıntı, kanama ya da kangren durumunda doktora başvurulması,
 • Hipospadias ameliyatı sonrası fistül gelişiminin yaşanıp yaşanmadığı gibi durumlar da sıklıkla ebeveynler tarafından kontrol edilmelidir.
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Hipospadias Ameliyatı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hipospadias ameliyatı kaç günde iyileşir?

Hipospadias ameliyatı sonrası penis 2-3 gün boyunca sargıda kalabilmektedir. Bu durum ile beraber 5 gün de gerekli görüldüğü durumlarda pansuman yapılabilmektedir. Peygamber sünneti ameliyatının yarasının tamamen iyileşmesi ise penis ucuna yakın bölgelerde 5-7 gün, penis ucundan daha uzak konumlanan üretral çıkışlarda ise 10-15 günü bulabilmektedir.

Dr. Hande Erölmez

Hipospadias ameliyatı fiyatları nasıldır?

Hipospadias ameliyatı fiyatları devlet hastanelerinde sigortaya bağlı olarak gerçekleştirilebilen bir işlem olabilmektedir. Özel hastanelerde yapılan hipospadias ameliyatı fiyatları ise değişkenlik gösterebilmektedir.

Dr. Hande Erölmez

Hipospadias ameliyatı sonrası bakım nasıl olmalıdır?

Hipospadias sonrası bakım özellikle ebeveynler tarafından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Buna göre yara yerinin kontrol ve temizliğinin sıklıkla yapılması, bez değişiminin duruma göre gerçekleştirilmesi, bebeğin yara yerinin havalandırılması ve steril tutulması, anormal bir durumda mutlaka doktora başvurulması gibi çeşitli bakımlar yara yerinin iyileşmesini hızlandırmaktadır.

Dr. Hande Erölmez

Hipospadias ameliyatı kaç saat sürer?

Hipospadias ameliyatının süresi cerrahın seçtiği yönteme göre değişmektedir. Buna göre ameliyat ise genellikle 1-3 saat arası sürebilmektedir. Ameliyat öncesi ve sonrası yapılacak ek işlemler ameliyat süresini uzatabilir.

Dr. Hande Erölmez

Hipospadias ameliyatı yapan doktorlar kimlerdir?

Hipospandias ameliyatı özellikle plastik cerrahı, çocuk üroloji cerrahı veya pediatrik cerrahi uzmanları tarafından yapılabilen bir işlemdir. Hipospadias ameliyatı mutlaka belirtilen doktorlara yaptırılmalıdır.

Dr. Hande Erölmez

Hipospadias ameliyatı sonrası daralma görülür mü?

Hipospadias ameliyatı sonrası darlık yeni yapılan idrar deliği nedeni ile gelişebilmektedir. Bu durum zamanla ameliyattan sonraki dönemlerde gelişip normal formu kazanmaktadır.

Dr. Hande Erölmez

Yetişkinlerde hipospadias ameliyatı yapılır mı?

Hipospadias ameliyatı genellikle doğum sonrası 6 ay geçtikten sonra yapılan bir işlemdir. Ancak bazı yetişkinlerde hipospadias ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Ancak önerilen 6 -18 ay arasında olan dönemdir. Çünkü iyileşme hızı bu dönemde yetişkinliğe göre daha fazladır ve daha kolay bir şekilde ameliyat edilmektedir.

Dr. Hande Erölmez

Hipospadias ameliyatı olmazsa ne olur?

Eğer birey zamanında hipospadias ameliyatı olmazsa ileriki yaşamında peniste şekil bozuklukları, üreme sistemi bozuklukları ve çocuk sahibi olamama, idrar kaçağı, gibi birçok sorun meydana gelebilmektedir.

Dr. Hande Erölmez

Hipospadias ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Her ameliyat gibi peygamber sünneti ameliyatı da ağrı meydana getirebilmektedir. Bu durumda doktorun vereceği ilaçlar ya da çeşitli başka tedavi yöntemleri bebekte ağrıyı azaltmak için kullanılabilmektedir. Ancak ağrı ameliyattan birkaç gün sonra tamamen ortadan kalkabilmektedir.

Dr. Hande Erölmez

Hipospadias ameliyatı kaç yaşında yapılmalı?

Hipospadias ameliyatı için cerrahların önerdiği yaş 6-18 aydır. Bu dönemde bebekte henüz cinsel kimlik gelişimi oluşmaya başlamadığı için bu dönemde ameliyatın yapılması en uygundur. Bu sayede bebek ameliyat aşamaları ile ilgili şeyleri hatırlamaz ve kolaylıkla süreci psikolojik olarak atlatabilir.

Dr. Hande Erölmez

Hipospadias ameliyatı sonrası sonda kaç günde çıkar?

Hipospadias ameliyatı sonrası sonda mutlaka takılır ve yaklaşık 10 gün boyunca kalır. Sondanın çıkması için hastada iyileşme belirtilerinin gözlemlenmesi gerekir. İyileşme kararı ise yapılacak kontroller sırasında belirlenmektedir.

Dr. Hande Erölmez