Doku ve organ nakli merkezi, canlılığını yitiren dokuların ya da fonksiyonlarını kaybeden organların yerine sağlıklı doku ve organların nakledilmesinden sorumlu olan tıp bölümüdür.

Farklı sebepler sonucu kişinin derisinin hasar aldığı ve deri bütünlüğünün bozulduğu durum olan Yanık, yanığın derecesine göre tedavi edilmektedir.

Organlara yeterli kanın gidememesi durumunda ise çoklu organ yetmezliği tablosu oluşur. İlaç ve oksijen tedavisi gibi birden fazla seçenek vardır.

Doku ve Organ Nakli Merkezi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Böbrek naklinde yaş sınırı var mı ?

Böbrek donörü olmak için, diğer tüm organ bağışlarında olduğu gibi 18 yaşının geçilmiş olması şartı bulunur. Bu durum organların gelişiminin tamamlanması ve böylece fonksiyonların sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi ile doğrudan alakalıdır. Ancak küçük yaştaki hastalar için, erken yaşta hayatını kaybeden ve aile onayı ile kadavra donör olmasına izin verilen bağışçıların böbrekleri de alınabilir. 20 kilo ve üzerinde vücut ağırlığına sahip olan çocuklar için yetişkin böbrekleri uyum gösterirken, daha zayıf çocuklar için genç böbreklerin nakli gerekmektedir.