Dermatoloji, deri ile ilgili olan ve zührevi hastalıklarla ilgilenen branştır.

Halk arasında gece yanığı olarak da bilinen zona, ağrılı bir cilt döküntüsüne sebep olan viral bir enfeksiyon olup, tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılır.

Egzama, ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabartı gibi semptomlara yol açan biri deri hastalığıdır. Egzama oluşumuna neden olan sebebin çözümüne yönelik uygulanan tedaviler egzama için kesin çözümdür.

Sedef hastalığı (Psoriasis), en sık deride görülen bir hastalıktır ve tekrar edici olduğu için uygulanacak tedavi, tetikleyici faktörlerin önlenmesi üzerine yapılır.

Su çiçeği genelde çocuklarda görülen ateşli ve döküntülü bir cilt hastalığıdır. Çoğu durumda tedavi edilmeden kendi kendine geçer ancak gebelerde antiviral ilaç kullanımı gerekebilir.

Dermatoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dermatoloji bölümü, deri ve zührevi hastalıklar bölümü adıyla da bilinir. Aynı zamanda halk arasında yaygın bilinen adıyla cildiye bölümü de denir. Deri, tırnak, saç hastalıkları, kozmetik problemler ya da cinsel hastalıkların teşhis ve tedavileri dermatoloji/ cildiye bölümünün sorumluluğundadır. 

Pişik için yapılacakların başında sürtünme ve tahrişe yol açan faktörün ortadan kaldırılması gelir. Uygun olmayan giyim ürünleri değiştirilmeli, bölge su ile nazikçe düzenli olarak temizlenmeli ve yine nazikçe kurulanmalı, ıslak bırakılmamalıdır. Eczanelerde bulunabilen pişik krem ve losyonları rahatlatıcı olur, kullanılabilir.

Zona hastalığı bulaşıcı değildir. Fakat insanlar zona hastalığının etkeni olan varicella zoster virüsünü başkalarından tükürükle direkt temas veya solunum yolu ile alabilirler.

Hayır, egzamanın hiçbir türü, seboreik dermatit dahil, bulaşıcı değildir. Kimseden size ya da sizden kimseye geçmez.

Nasır kökü yani nidus adı verilen yapı oluştuysa nasır yüzeysel yöntemlerle tedavi edilemeyecek boyuta gelmiş demektir. Artık başvurulması gereken yöntemler ileri olanlardır. Bu aşamada tercih edilebilecek 2 tür tedavi vardır: ameliyat ya da radyofrekans yöntemi.

Ameliyatta lokal anestezi altında basit bir operasyonla koni şeklinde ayağın içine doğru girinti yapmış olan nidus yapısı kesip çıkarılır. Ardından bölgeye dikiş atılır ve iyileşmeye bırakılır. İyileşme esnasında özellikle ilk günlerde ayağın yoğun olarak kullanılmasından kaçınılmalı, üzerine çok basılmamalıdır. Doku iyileşince dikişler alınır ve hastanın tedavisi tamamlanmış olur. Nasıra bağlı olarak ortaya çıkan ağrı ve acı tamamen ortadan kalkar.

Radyofrekans yöntemi ise, nasır köküne çok kısa süreli yüksek enerjili ısı dalgaları verilmesi ve bu yolla nasır kökünün tahrip edilmesidir. Nasır kökü çıkarılmaz fakat sertliğini dolayısı ile ağrı ve acı oluşturma özelliğini kaybeder ve hasta iyileşir. Bu yöntem de lokal anestezi altında uygulanmaktadır fakat sonrasında dikiş atılması gibi bir prosedür yoktur.