Çocuk romatolojisi, doğumdan reşit oluncaya kadar tüm çocukların romatizmal hastalıklarında sorumlu olan branştır.

Akdeniz ateşi; hastada karın ağrısı, ateş, eklem ağrısı gibi ataklar şeklinde görülen bir hastalık olup, medikal yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Topuk ağrısı, farklı nedenlerden dolayı topuk kısmında hissedilen ağrı olup, duruma göre ilaç, fizik tedavisi veya cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmektedir.

Ürik asit yüksekliği, insan metabolizmasında rol alan ürik asidin, idrar yoluyla atılamamasıyla vücutta birikip değerinin yükselmesidir. İlaç tedavisi ile tedavi edilmektedir.

Kawasaki hastalığı, orta boy damarlarda enfeksiyona sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Kalp hastalıklarına sebep olacağı için biran önce gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Çocuk Romatolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Topuk ağrısı uzun süre ayakta durma, ayağın zorlanması, aşırı spor yapma, hatalı zeminlerde spor yapma, yanlış ayakkabı kullanımı, basma ve yürüyüş problemleri gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bir travma öyküsüne ya da altta yatan bir hastalığa bağlı olarak oluşabilir. 

Ürik asit yüksekliği kronik halsizlik ve yorgunluk yapabilir. Altta yatan neden böbrek hasarı, obezite, hipotiroidi gibi metabolik bir rahatsızlıksa bunlar da halsizlik ve yorgunluğa katkıda bulunacaktır. Altta yatan sebebin bulunup tedavi edilmesi ve belirli ilaçlarla kandaki ürik asit düzeyinin düşürülmesiyle halsizlik de ortadan kalkar, ciddi ve hayati tehdit oluşturacak bir sorun değildir.

Tedavi edilmeyen, verilen tedavinin tam olarak uygulanmadığı ve ciddi kalp tutulumu olan olgularda ölüm görülebilir. Ama kalp romatizması tanısı konulduğunda panik yapılmamalıdır. Tedavi uygun bir şekilde uygulandığı sürece  en az hasarla bu hastalık atlatılacaktır.

Kawasaki hastalarının tedavileri yapılıp hastalar tamamen iyileştikten sonra hastalığın tekrardan nüks ettiği vakalara rastlanılmıştır. Fakat bu vakalar oldukça nadirdir.

Baker kisti hiçbir belirti ve şikayete sebep olmayabilir. Bu kist ile hastalar hayatları boyunca yaşayabilir. Bununla birlikte kişilerde meydana gelen belirti ve şikayetler şiddetlenebilir. Hastaların şiddetli ağrı ve şişkinlik şikayetleri zamanla kendiliğinden geçebilir ancak bu önerilmez. Hastalar altta yatan ciddi bir durumun varlığının teşhis ve tedavisi için bir romatoloji hastalıkları uzmanı ile görüşmelidir.