Göğüs cerrahisi, vücudun göğüs kısmında oluşan her hastalığın cerrahi bölümü ile ilgilenen branştır.

Pnömotoraks, akciğeri örten tabaka ile göğüs duvarını örten tabaka arasına hava girmesi sonucu oluşan durum olup, göğüs boşluğundaki havanın çeşitli yöntemler ile çıkarılması sonucu tedavi edilir.

Akciğer büzüşmesi olarak da bilinen atelektazi, akciğerde oluşan hacim kaybı olup tedavisi hastalığın şiddetine göre değişkenlik göstermektedir.

Meme iltihabı olarak da bilinen mastit, daha çok emziren kadınlarda, memede kızarıklık, ağrı, şişlik görülmesidir. Antibiyotik tedavisi uygulanarak iyileşme gösterir.

Kist hidatik hastalığı köpek, tilki, kurt gibi hayvanlardan bulaşan bir parazit hastalığı olup, tedavisinde ameliyat veya radyolojik tedavi yöntemleri kullanılır.

Göğüs Cerrahisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Özofagus kanseri sıklıkla geç tespit edilmektedir. Tespit edildiğinde kanser çoktan diğer organlara ve lenf düğümlerine yayılmış vaziyettedir. Bu durumda hastalar için tedavi şansı çok azdır ve özofagus kanseri yaşam süresi sadece birkaç yıldır.

İleri evrelerde yemek borusu kanseri olan hastaların sadece yüzde 20'si beş yıllık bir süre içerisinde hayatta kalmaktadır. Bununla birlikte özellikle özofagus kanseri erken saptanabilir ve tamamen çıkarılabilirse tam iyileşme mümkün olabilir. Kanser başarıyla tedavi edilmişse, iyi takip bakımı özellikle önemlidir. Yemek borusu kanseri nüksünün olabildiğince çabuk tedavi edilebilmesi için hastaları özel kliniklerde düzenli olarak kontrol ettirmek en iyisidir.

Hastanın anatomik açıdan en uygun pozisyonu almasına yardım edilmelidir. Kaburgaların kırılması durumunda, sırtta destekli oturma veya yarı oturuş pozu olmalı. Göğüs duvarının ön duvarının kaburgalarının kırılması durumunda - sert bir yüzeyde sırtında yatmalı.

Düzeltme için tıbbi tedavi istemeyen bazı hastalar, çıkıntı görünümünü en aza indirecek şekilde göğüs duvarı şekil bozukluğu etrafındaki kasları şekillendirmek için vücut geliştirmeye başvurmaktadır. Bu anormalliği düzeltmezken, benlik saygısı ve kendine güvende artışı sağlayabilir. 

Hafif şiddetli güvercin göğsünde spor ve egzersiz faydalı olabilir, fakat orta-şiddetli durumlarda dikkatli olunmalıdır, belirtileri şiddetlendirebilir. Bu konu doğrultusunda spor hekimlerine başvurulmasında yarar vardır.

Kaburga kırığı yaklaşık 1-2 ayda iyileşir.  Ancak bu birçok koşula: hasta yaşı (yaşlı insanlarda iyileşme daha uzun sürer), genel sağlık durumu,yer değiştiren kemik kırıklarının varlığı, kırık kaburga sayısı bağlıdır.

İskelet için gerekli temel elementlerin daha fazla alınması için, balık ürünleri, peynir, süzme peynir, fasulye ağırlıklı kalsiyumla doymuş bir diyet önerilir. Multivitamin komplekslerini, kolajen proteinleri olan ilaçlar alınabilir.  2-3 haftalık rehabilitasyondan sonra, nefes egzersizlerine ve küçük fizik tedavi egzersizlerine başlanabilir. Kas tonusunu korumak ve kan dolaşımını iyileştirmek için bu gereklidir. Hızlı ve eksiksiz bir iyileşme için fizyoterapi gereklidir.