evim.com

Doku ve organ nakli merkezi, canlılığını yitiren dokuların ya da fonksiyonlarını kaybeden organların yerine sağlıklı doku ve organların nakledilmesinden sorumlu olan tıp bölümüdür.

Yanık, farklı sebepler sonucu kişinin derisinin hasar aldığı, deri bütünlüğünün bozulduğu durumdur.

Yanık tedavisi, yanığın derecesine göre değişkenlik göstermektedir.

Doku ve Organ Nakli Merkezi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Böbrek donörü olmak için, diğer tüm organ bağışlarında olduğu gibi 18 yaşının geçilmiş olması şartı bulunur. Bu durum organların gelişiminin tamamlanması ve böylece fonksiyonların sağlıklı şekilde sürdürülebilmesi ile doğrudan alakalıdır. Ancak küçük yaştaki hastalar için, erken yaşta hayatını kaybeden ve aile onayı ile kadavra donör olmasına izin verilen bağışçıların böbrekleri de alınabilir. 20 kilo ve üzerinde vücut ağırlığına sahip olan çocuklar için yetişkin böbrekleri uyum gösterirken, daha zayıf çocuklar için genç böbreklerin nakli gerekmektedir.

Yanık vakaları kişilerin bilgi sahibi olması gereken en önemli konulardan birisidir. Yanık hafif derece bir yanık ise sadece ılık su altına tutmak ve bölgesel krem uygulamak yeterli olabilir. İkinci derece ve daha ileri yanıklar daha ciddi olabileceği için mutlaka acil servise başvurmak gerekmektedir. Yanığa neden olan etkenlere göre yaklaşımların farklı olacağı bilinmeli ve evde bilinçsizce müdahalelerde bulunulmamalı.

Yanık olan bölgedeki şişliği ve ağrıyı azaltmak ve o bölgede iltihap oluşumunu önlemek için antibiyotikli merhemler, yağ bazlı merhemler ve bazı nemlendirici losyonlar sürülebilmektedir.

Yanık yaralarında özellikler ikinci derece yanıklarda çok şiddetli acılar hissedilir. Acıyı dindirmek için ise antibiyotikli ya da yağ bazlı nemlendirici kremler, merhemli gazlı bezler yara yerine uygulanabilir. Ayrıca gerek duyuluyorsa ağrı kesici haplar içilebilir. 

Hafif derece yüzeysel yanıklar iz kalmadan kendiliğinden iyileşebilir. Ayrıca iz kalmaması için verilen tedaviye uyulmalı ve merhemler masaj yaparak uygulamalıdır. Ciltteki dolaşıma destek için vitamin takviyesi alınabilir ve bol su içilebilir. Daha şiddetli yanıklar da ise çeşitli estetik operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir.