evim.com

Göbek Sarkması Nedir?

Göbek sarkması, karın dokularının gevşeme ya da fazlalık gibi sorunlar nedeniyle kendilerini aşağı doğru bırakmasıdır.

Göbek sarkması, karın dokularının (deri, yağ, kas vb.) gevşeme ya da fazlalık gibi sorunlar nedeniyle kendilerini aşağı doğru bırakmasıdır. Sağlık açısından herhangi bir problem yaratmasa da görüntüsünden hoşnut olmayan kişiler için psikolojik sorunlara neden olabilir. Özellikle doğum ya da kilo verme süreci sonrasında görülen göbek sarkması özgüven kayıplarına yol açabilir.

Göbek sarkması sorunu yaşın ilerlemesi, çok fazla kilo kaybedilmesi ya da genetik yatkınlık bulunmasına rağmen önlem alınmaması nedeniyle görülüyorsa cerrahi operasyonlar ile kısa sürede giderilmesi mümkündür. Yanlış beslenme alışkanlıkları, doğum ya da hareketsiz yaşam tarzı gibi etkenlere bağlı olarak ortaya çıkması halinde ise göbek sarkması için egzersizlerin yapılması ve uygun bir diyet programına uyulması yeterli olmaktadır. 

Göbek sarkması bir hastalık ya da hastalık semptomu olmadığı için tedavi edilmesi gerekmez. Ancak anatomik bütünlüğün korunması, karın dokularının fonksiyon kaybı yaşamaması ve deforme olmaması ya da kişinin bedeninden memnun olması için başlangıç aşamasındayken düzenli spor ve beslenme alışkanlıklarının kazanılması önem taşır. Bu durum, göbek sarkması ameliyatları sonrası için de aynı derecede önemlidir. Aksi halde dokular bir kez daha kendilerini bırakarak göbeğin tekrardan sarkmasına yol açacaktır.

Göbek Sarkması Belirtileri

Göbek sarkması sorunun belirtileri fizikseldir ve gözle görülür şekilde gelişir. Bu belirtiler kısaca şu şekilde sıralanabilir:

 • Göbek Yağlanması: Karındaki düzlüğün kaybolması ile belli olur. Bel çevresi ile göbekte biriken yağlar, bu alanlarda fazlalıkların oluşması ve elle tutulur hale gelmesine yol açar. Kas dokularının küçülmesi ve bölgesel kilo artışının görülmesi ile seyreder. 
 • Cilt Sıkılığının Kaybolması: Karın bölgesinin elastikiyetini kaybetmesi ve cildin kendini yeniden toparlamaması anlamına gelir. Göbek derisi elle gerdirildiğinde sıkı bir görünüm kazanır. Ancak gerdirme bırakıldığında deri kendini tekrar aşağı doğru bırakır ve gevşek bir görünüm alır. Özellikle kilo verdikten sonra göbek sarkması sorunu yaşayan kişilerde sık görülür. Önlem alınmaması halinde deri fazlalıklarının oluşması kaçınılmaz olur. 
 • Göbek Yumuşaması: Yağlanmanın artması, kas kütlelerinin küçülmesi ve cilt elastikiyetinin kaybolması sonucunda meydana gelir. Göbek bölgesine dokunulduğunda yumuşaklık hissedilmesi, otururken göbeğin katlanması, yan yatıldığında göbeğin tek tarafa doğru sarkması ve elle bastırıldığında direnç görülmemesi gibi belirtileri kapsamaktadır.

Göbek sarkmasının belirtileri elle dokunarak ve çıplak gözle bakarak anlaşılabilir. Başlangıç aşamalarındaki sarkmalar için diyet ve egzersiz programlarının uygulanması tavsiye edilir. Bu şekilde kişinin genel sağlık durumunu iyileştirmesi, göbek sarkması sorunundan kurtulması, cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulmaması ve sarkma sorununun kendini tekrarlamaması mümkün olur. 

Göbek Sarkması Nedenleri

Göbek sarkması, sadece kadınları ilgilendiren bir sorun gibi gözükse de aslında erkeklerde de görülebilen bir problemdir. Karın bölgesinde oluşan sarkmaların sağlık açısından bir zararı bulunmaz. Ancak kişileri psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden eğer istenirse tedavi edilebilmektedir. Göbek sarkmasının en sık karşılaşılan sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 • İleri Yaş: Deri sarkması sorunlarında en sık görülen nedenlerden biri ileri yaştır. Cilt dokusu zamanla sıkılığını ve esnekliğini kaybederek gevşemeye başlar. Yerçekimi kuvvetinin de etkisiyle birlikte deri giderek sarkar. 
 • Gebelik ve Doğum: Doğum sonrası göbek sarkması problemi birçok gebenin korktuğu bir sorundur. Bebeğin gelişimi ilerledikçe karın içinde oluşan basınç artar ve buna bağlı olarak karın bölgesindeki kaslar gevşer. Özellikle çoğul gebeliklerde gevşeyen kaslarda deformasyon oluşur ve deri çatlar. Bunun sonucunda normal doğum ya da sezaryan sonrası göbek sarkması olabilir. 
 • Obezite/ Fazla Kiloların Olması: Vücutta biriken yağ dokularının artış göstermesi, kas kütlelerinin küçülmesine ve deri elastikiyetinin kaybolmasına yol açar. Bu durum sonucunda ise göbek sarkmaya ve deri bollaşmaya başlar. Göbek sarkması sorununun cerrahi ya da cerrahi olmayan tedavileri için fazla kiloların verilmesi gerekmektedir. 
 • Sağlıksız Beslenme: Yüksek yağ ve şeker içeren besinlerin her gün tüketilmesi sağlığı bozarken, aynı zamanda da estetik sorunlara sebep olur. Dengeli ve düzenli beslenmeyen kişilerde kilo artışı görülür. Sürekli kilo alıp verildiğinde ise deride sarkma oluşur. Sık sık fast food yiyecekler yemek, hareketsizlik, uyku düzensizliği ve akşamları çok yemek gibi zararlı alışkanlıklar bir araya geldiklerinde göbek sarkması sorunu kaçınılmaz olur.
 • Hormonal Bozukluklar: Hormon seviyelerinin düzensiz olması, vücutta yağ depolanmasının artışına neden olabilir. Bu durum sonucunda ise bel çevresi ve göbek yağlanması artarak sarkmalara yol açabilir. 
 • Genetik Yatkınlık: Bazı kişilerde fazla kilo problemi olmasa bile göbek sarkması görülebilir. Genlerde oluşan bozukluklar sonucunda ortaya çıkan bu durum, kalıtsal olarak aktarılabilir. 
 • Sağlıksız Kilo Kaybı: Kısa sürede ve sağlıksız şekilde kilo verilmesi, göbek sarkmasına neden olabilir. Bu durum kas kütlelerinin güçlendirilmemesi, cildin elastikiyetini korumaması ve yağ dokusunun ani küçülmesi sonucunda meydana gelir. Kilo verme süreci sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı ile desteklenmezse sarkmalar ya da deri fazlalıkları ortaya çıkacaktır.
 • Hareketsiz Yaşam Tarzı: Herhangi bir nedenden dolayı kilo alındığında karın kasları gevşer ve çevresindeki deri genişler. Gün içerisinde hareketsiz kalan ve spor yapmayan kişiler kilo almaya daha yatkın olurlar. Kilo sorununa ek olarak, spor yapılmadığı için güçsüzleşen kaslar deforme olmaya karşı koyamazlar ve bunun sonucunda göbek sarkması problemi görülür.

Göbek sarkmasını engellemek, ortaya çıktıktan sonra tedavi etmekten daha kolaydır. Bu yüzden kişiler beslenmelerine, uyku düzenlerine ve spor yapmaya özen göstermelilerdir. Deri sarkması tedavisinden sonra aynı sorunun tekrar yaşanmaması için vücut ağırlığı kontrol altında tutulmalı ve doktor tavsiyelerine harfiyen uyulmalıdır.

Göbek Sarkması için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Göbek sarkması sorunu, genel sağlık durumunu tehdit eden bir durum olmadığı için hastalık olarak değerlendirilmez. Ancak karın dokularının deforme olması ve psikolojik sorunlar gibi olumsuzluklar görülmesi halinde uzmanlara başvurulması tavsiye edilmektedir. Başvurulacak bölüm göbek sarkmasının ne kadar sürede oluştuğu ve sebeplerine bağlı olarak değişiklik gösterse de, ilk etapta Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanlarına danışılması önerilmektedir. 

Estetik cerrahlar tarafından yapılan muayene ve tetkiklerin ardından hasta farklı branşlara sevk edilebilir. Hormonal seviyeleri düzensiz ve vücut yağ oranı hızlı bir artış gösteren kişiler Endokrinoloji (Hormon Hastalıkları) uzmanlarına, kilo problemi ya da obezite sorunu olan kişiler Beslenme ve Diyetetik uzmanlarına, psikolojik desteğe ihtiyaç duyan kişiler ise Psikiyatristlere yönlendirilebilir. Altta yatan bir sağlık sorunu olmaması ya da bu sorunun tedavi edilmesi halinde estetik cerrahlar müdahalede bulunur. Gerek görülmesi halinde ilgili branş hekimleriyle işbirliği kurulması gerekecektir.

Göbek sarkması sorunundan şikayetçi olan kişiler özel hastaneler, devlet hastaneleri, özel klinikler ya da ilgili diğer sağlık kuruluşlarında bulunan Estetik Cerrahi bölümüne başvurabilir. Cerrahi operasyonların yapılabilmesi için, başvurulan sağlık kuruluşunda donanımlı bir ameliyathane bulunması zorunluluğu vardır. 

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Göbek sarkması, karın dokularının gevşeme ya da fazlalık gibi sorunlar nedeniyle kendilerini aşağı doğru bırakmasıdır.

makaleyi incele

Göbek sarkması bir sağlık sorunu olmadığı için öncelikle obezite gibi altta yatan sağlık sorunları tedavi edilmelidir.

makaleyi incele