evim.com

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, uzuvların fonksiyonlarında kayıpları önlemek, kişinin günlük yaşamını sürdürmesi için gerekli olan tedavilerden sorumlu branştır.

Kas romatizması olarak da bilinen fibromiyalji, kas ve çevresindeki dokuların ağrısı, sabah tutukluğu, yorgunluk ile karakterize kronik bir kas iskelet sistemi hastalığıdır.

Kas romatizması olarak da bilinen fibromiyaljinin tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanılabildiği gibi ilaç dışı tedavi yaklaşımları da kullanılabilir.

Damla hastalığı olarak da tabir edilen gut hastalığı, herkesi etkileyebilecek bir eklem iltihabı durumudur. En sık ayak başparmağında görülür.

Damla hastalığı olarak da bilinen gut hastalığının kesin tedavisi olmamakla birlikte, atakların ve belirtilerin azaltılmasına yönelik tedavi uygulanır.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Boyun fıtığında ağrı genelde boyunda başlar. Oradan omuza,kollara ve ellere vurabilir. Zamanda bacaklarda spastisite (kasların kasılı kalması) ve yürüme bozukluğu ile beraber bacaklarda da ağrı görülebilir.

Topuk ağrısı uzun süre ayakta durma, ayağın zorlanması, aşırı spor yapma, hatalı zeminlerde spor yapma, yanlış ayakkabı kullanımı, basma ve yürüyüş problemleri gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bir travma öyküsüne ya da altta yatan bir hastalığa bağlı olarak oluşabilir. 

Normalde sadece spinal sinirlere ve spinal korda (omurilik) bası yapan boyun fıtığında baş dönmesi beklenmez. Ancak fıtıklaşan doku vertebral arterlere (boyundan beyne giden atar damarlar) bası yaparsa baş dönmesi yapabilir.

Boyun tutulması genel olarak birkaç gün içinde geçen; pek aciliyeti olmayan bir rahatsızlıktır. Hastalar genellikle hekime başvurmaz, başvursa da analjezik (ağrı kesici) alımıyla azalan ağrıdan bahsederler. Ancak 1 haftadan uzun süren boyun ağrısına ek olarak bulantı, kusma, ateş, çift görme, baş ağrısı gibi semptomlar da varsa ayırıcı tanı için mutlaka hekim kontrolünden geçilmelidir.

Duruş bozukluğuna uygulanan tedavi yöntemi bozukluğun derecesine göre tercih edilmektedir. Düşük derecede ilk tercih gözlemdir, yakın takiple derecesinin artıp artmadığı incelenir. Sonraki aşama egzersizdir. Bel ve sırt  kaslarını güçlendirip karın kaslarını esnetecek egzersizler faydalı olacaktır. Korse kullanılması duruş bozuklukları için faydalı olacaktır. En son seçenek cerrahi olup omurların sabitlenmesi ya da eğri olan omurun çıkartılması yöntemi uygulanabilir.