Doğumdan Sonra Korse Kullanımı

Anneler doğum sonrasında fiziksel anlamda eski formlarına dönmek için ve çatlak oluşmuş ve sarkmış karın bölgesini toparlamak için korse kullanırlar.

Doğumdan Sonra Korse Kullanımı Nedir?

Gebelik sırasında anne adayının vücudu pek çok değişime uğrar ve anneler doğum sonrasında fiziksel anlamda eski formlarına dönmek için ve çatlak oluşmuş ve sarkmış karın bölgesini toparlamak için çeşitli yöntemlerden yararlanırlar. Doğumdan sonra korse kullanımı, hamilelik etkilerini azaltıcı etkiler yaratmaktadır. 

Doğum sonrasında annenin karın çevresindeki kaslar güç kaybeder ve yağ oluşumundan dolayı sarkmalar meydana gelir. Hamilelikte vücut normale kıyasla daha çok su tutma eğilimi gösterdiğinden vücutta ödem de olmaktadır. Doğum sonrasında annelere önerilen hamilelikte alınan kiloları vermek adına kendilerini çok yormamalarıdır. Dengeli bir beslenme programı ve egzersiz rutini oluşturmak dışında anneler doğumdan sonra korse kullanımına da yönelmektedirler. 

Doğum sonrası korsesi, annelerin doğumdan sonra karın bölgelerindeki kasları toparlama amacıyla bir süreliğine kullandıkları destek yöntemlerden biridir.

Doğumdan Sonra Korse Neden Kullanılır?

Doğum sonrası korsesi, sarkma gerçekleşen karın bölgesini toparlamak ve alınan fazla kiloların kaybedilmesini sağlamak için kullanılmaktadır. Doğumdan sonra korse giymek sarkmış ve yağ birikimi gerçekleşmiş karın bölgesinin toparlanmasına yardımcı olmaktadır. Doğum sonrası korsesi pratik kullanımından dolayı birçok anne tarafından tercih edilmektedir.

Korse kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli şey aşırıya kaçmamaktır. Doğum sonrası korsesini uzun süreler kullanmak karın kaslarının kontrolsüz davranma eğiliminde bulunarak tamamıyla güçsüzleşmesine sebep olabilmektedir.  Bazen korsenin henüz lohusa döneminde olan annenin hassas cildinde alerjik tepkilere sebep olduğu da görülebilmektedir. 

Doğumdan Sonra Korse Kullanmanın Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Doğum sonrası korse kullanımının annenin vücuduna pek çok faydası bulunmaktadır. Lohusa korsesi de denen doğum sonrası korsesini kullanmak annenin başta bel ve karın çevresinin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Doğumdan sonra korse takmak ilk olarak vücudu desteklemekte ve eski formunun kazanılmasına destek olmaktadır. 

Doğum sonrası göbek korsesi kullanımı, yalnızca estetik ve fiziksel açıdan fayda sağlamamaktadır. Doğumdan sonra sırt ve omurga açısından ortopedik problemler yaşayan annelere de tedavi için bu korseler önerilmektedir.

Bu sebeple doğumdan sonra lohusa korsesi kullanımı önemlidir ve genellikle doğum sonrası korse kullananlardan olumlu dönüşler alınmaktadır.

Lohusalıkta korse kullanmanın faydaları şu şekilde özetlenebilmektedir: 

  • Sarkmış ve yağlanmış karın bölgesinin toparlanmasına destek olmak,
  • Hamilelik sonrasında kalan fazla kiloların verilmesini ve fit bir görünüm kazanılmasını sağlamak,
  • Beli dik tutarak potansiyel ağrı oluşumunu engellemek,
  • Karın kaslarına destek olarak duruşu düzeltmek ve yeni hasar oluşumunu önlemek,
  • Doğumda atılan dikişleri tutmak (Sezaryen doğum sonrası korse kullanımı bu sebeple uygundur.), 
  • Yorgunluk hissinin azalmasına ve lohusalık döneminin daha konforlu atlatılmasına yardımcı olmak,
  • Toparlanmış görüntü ile birlikte anneye psikolojik anlamda iyi bir his vermek,
  • Zararsız bir baskı uygulayarak rahmin eski formuna dönmesine destek olmak. 

Bel çevresinin ölçüsü zaman içinde değişeceğinden, korsenin farklı bedenlerini edinmek önemlidir. Tüm bunların yanında korse kullanımı ile ilgili olarak annenin doktorunun olumlu görüş içinde olması da annenin sağlığı açısından oldukça önemlidir. 

Doğum Sonrası Korse Ne Zaman Kullanılır?

Doğum sonrası toparlayıcı korsenin hemen kullanılması yanlış bir davranıştır. Normal doğum sonrasında vücut kendini 1-2 gün içinde toparlar ve akabinde doktorun önerisiyle birlikte anne normal doğum sonrası korse kullanımına başlayabilmektedir. Sezaryen doğumda korse kullanımı ise normal doğuma kıyasla daha hassastır. Annenin sezaryen sonrası korse kullanabilmesi için dikişleri alınmış olmalıdır ve üzerinden en az 2-3 hafta geçmesi beklenmelidir.

Doğumdan Sonra Korse Ne Kadar Takılmalıdır?

Doğum sonrası karın toparlayıcı korse veya doğum sonrası inceltici korselerin uzun süreli kullanımı önerilmemektedir. Doktorun onayı ile birlikte 3 haftadan başlayarak maksimum 6 haftaya kadar annenin ihtiyacına göre gün içinde belirli saat aralıklarında korse kullanılmalı, gece yatarken kullanılmamalı ve çıkarılmalıdır. Çoğunlukla 6 haftadan daha uzun süreli kullanım önerilmemektedir. Önerilenden daha uzun süre korse kullanmak ciltte hasar oluşumuna, kan dolaşımının olumsuz etkilenmesine, iç organlarda tahribat oluşumuna, belde problemlere ve harekette kısıtlanmalara sebep olabilmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
3
0
Makeleyi Paylaşın

Doğumdan Sonra Korse Kullanımı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Doğum sonrası korse ve lohusa korsesi nasıl olmalıdır?

Doğumdan sonra kullanılan lohusa korselerinin vücudu şekillendirme amacıyla tasarlanmış olan korseler olması gerekmektedir. Korse çok sert ve sıkı olmamalı, kullanılan bölgeyi çok sıkmamalıdır. İçeriğinde naylon gibi sentetik maddelerden çok pamuk bulundurmalı ve anneler de seçimlerinde buna dikkat etmelidirler. Korsede beden seçimi de oldukça önemlidir. Beden doğru seçilmeli ve fazla bol ya da fazla sıkı olması önlenmelidir. Korsenin kaliteli olması da çok önemlidir, dolayısıyla güvenilir markaların tercih edilmesi daha faydalı olacaktır.

Stj. Dr. Havva Küçük

Doğum sonrası korse fiyatları nasıldır?

Lohusa korselerinin pek çok farklı çeşidi bulunmaktadır. İşlev olarak, materyal olarak ve model olarak birçok çeşit doğum sonrası korsesi bulmak mümkündür. Pek çok farklı markada ve kalitede olan bu korselerin fiyatları da bu değişkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Stj. Dr. Havva Küçük

Doğum sonrası korse çeşitleri nelerdir?

Doğumdan sonra korse modelleri hamilelikten sonra vücudun şekillenmesi amacıyla tasarlanmaktadırlar. Piyasada pek çok farklı renk, doku ve modelde korse vardır. Hekim annenin ihtiyacını göz önünde bulundurarak bel şekline, karın ya da kalça bölgesine uygun olan doğum sonrası korsesini önermektedir. Korse kullanımında dikkat etmeyi gerektiren önemli detaylardan biri korsenin materyalidir. Cildi tahriş etmemesi için pamuk içerikli kumaştan üretilmiş bir korse olması anneyi daha ettirecektir.

Stj. Dr. Havva Küçük

Doğumdan kaç gün sonra korse takılır?

Normal doğumdan sonra vücudun kendini toparlaması için ortalama 1 hafta zaman tanınması ve sonrasında korse kullanımına başlanması önerilmektedir. Sezaryen korsesinin ise dikişlerin iyileşmesi için 2-3 hafta süre geçtikten sonra kullanılması önerilmektedir. Yine de her iki doğum şekli için de süreyi belirlemek adına otorite kabul edilmesi gereken kişi annenin doktoru olmalıdır.Uzman doktora danışılarak korse kullanımı ve süresi belirlenmelidir.

Stj. Dr. Havva Küçük