evim.com

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalmanın nedeni tespit edildikten sonra uygun olan fiziksel, tıbbi veya psikoterapötik yaklaşım yöntemlerinden biri uygulanır.

Erken Boşalma Teşhisi 

Erken boşalmadan etkilenen çok az sayıda erkek doktora başvurmakta ve tıbbi tedavi istemektedir.

Erken boşalma için doğru danışılacak ve muayene olunacak kişi bir üroloji uzmanıdır. Hekimin teşhis koyması için önce hastaya aşağıdaki konuları kapsayan bazı sorular soracaktır:

 • Erkeğin cinsel gelişimi ile ilgili sorular
 • Erkeğin sahip olduğu cinsel deneyimler
 • İlgili kişide cinsel ilişki sırasında yaşanan sorunlar 

Doktor ayrıca erken orgazm korkusunun olası bir nedeni olup olmadığını da belirlemeye çalışacaktır. Birçok durumda tıbbi geçmiş (anamnez) erken boşalmanın nedeni hakkında çok şey söyleyebilmektedir. Hastanın tıbbi geçmişi ilgili kişinin iç tutumu hakkında bilgi sağlamakta ve buna bağlı orgazm sorunlarını yansıtabilmektedir. Bu faktörler terapi açısından özellikle önemli olmaktadır.

Genelde hekim penisin vajinaya girmesi ile boşalma arasında iki dakikadan az zaman olduğu takdirde erken boşalmayı teşhis etmektedir. Cinsel ilişki sırasında da boşalma süresini kontrol edememektedir. 

Erken Boşalma Tedavisi 

Tıbbi açıdan erken boşalma tedavisi kesinlikle gerekli değildir. Genellikle etkilenen kişi veya partneri bundan muzdarip olduğunda gerekli olmaktadır. Erken boşalmanın nedenine bağlı olarak tedavide fiziksel, tıbbi veya psikoterapötik yaklaşımlar kullanabilmektedir.

Cinsel ilişkiden önce sık mastürbasyon veya orgazm bazı erkeklere yardımcı olabilmektedir. Ayrıca etkilenenlerin boşalma zamanlamasını daha iyi algılamayı ve kontrol etmeyi öğrenebilecekleri bazı yöntemler vardır. Bunlar örneğin durdur-başlat yöntemini (‘start-stop yöntemi’) ve squeeze yöntemi içermektedir. Bu yöntemler aşağıda detaylı açıklanmıştır.

Psikoterapötik Önlemler

Erken boşalma terapisinde psikoterapide yer alan çeşitli yöntemler kullanılarak yapılabilir:

 • Seks terapisi
 • Davranışçı terapi
 • Çift terapisi
 • Aile terapisi

Partnerin terapiye de katılması yararlı olabilmektedir. Psikoterapi kaygıyı hafifletmeye ve korku ve erken boşalmadan oluşan kısır döngüyü kırmaya yardımcı olabilmektedir. Ek olarak psikoterapi sıkışmış davranışları ve düşünce kalıplarını değiştirmede ve ayrıca cinsel baskıyı hafifletmede yararlı olmaktadır. 

Stop-Start Yöntemi

Stop-start yöntemi erkeğin uyarılmasını daha iyi kontrol etmeyi öğrenmesine yardımcı olmaktadır. Bunun amacı boşalmayı geciktirmektir. Bu önlem için adam kritik eşiğe yaklaşana kadar mastürbasyon yapmaktadır. Sonra heyecanın azalmasını beklemekte ve heyecanı azaldığında tekrar mastürbasyon yapmaya başlamaktadır. Bu süreç adam boşalmasını daha iyi kontrol edebilene kadar devam etmektedir.

Squeeze Yöntemi

Bu yöntem stop-start yönteminin bir başka varyantıdır ve boşalma süresini geciktirmek için tasarlanmıştır. Bu yöntemde erkek doruktan kısa bir süre önce cinsel ilişkiyi durdurmaktadır. Bu istenmeyen zirvenin zamanını daha kesin olarak algılamaya ve böylece daha iyi etkileyebilmeye yaramaktadır. Ayrıca penis baş parmağıyla glans bölgesinde bastırılır. Bu hareket penisteki kan miktarını azaltmakta ve böylece boşalma refleksini kesmektedir. Buda gecikmiş boşalmaya yol açmaktadır.

İlaç Tedavisi

İlaçlar boşalma süresini birkaç dakika artırabilmektedir. Ancak genelde kullanılmamakla beraber erken boşalma bir erkek için büyük bir yük haline gelmişse bir tedavi seçeneği olarak göz önüne alınmalıdır. İlaçlar içerisindeki etkin maddeler çeşitli yan etkilere sahip olabilmektedir.

Genelde ilaç tedavisi oral (ağızdan) veya penisin ucuna uygulanan içermektedir. Tedavide kullanılan ilaçlar genellikle seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) grubundan ajanları içermektedir. Bu ilaçlar tablet olarak alınmaktadır. SSRI'lar genellikle depresyon tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçların yan etkilerinden biri olan boşalma süresinin uzaması erken boşalmayı tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Diğer bir alternatif lokal anestezi içeren kremler, jeller veya spreyleri içermektedir. Bu ilaçlar penis başlarına uygulanmakta ve penisi daha az hassas hale getirmektedir.

İlaçlar her zaman diğer aktif bileşenlerle etkileşime girebilmektedir. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce aldığınız diğer ilaçlar hakkında doktora bilgi vermeniz önerilmektedir. Bu aynı zamanda ilaç intoleransı veya alerjileri için de geçerli olmaktadır.

Erken Boşalma Tedavi Edilmezse 

Hızlı boşalma etkilenenleri genellikle zihinsel olarak olumsuz yönde etkilemekte ve bir yük olarak algılanmaktadır. Bazen erken boşalma nedeniyle kadın tatmin olmamakta. Bu düzelmediği ve uzun süreli olduğu durumlarda öfke ve hayal kırıklığı büyümekte ve hatta cinsel yakınlıktan kaçınmaya başlamaktadırlar. Önemli bir nokta ise erken boşalma gerçek bir hastalık değildir. Etkilenenler ve eşleri bu durumla başa çıktığı ve erken boşalmanın altında yatan gerçek bir hastalık olmadığı sürece bir sorun olmamaktadır. Ancak cinsel tatminin azalması ve eşler arası çatışmaları genelde olumsuz yönde etkilemektedir.

Erken Boşalmaya Ne İyi Gelir? 

Erken boşalma doğrudan önlenemeyen cinsel bir hastalıktır. Bununla birlikte çeşitli yöntemler sizin veya eşinizin kendi uyarılmanızı daha iyi algılamanıza ve boşalma süresini daha iyi kontrol etmenize yardımcı olabilmektedir.

Bu yöntemler durdur-başlat yöntemi ve sıkma yöntemini içermektedir. Her iki yöntem de doruktan kısa bir süre önce mastürbasyon veya eşle cinsel ilişki yoluyla ortaya çıkan cinsel tahrişi durdurmaya dayanır ve sadece heyecan tükendiğinde devam etmektedir.

Genellikle açık bir konuşma da yardımcı olabilmekte ve psikolojik baskıyı önemli ölçüde azaltabilmekte ve böylece tatmin edici bir aşk yaşamı şansını artırabilmektedir. Kendinizi baskı altına almamanız özellikle önemlidir. Bazı erkekler gerçek cinsel eylemden önce mastürbasyon yaparak erken boşalmayı önleyebilmekte, böylece uyarılabilirliği azaltmaktadırlar.

Erken Boşalma İlaçları

İlacın aktif bileşenine bağlı olarak SSRI'lar günlük olarak veya gerektiği zamanlar alınabilmektedir. Gerektiğinde alındığı durumlarda ajan cinsel ilişkiden birkaç saat önce alınmalıdır. Günlük alımla daha düşük bir dozajla başlanılmakla beraber, gerekirse birkaç hafta içinde ilacın dozu arttırılmaktadır. Tüm etkilerin geçerli olması 2-3 hafta sürebilmektedir.

Hangi ilacın uygun olduğu kişinin kişisel durumuna bağlı olmaktadır. Örneğin cinsel ilişkiye girmenin sıklığı.

Sık kullanılan ilaç bileşenleri şunlardır: 

 • Dapoxetin
 • Sitalopram
 • Fluoxetin
 • Paroxetin
 • Sertralin

Ancak bu ilaçların yan etkileri bulunmaktadır. İlaç tedavisine başlamadan önce bir üroloji doktoruna danışmanız mutlaka tavsiye edilmektir. İlaçlar bilinçsiz kullanılmamalıdır.

Erken boşalma tedavisinde alınan SSRI'lar bulantı, ishal, baş ağrısı, baş dönmesi, ağız kuruluğu ve uyku sorununa neden olabilmektedir. Ayrıca cinsel isteği azaltabilmekte ve ereksiyon problemlerini nadiren tetikleyebilmektedirler.

Bir çalışmaya katılan erkeklerin %10’una kadarı aktif bileşene ve doza bağlı olarak bu tür yan etkiler nedeniyle tedaviyi bırakmıştır.

Bazen baş ağrısı, uyku problemleri veya seks yapma arzusu normal günlük yaşamın bir parçası olmaktadır. Bu tür belirtiler tedavi sırasında ortaya çıkarsa, illaki ilacın sorumlu olduğu anlamına gelmemektedir. Bu nedenle şikayetlerin giderilip giderilmediğini görmek ve beklemek mantıklı olabilmektedir. Bazı yan etkiler sadece tedavinin başlangıcında ortaya çıkmaktadır.

SSRI'lar günlük alındığında aniden kesilmemelidir. Birden kesildiği takdirde uyku bozuklukları, bulantı ve huzursuzluk gibi semptomlara yol açabilmektedir. Bundan kaçınmak için doz birkaç hafta içinde yavaş yavaş azaltılmalıdır.


Makaleyi faydalı buldun mu?
1
0
Makeleyi Paylaşın

Erken boşalma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Erken boşalmayı önlemede özellikle iki erken boşalma egzersizleri yararlı olmaktadır. Bunlar start-stop tekniği ve squeeze tekniğidir. Her iki tekniği de uygularken fark edilebilir bir etki için birkaç hafta hatta birkaç ay sürebilmektedir. Ek olarak erken boşalmaya neden olan altta yatan psikolojik bir neden varsa bu iki yöntem sadece orta derecede yararlı olmaktadır. 

Start-stop tekniğini tek başınıza veya partnerinizle deneyebilirsiniz. Bu yöntemde penis boşalmadan hemen önce uyarılır, daha sonra stimülasyon kesilir. Yaklaşık 30 ila 60 saniye sonra stimülasyon tekrar boşalmaya yakın olana kadar devam eder. Sonra tekrar durur. Bunu 4 ila 5 kez tekrarlayın.

Squeeze tekniği start-stop tekniğine çok benzer. Burada da siz veya eşiniz boşalmayı kısa süre öncesine kadar penisi uyarırsınız. Daha sonra penis yaklaşık yarım dakika boyunca doğrudan penis ucu ile penisin gövde kısmı arasına sıkıştırılır. Bu yöntem ereksiyonu etkileyip boşalmayı önler.

Çalışmalarda, SSRI'lar boşaltma süresini sahte bir ilaca (plasebo) kıyasla beş dakikaya kadar artırdı. 3 ila 5 dakikada, sitalopram ve paroksetin en etkiliydi. Öte yandan, dapoksetin en zayıf etkiye sahipti: doza bağlı olarak boşalma - doza bağlı olarak 1 ila 1,5 dakika arttı. Ancak, fonların doğrudan karşılaştırıldığı neredeyse hiç çalışma bulunmamaktadır.

Çalışmalar ayrıca SSRI'ların boşalma üzerindeki kontrolü geliştirebileceğini ve cinsiyetten memnuniyeti artırabileceğine dair kanıtlar sunmaktadır.