Çocuk sağlığı ve hastalıkları, çocuğun gelişimi ile ilgilenen tıp dalıdır.

D vitaminin yetersiz alımına bağlı olarak veya D vitaminin metabolizmasını bozacak bir hastalık olması halinde D vitamini eksikliği görülür ve bu eksiklik Vitamin D takviyesiyle giderilebilir.

Down sendromu bir kromozom bozukluğu olup, bu hastalığın tıbbi bir tedavisi bulunmamaktadır ve bireylere yaşamlarını kolaylaştırmak için destek sunulmaktadır.

El ayak hastalığı, ellerde ve ayaklarda kırmızı lekeler oluşan bulaşıcı bir hastalık olup, genellikle 7-10 gün içinde kendi kendine geçer ve belirtiler için bazı ilaçlar kullanılabilir.

Hepatit B virüsünün bulaşması durumunda oluşan hastalığa Hepatit B denir. Özel bir tedavisi bulunmamakta olup Hepatit B aşısı ile hastalıktan korunmak mümkündür.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Balgam normalden fazla üretilince problem haline gelir ve bizi rahatsız ettiği için atmak isteriz. Vücut fazla balgamı atmak için öksürük refleksi ile tepki verir. Öksürerek boğazda ve akciğerlerde oluşan fazla balgam dışarıya atılabilir. Bazı egzersizler balgamın atılmasını kolaylaştıracaktır. Nefes alırken beş saniyede alın, üç kerede öksürerek bu nefesi vermeye çalışın. Eli kubbeleştirerek yapılan sırt masajı da ciğerdeki balgamın atılımını kolaylaştırır. Eli çukur haline getirip sırta aşağıdan yukarı hareketlerle aşırı olmayacak şekilde vurulması hareketidir.

Bazı balgam söktürmeye yardımcı kür, çay ya da karışımlar da balgamı inceltip atılmasına yardımcı olabilir.Ayrıca balgam söktürücü müdahale balgam söktürücü şurup, balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Balgam sökücü ilaçlar asetilsistein adı verilen maddeden oluşur. Bu ilaçlar da bir hekim kontrolünde alınmalıdır.

Taşın düşmesi öncelikle taşın boyutuna ve lokalizasyonuna bağlıdır. Büyük taşlar ve yukarıda yani böbreğe yakın yerleşimli taşlar için cerrahi tedavi ve ESWL gerekirken gerekirken 5 mm’den küçük olan taşlar ve üretra gibi aşağı yerleşimli taşlar kendiliğinden düşebilir. Bunun için hidrasyonu artırmak (bol bol su içmek), böbreğe iyi gelen besinleri tüketmek, tuz alımını azaltıp, hareketli bir yaşam sürdürmek taşın düşürülmesini sağlayabilir.

Çocuklarda balgamın atılamadığı ve çok üretildiği durumlarda balgamı inceltecek yöntemlerin yanı sıra bir hekime başvurup asetilsistein adı verilen balgam söktürücü şuruplar kullanılabilir. Bazı durumlarda balgamın çıkmasını kolaylaştıran sırt masajı da yardımcı olabilir. Elin avuç kısmının çukur haline getirip sırta aşağıdan yukarı hareketlerle aşırı olmayacak şekilde vurulması hareketidir. Ayrıca bazı çay ve karışımlar da balgam atımına yardımcı olabilir.

  • Rezene Çayı: Rezene çayı ıhlamur ile kaynatılır. Bir miktar rezene ve ıhlamur kaynayan suya atılır birkaç dakika demlenmeye bırakılır. Balgam söktürücü etkisinden dolayı tercih edilir. Gün içinde birkaç kere içilebilir.
  • Limon: Bir bardak yaklaşık 200-250 ml ılıtılmış suya 1 yemek kaşığı kadar limonun  suyunu ilave edin ve bunu yavaş yavaş için. Balgamı inceltir ve antioksidan özelliği sayesinde mikroplara karşı koruyucudur.
  • Bal ve Acı Biber Şurubu:  Balgam sökücü kür olarak hazırlayabileceğiniz bu karışım için çeyrek bardak elma sirkesi ile bir adet limon suyunu karıştırın. Ardından üzerine 2-3 kaşık bal ilave edin. 1 yemek kaşığı kadar toz halinde zencefil koyun. Yarım yemek kaşığı acı biber ilave edin. Günde birkaç kez olacak şekilde çocuğunuza tüketin. Biber acı geliyorsa eğer tatlandırmak için azıcık bal ilave edilebilir.
  • Elma Çayı: Balgam söktürücü elma çayı için yarım adet soyulmuş elma gerekir. Yarım limondan çıkan su ardından 1 yemek kaşığı miktarda bal ile yapılır. Elmalar pişince ezilir bal ve limon suyu ile karıştırılır. Gün içinde iki ya da üç kerede içecek şekilde çocuğunuza içirin.

Kan yolu ile; direkt temas veya kan aktarımı ile bulaşır. Bu sebeple kan ürünleri çok iyi kontrol edilmelidir.

Kişisel hijyen ürünlerinin ortak kullanımı ile (tıraş makinesi, jilet vb) bulaşabilir.

Cinsel yolla, cinsel salgıların teması ile bulaşabilir.

Anneden çocuğa doğum sırasında, emzirme ile bulaşabilir.

Sağlıklı bir bebekte ateşin 36,4 derece olması gerekmektedir. Ancak bu nereden ölçüldüğüne göre değişiklik göstermektedir. Koltuk altından ölçülen ateş 37,2 dereceye kadar, kulaktan ölçülen ateş 37,8 dereceye kadar ve makattan ölçülen ateşin ise 38,2 dereceye kadar çıkması normal kabul edilmektedir.