Fizik tedavi ve rehabilitasyon, uzuvların fonksiyonlarında kayıpları önlemek, kişinin günlük yaşamını sürdürmesi için gerekli olan tedavilerden sorumlu branştır.

Fibromiyalji, kas ve çevresindeki dokuların ağrısı, sabah tutukluğu, yorgunluk ile karakterize kas iskelet sistemi hastalığıdır ve tedavisinde tıbbi ilaçlar gibi bitkisel tedavi de kullanılabilir.

Gut hastalığı, bir eklem iltihabı durumudur ve kesin tedavisi olmamakla birlikte, atakların ve belirtilerin azaltılmasına yönelik tedaviler ve Gut diyeti uygulanır.

SMA hastalığı, hareket yeteneğini etkileyen sinirsel bir rahatsızlıktır. En yaygın belirtileri kas kaybı ve kas güçsüzlüğü olup, tedavisinde; fizik tedavi uygulanır ve yalnızca SMA tip 1 ilacı bulunmaktadır.

Bel fıtığı, bel bölgesindeki omurların doğal pozisyonlarını kaybetmesi sonucu oluşan ve tedavisi için çeşitli ilaçlar, fizik tedavi, egzersizler ve ameliyat yöntemleri uygulanan hastalıktır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kramp genellikle nedeni net olarak belirlenemeyen bir şekilde; uzun süreli kas kullanımı, uzun süreli olarak aynı pozisyonda bulunma, kasların yeterli olarak esnetilip ısıtılmaması ve yeterli miktarda su tüketilmemesine bağlı olarak gelişir.

Sakinleştiriciler ve nöbet önleyici ilaçlar dizartriye sebep olabildiği bilinen ilaçlardır. Sakinleştiriciler; benzodiazepin, barbitürat, hipnotik ve opiod grubu ilaçlardır ve herhangi birinin kullanımında dizartrinin ortaya çıkma ihtimali vardır. Uyuşturucu maddelerin kullanımı da dizartri gelişimine sebep olabilmektedir.

Dizartri sorunu yaşayan kişilerin aile hekimlerine başvurmaları, özellikle ilaca bağlı görülen durumlarda fayda sağlayabilir. Kişinin kullandığı ilaçların arasında dizartriye sebep olduğu bilinen ilaçların olması halinde aile hekimi tedavinin değişmesini sağlayarak sorunu çözebilir. Sorunun bu şekilde çözülememesi halinde dil ve konuşma terapistlerine başvurulabilir. Ancak dil ve konuşma terapisi uzmanları ülkemizde yeterli sayıda bulunmamaktadır. Dil ve konuşma terapistine ulaşılamadığı durumlarda nöroloji kliniklerine başvurulması durumun değerlendirilmesi ve kişilerin uygun kliniklere yönlendirilmeleri için yeterli olmaktadır.

Boyun fıtığında ağrı genelde boyunda başlar. Oradan omuza,kollara ve ellere vurabilir. Zamanda bacaklarda spastisite (kasların kasılı kalması) ve yürüme bozukluğu ile beraber bacaklarda da ağrı görülebilir.

Kramp hastalığı genellikle,

  • Su eksikliği
  • Magnezyum eksikliği
  • Kalsiyum eksikliği
  • Potasyum eksikliği
  • Bazı vitaminlerin eksikliği gibi durumlardan kaynaklanmaktadır.