Gelişimsel pediatri, çocuğun her türlü gelişimi ile ilgilenen bir branştır.

Bir çeşit epilepsi olan West sendromu ufak bebeklerde görülen bir epileptik beyin hasarı tablosunun bilinen adıdıdr. Tedavide nöbetlerin kontrolü ve Hipsaritmi adı verilen dalgaların giderilmesiyle hayat kalitesinin yükseltilmesi temel hedeftir.

Progeria, çocuklarda erken yaşlanma görülmesi durumu olup; genetik bir hastalık olduğu için tedavi yöntemleri sadece hastalığı yavaşlatmak ve semptomlarını tedavi etmeye yöneliktir.

Kretenizm hastalığı doğuştan tiroit bezinin görevini yerine getirememesine bağlı gelişen tiroit hormonu dediğimiz tıp alanında tiroksin ya da T4 olarak bilinen hormonların yetersizliği sonucu ortaya çıkar.

Çocukların gelişim sürecindeki 1,5 yaşın getirdiği öfke nöbetlerinden veya 2 yaş ile gelen ben merkezci dönemden kat ve kat daha zor geçen periyot 3 yaş sendromu olarak nitelendirilir. Aile desteği ve terapilerle kontrol altına alınabilmektedir.

Gelişimsel Pediatri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde düz kafa sendromu düzelebilecek bir durumdur. Genellikle vakaların önemli bir bölümünde doktor yönlendirmesiyle evde uygulanacak tedaviler başarılı olabilir. Ancak düz kafa sorunları 1 yaşına kadar mutlaka düzeltilmelidir. Ebeveynler bu süreçte uzmanın yönlendirmelerine dikkat etmeli ve eksiksiz uygulamalıdır.

2 ve 3 yaş sendromları aileler için yorucu olabilmektedir. Çocuklar artık bu dönemde bağımsızlıklarını ilan eder ve ailelerine meydan okumaya başlarlar. Burada unutulmaması gereken bu sıkıntılı süreçler, çocukların gelişiminde normal olarak kabul edilen sert geçişlerdir. 3 yaş sendromunun belirtileri genellikle 1 yıl içersinde hafifleyerek ortadan kalkmaktadır. Bazı çocuklarda bu süreç 7 yaşına kadar sürebilir. Çocuklarda öfke nöbetleri çok uzun ve sık tekrarlanıyorsa aileler uzman bir doktordan yardım alabilirler.

Anne karnında bebeğin kafasının büyük olması normal doğumun sağlıklı şekilde gerçekleştirilmesine engel olabilir. Doğum esnasında bebeğin başının rahimden dışarı çıkamaması bebeğin nefes almasını zorlaştırarak ölü doğuma yol açabilir. Olası bir sorun yaşanmaması için sezaryen ile doğum tercih edilir.

Progeria hastaları ortalama 13-14 yaşlarına kadar yaşayabilirler. 20 yaşlarına kadar yaşayabilen hastalarda vardır. Progeria’nın erişkinlikte görülen formu Werner sendromunda ise hastalar 50li yaşlarını görmezler, ortalama yaşam ömürleri 40'lı yaşlara kadardır. 

Angelman sendromu nadir görülen bir nörogenetik hastalıktır. Bu nedenle yaşam süresini tahmin etmek zordur. Ancak şimdiye kadar oluşan mevcut veriler ile yaşam süresinin hastalığı olmayan bir bireyle aynı olduğunu göstermektedir. Kontrolsüz nöbetler, beslenememe, fiziksel gelişme eksikliği sonucu yaşanan sık kazalar gibi problemler çözülmez ise yaşam süresini kısaltabilir.