evim.com

Çocuk psikiyatrisi, yetişkin olmayan çocukların ruhsal ve zihinsel sağılığı ile ilgilenen bölümdür.

Down sendromu, sağlıklı bireylerde iki adet bulunan 21. kromozomun, down sendromlu hastalarda üç adet bulunmasından kaynaklanan bir kromozom bozukluğudur.

Down sendromu olan hastalar için tıbbi bir tedavi bulunmamaktadır. Hayatlarını rahat geçirebilmeleri için destek seçenekleri mevcuttur.

Disleksi,öğrenme bozukluğu olarak bilinen; konuşma, dinlenme,yazma,mantık yürütme gibi işlevleri yerine getirmekte zorlanılan bir rahatsızlıktır.

Disleksi, hastanın hayatı boyunca onunla beraber yaşayacağı bir hastalık olduğu için kişiye özel eğitimler verilmelidir.

Çocuk Psikiyatrisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Her ne kadar kandaki ve idrardaki serotonin seviyeleri ölçülebilse de beyindeki serotonin seviyesini direkt olarak ölçebilen ve böylece serotonin eksikliği testi olarak kullanılabilecek bir test günümüzde bulunmamaktadır.

Serotonin kan-beyin bariyerini geçemeyecek kadar büyük bir molekül olduğu için beyinde üretilmelidir.

Bu alışkanlığın tedavisinde çoklu tedavi planlaması yapılır. Terapiler ile altta yatan nedenler tespit edilip bunlar tedavi edilirken tırnak yeme ojesi, tırnak yeme bandı veya bebek eldiveni takılması gibi ek önlemlerle yemenin engellenmesi sağlanır. Bunun yanında ek hastalıklar için de ilaç tedavisi uygulanabilir. 

Uçak korkusunun tedavisinin bilimsel standartı psikoterapi ve ilaçlardır. Psikoterapi ve ilaç tedavisinin birlikte uygulanması tedavinin etkinliğini artırdığı düşünülmektedir. Uçak korkusu tedavisinde başarı oranı çok yüksektir. Özellikle son dönemlerde başarılı olarak uygulanan sanal gerçeklik terapi yöntemleri ile uçak korkusu tedavisinde hızlı ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Ne yazık ki, kardeşlerin birbirlerine olan kıskançlıklarını tamamen önlemek yani yok etmek için herhangi bir reçete ya da yöntem oluşturulmamıştır. Bir ailede bulunan çocukların, kaç yaşlarında olurlarsa olsun kardeş kıskançlığını yaşaması oldukça doğal ve beklenen düzeyde sağlıklıdır. Bu noktada önemli olan birbirlerine karşı göstermiş oldukları kıskançlığın şiddeti - derecesi ve çocukların olumsuz bir şekilde içerisine girdikleri davranışlarıdır. Bu dengeye ulaşmak ise gerçekten çok önemlidir. Yine bu noktada aileye düşen oldukça bir işi var. Bilinçli eylemlerle - hareketlerle, çocuğun kardeşine karşı tutumu ve davranışları daha yumuşak ya da zararsız hale getirilebilir.

  • Bir uzmandan destek alın. Böylelikle kardeş fikrine alışılmasına destek sağlamış olacaksınız. Anne adayının yeni bir bebeğe gebe olması durumunda, yani doğum öncesi süreçte bir evdeki diğer çocuğu ya da çocukları, gelişim düzeylerine ve hatta yaşlarına göre imkanlar dahilinde bir uzman yardımı ile sürece hazırlamak, oldukça olumlu bir dönüt ile sonuçlanacaktır.
  • Kıskançlığın derecesini belirleyin. Çok şiddetli ve yüksek bir kıskançlık söz konusu ise mutlaka psikolojik destek - yardım alın. Daha öne de belirttiğimiz gibi, bu süreç içerisinde her çocuk yaşına ve gelişimine göre farklı farklı deneyimler yaşar. Tüm bu önlemlere ve hazırlıklara rağmen, evdeki çocuk veya çocuklar yeni bebeği kabul etmekte zorlanıyorlarsa, psikolojik destek almak kesinlikle çok önemlidir. Psikolojik destek sürecinde, örneğin duruma göre oyun terapisi tercih edilebilir. Oyun terapisi yöntemi; özellikle okul öncesi çocuklar için etkili bir tedavi şeklidir. Bu terapinin en önemli özelliği ise aile terapisi ve oyun terapisinin bir kombinasyonu halinde olması ve ebeveynlerin yani anne ve babanın tedavi sürecine birlikte dahil olmasıdır.

Otizm tedavisinde aile ile iş birliği çok önemlidir. Aile çocuğun eğitiminde aktif rol oynamalı, çocuğun sosyal gelişimi için ona yardımcı olmalıdır. Çocuğu mümkün olduğunca televizyon, tablet gibi uyaranlardan uzak tutup çocuk ile vakit geçirmek ve çocukla iletişim içerisinde olmak eğitimin kalitesinde ve ilerleyişinde büyük yer kaplar.