ECC

ECC, rahim ağzı (serviks) kanserinin tanısının elde edilebilmesinde kullanılan endoservikal küretaj bir biyopsi yöntemidir.

ECC Nedir?

ECC açılım olarak endoservikal küretaj anlamına gelmektedir. Endoservikal küretaj kelime anlamı olarak incelenecek olursa;

  • Endo kelime anlamı olarak içerisi,
  • Servikal kelime anlamı olarak rahim ağzı,
  • Küretaj ise kelime anlamı olarak kazımak anlamına gelmektedir. 

Rahim ağzı (serviks) kanserinin tanısının elde edilebilmesinde kullanılan endoservikal küretaj bir biyopsi yöntemidir. Endoservikal küretajda rahim ağzı kanalının dokusundan bir küret yardımı ile örnek alınması işlemidir. Bu küret endoservikal kanalın (rahim ile rahim ağzı arasındaki geçit) mukoza zarını sıyırmak amacıyla kullanılmaktadır. Küret, kaşık şeklinde olan dar bir yapıya sahip doku almaya yardımcı olan araçtır. Yapılan bu işlem sonrasında rahim ağzından alınan küçük doku örneği patoloji laboratuvarına gönderilerek anormal (kanserli hücre) hücre olup olmadığı araştırılabilmektedir.

ECC Kimlere Yapılır?

ECC yani endorservikal küretaj yöntemi, aşağıdaki durumlarda uygulanmaktadır:

  • Jinekolojik muayene esnasında, Kolposkopi yönteminin yetersiz kaldığı durumlarda,
  • Rahim ağzı kanalındaki prekanseröz ve invaziv serviks kanseri olgularını incelemek amacıyla.

ECC için risk faktörleri incelendiğinde kabul görmüş bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

ECC Neden Yapılır?

Endoservikal küretaj, rahim ağzı kolposkopi biyopsisinin doğruluğunu tespit edebilmek ve iyileştirebilmek amacıyla uzmanlar tarafından önerilen bir uygulamadır. Çoğunlukla kolposkopi işlemi esnasında kolposkopiye ek olarak yapılan ECC işlemi her kolposkopi işleminde yapılmamaktadır. Özellikle pap smear testinde anormal sonuçlar gözlenen kadınlarda uygulanmaktadır.

Endoservikal küretaj işleminin özellikle yaşlı kadınlarda muayenenin duyarlılığını artırması sebebiyle kolposkopi işlemi esnasında muayenenin bir parçası olarak görülüp uygulanmaktadır. Menopoz sonrasında transformasyon zonunun (geçiş zonu) yukarı doğru yer değiştirmesi sebebiyle kolposkopi işlemi de duyarlılığını yitirmektedir. Bu duyarlılığı artırabilmek amacıyla ise ECC işlemi tercih edilmektedir.

Menopoz döneminde gerçekleşen vajinal kanamaların sebebini araştırmak için de rahim ağzından parçalar alınarak inceleme yapmak gerekebilmektedir. Bu durumlarda da yine endoservikal küretaj işlemi uygulanmaktadır.

ECC İşlemine Nasıl Hazırlanılır?

Endoservikal küretaj işlemin esnasında doktorun gerekli anormal bölgeyi daha rahat görebilmesi ve daha doğru sonuçlara varabilmesi için bu işlem menstrüasyon döngüsünün dışında uygulanmalıdır.

Bunun yanı sıra işlemden önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır:

  • ECC işleminden en az üç gün önce aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar bırakılmalıdır.
  • Uygulamadan en az üç gün önce vajinal duş alınmaması ve tampon kullanılmaması gerekir.
  • İşlemden en az üç gün öncesinden itibaren cinsel birlikteliğe girilmemesi gerekir.
  • Uygulamadan sonra birlikte eve gidilebilecek bir kişi ile gelinmesi gerekir.

ECC Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Endoservikal küretaj kadınlarda sık rastlanan rahim ağzı kanserini teşhis edebilmek amacıyla yapılmaktadır. Giderek yaygınlaşan kanser sebebiyle kadınlardan daha sık şekilde pap smear testi istemektedir. Eğer yapılan pap smear testi sonrasında sonuçlar anormal olarak gözlenirse jinekolojik muayene yapılmaktadır.

Jinekolojik muayene esnasında da anormal bulgular fark edilirse kadın doğum uzmanları kolposkopi işlemi esnasında endoservikal küretaj işlemini de uygulayarak rahim ağzından örnekleme yapmaktadır.

Kolposkopi, rahim ağzında gerçekleşebilecek anormal hücre değişikliklerini ve kanser şüphesini araştırabilmek amacıyla, bir çeşit özel büyüteç bulunduran mikroskoba benzeyen araç ile yapılan jinekolojik muayene işlemidir. Kolposkopi işlemi esnasında rahim ağzına özel kimyasal ve boya kullanılarak rahim ağzındaki şüphelenilen hücreler daha belirgin hale gelmektedir. Böylece patolojik hücrelerin tespit edilmesiyle biyopsi alınma işlemi gerçekleşmektedir.

ECC Riskleri Nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin tanısında kullanılan endoservikal küretaj işlemi özellikle 50 yaş üstü kadınlarda yararlı olarak gözlenmiştir. Ancak yine de gerekli durumlarda 50 yaş altındaki kadınlarda da uygulanmakta olup bazı riskleri ve sonuçları bulunmaktadır. Endoservikal küretaj işlemi gebe kadınlarda kesinlikle kontrendike olup, ciddi bir risk oluşturmaktadır.

ECC işlemi sonrasında hafif ağrılar ve adet krampları gözlenebilmektedir. Bu nedenle doktor kontrolünde bir ağrı kesici alınması gerekebilir. İşlemi takiben vajinal akıntı veya kanama gözlenebilmektedir. Hızlı iyileşmenin gerçekleşmesi için ise bir süreliğine cinsel birliktelikten uzak durulmalı, vajinal duş alınmamalı ve tampon kullanılmamalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın
0