Göğüs hastalıkları, solunum sisteminde oluşan tüm hastalıklar ile ilgilenen bir tıp branşıdır.

Akciğer kanseri, hücrelerin anormal bir şekilde davranarak akciğere zarar vermeye başlamasıyla oluşan bir hastalık olup, tedavisi için çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Zatürre olarak da bilinen pnömoni hastalığı, akciğerde enfeksiyon oluşturan bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Tedavisinde çoğunlukla antibiyotik ilaçlar kullanılır.

Koah Hastalığı, akciğerdeki hava keselerinin tıkanması sonucu oluşan bir solunum sistemi hastalığıdır. Tedavide amaç, daha rahat nefes alabilmeyi sağlamaktır.

Bronşit, havayı akciğere taşıyan bronşiyal tüplerin iltihaplanmasıdır. Akut bronşit birkaç hafta içinde gerilerken, kronik bronşit için belirtilere yönelik tedaviler uygulanır.

Göğüs Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ülkemizde genel olarak her yıl ortalama 2 milyon akciğer kanseri tanısı konulmaktadır. Sigara da akciğer kanserindeki nedenlerin ortalama %90'ını oluşturmaktadır. Yani sigara kaynaklı akciğer kanseri olan kişilerin sayısı yılda ortalama 1.5-2 milyondur. Tabii ki bu sigara içiciliğinin süresi, diğer risk faktörleri de bu sayıya katkı sağlamaktadır. Bu yüzden kanserde neden olarak sadece sigarayı suçlamaktansa, diğer faktörlerle birlikteliğinin daha fazla risk oluşturduğunu unutmamak gerekir.

Bu soruya direkt cevap vermek oldukça zordur. Çünkü hastalığın evresi, kişinin genetik özellikleri, hastalığın şiddeti gibi birçok özellik beklenen yaşam süresini değiştirir. Ayrıca günümüzdeki çeşitli tedavi yöntemleriyle yaşam süresi eskiye nazaran oldukça artmıştır. Hastalık süresince kişinin tedaviye uyumu da oldukça önemlidir. Ancak genel bir cevap vermek gerekirse beklenen yaşam süresi evre 1 ve 2 hastalarda 36-50 ay arasında değişmektedir. Evre 3 hastalarda ise bu süre ortalama 19-24 aya düşmektedir. Evre 4'te ise beklenen yaşam süresi 6-7 aydır.

Balgamlı öksürüklerde altta yatan nedenin bulunarak ona yönelik tedavi yapılması gerekmektedir. Balgamlı öksürüğü baskılamak balgamın akciğerlerde ve hava yollarında birikmesine neden olmaktadır.

Kuru öksürüklerde ise yine altta yatan nedenin bulunması ön plandadır. Bunun yanında doktor kontrolünde çeşitli rahatlatıcı tedavilere başvurulabilir. Oda havasının nemli ve temiz tutulması, yeterli miktarda su alınması, sigara dumanından ve tozlu ortamlardan uzak durulması öksürüğün kesilmesine yardımcı olabilmektedir.

KOAH hastalarının yaşam süresini en fazla etkileyen durum sigara içmektir. Sigara içenlerde ve bırakmayanlarda yaşam beklentisi önemli oranda azalır.

Akciğer enfeksiyonu geçiren hastalar yeterli ve düzenli bir tedavi ile iyileşirler. Ancak hastalığı ağır atlatan veya tedavisi tamamlanmamış hastalarda kalıcı akciğer hasarı oluşabilir.  Bu noktada özellikle antibiyotik tedavisi alan hastanın ilaçlarına ve doktor kontrollerine hassasiyet göstermesi çok önemlidir.