Hepatoloji, gastroenteroloji dalına bağlı olna karaciğer sağlığı ile ilgilenen branştır.

Gilbert sendromu, kanda bulunan bilirubinin yüksekliğinden dolayı olup karaciğer ile alakalı genetik bir hastalıktır. Zararlı bir hastalık olmadığından tedavi gerektirmez.

Diyabetik ayak rahatsızlığı, hastaların, kan şekerlerinde görülen uzun süreli yükseklik nedeniyle oluşan ayak problemleri olup, bilinen bir tedavisi yoktur.

Primer biliyer siroz, karaciğerdeki safra kanallarının yıkımıyla giden kronik bir hastalık olup belirtilere ve hastalığın durumuna göre farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Karaciğer hastalıkları karaciğerin metabolik, toksik, immünolojik ve enfeksiyon hastalıklarını kapsar. Tedavisi yaşam tarzı değişikliği, destek tedavisi, medikal tedavi, karaciğer naklidir.

Hepatoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ayak bakımı, ayaklarınızın meydana gelmesinden kaynaklanan hasarı azaltmayı ve ayaklarınızı herhangi bir hasar belirtisi açısından düzenli olarak kontrol etmeyi içerir.

Çıplak ayakla yürümekten kaçınmak, doğru ayakkabılar giymek ve ayaklarınızı temiz ve iyi durumda tutmak ayaklarınızın zarar görmesini azaltabilir. Her gün ayaklarınızda hasar olup olmadığını kontrol edin.

Ayaklarınızı Kontrol Etmek

Kendi ayaklarınızı düzenli olarak hasar belirtileri açısından incelemelisiniz.

Kötü dolaşım ve uyuşukluk çekiyorsanız, bu daha da önemlidir. Kendi ayaklarınızı kontrol etmekte güçlük çekiyorsanız, birisinden ayaklarınızı kontrol etmenize yardımcı olmasını istemeniz gerekebilir.

Aşağıdaki ayak hasarı belirtilerinden herhangi birine dikkat edin: keser, morarma, şişme, sıyrıklar yaraları, Renk değişiklikleri, ülserleşme, Sert cilt

Ayrıca kuru ciltte herhangi bir çatlak olduğuna dikkat edin, çünkü bu zamanla ülsere dönüşebilir.

Yılda en az bir kez bir sağlık uzmanından düzenli olarak kontrol almanız önemlidir. Nöropati ve / veya zayıf kan dolaşımı belirtileriniz varsa, daha sık ayak muayenesi yapmanız gerekebilir.

Bir ayak muayenesinde, ayaklarınızda kontrol edilmesi gerekenler:

  • Nöropati (sinir hasarı) belirtileri veya nöropati gelişimi,
  • Kan dolaşımı,
  • Herhangi bir hasar belirtisi,

Diyabetinizi uygun bir tedavi rejimi, sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı ve düzenli egzersiz ile kontrol etmek, ayak komplikasyonlarından muzdarip olma şansını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Birçok şirket diyabetik ayak için özel ürünler yapar. Nasırlar bir podiatrist veya başka bir uzman tarafından düzenli olarak çıkarılmalıdır. Yara temizlenmeli ve giydirilmeli, bandajla korunmalı, ancak nefes almasına izin verilmelidir.

Daha ağır vakalarda, başka bir şekilde giymek gerekebilir: ayağın önündeki basıncı hafifletmek için tasarlanmış özel bir ayakkabı.

Diyabetik ayakta ağrı tedavisi, antibiyotik tedavisi gibi tüm süreçler uygulandıktan ve yapılması gereken tüm işlemler uygulandıktan sonra olumlu sonuç alınmamış olması durumunda ayak kesilme işlemine başvurulur.

Diyabetik ayak ülserlerinde için pansuman ve yara iyileşene kadar pansuman terliği giyilir. Pansumanlar gün aşırı yapılmalıdır. Yara temizlendikten sonra serum fizyolojikle ıslatılmış steril gaz konulur, yaranın üzeri yapıştırılmamalı, bandajla sarılmalıdır. Derin olan yaralarda antibiyotik tedavisi başlanır. 

Gilbert sendromu geçiren hastada kandaki bilirubin seviyesi yüksek olur ve bu durum bazen kendiliğinden düzelir. Gilbert sendromunda kan ile bulaşma gibi bir durum söz konusu değildir. Bilirubin yüksekliği virüs kaynaklı olmadığı için kan bağışçısı olabilirler. Bu sendromu taşıyan kişi için de kanı alan kişi için de sorun oluşturmaz.

Gilbert sendromu genetik, kalıtsal geçişli bir hastalıktır. Karaciğerde bulunan ve bilirubin yıkımında görevli bir enzimde bozukluk görülür. Bu bozukluğa neden olan gen kişiye hem annesinde ve hem babasından geçer. Yani hastalığın bulaşıcı olması söz konusu değildir. Bulaşıcı hastalıklar virüs, bakteri, mantar gibi organizmalardan kaynaklanır.