evim.com

Çocuk ürolojisi, çocukların böbrekleri, genital organ sağlıkları ile ilgilenen branştır.

Göbek fıtığı, bağırsağın bir kısmı veya yağ dokusunun, karın bölgesindeki kaslarda olan bir açıklıktan dışarı çıkması durumudur.

Göbek fıtığının tek tedavisi cerrahi operasyondur.

Bireyin idrara çıktığı zaman çeşitli nedenlerden dolayı acı duymasına idrar yaparken yanma adı verilmektedir.

İlaç tedavisi, şok dalgası ve cerrahi tedavi yapılabilen idrar yaparken yanmada, öncelikle hastalığın altında yatan sebepler tedavi edilmektedir.

Çocuk Ürolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk ürolojisi bölümü devlet hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, özel hastanelerde, üniversite hastanelerinde ya da çocuk sağlığı ve hastalıkları merkezlerinde bulunur. Sağlık sorunları için pediatri bölümüne başvurmanız halinde, hekiminiz en uygun sağlık kuruluşuna yönlendirme yapacaktır.

Göbek fıtığı patlaması demek fıtığın boğulması durumudur. Bu durumda bağırsak parçasındaki kan akışı bozulur. Böylece bağırsaktaki o kısım ölmeye başlar. Şiddetli enfeksiyonlar oluşur. Hepsinin sonucunda bağırsak dokusu kaybedilebilir. Bu da etkilenen bağırsak bölgesinin büyüklüğüne ve diğer durumlara bağlı olarak kişinin hayatında oldukça büyük sorunlara yol açabilir. Hatta enfeksiyon tüm vücuda yayılırsa ölüm dahi görülebilir.

Eğer çocuk 5 yaşından küçük ise uygun tuvalet eğitimi ile zamanla geçmesi beklenir. Ancak bir düzelme yok veya başka şikayetler de var ise bir çocuk uzmanı, eğer yetişkin ise alt ıslatma durumunda bir üroloji uzmanına başvurulmalıdır. 

Çocuklarda davranış terapisi, alarm tedavisi, ilaç tedavisi uygulanarak alt ıslatma problemi giderilmeye çalışılır. Yetişkin bireylerde altta yatan bir hastalık varsa tedavisi yapılır, eğer yoksa gerekli incelemeler yapılarak neden saptanmaya çalışılır. Psikolojik bir sorundan kaynaklanıyor ise psikiyatri uzmanına başvurulur.

Normalde fıtığın karın duvarına bası yapması kişide hafif ağrıya sebep olabilir. Ancak asıl ağrı, fıtık boğulduğunda oluşur. Oluşan ağrı çok şiddetlidir. Gittikçe artar ve sonunda dayanılmaz bir hale dönüşür. Bu da acil müdahale gerektiren bir durumdur.

Bebeklerde de tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi gerilmeye bağlı ağrı gözükebilir. Asıl fıtık boğulduğunda şiddetli bir ağrı hissedilir. Bu durumda bebekte ateş, fıtık bölgesinde kızarıklık, anormal şişlik gibi durumlar da görülür. Acil müdahale gerektiren bir durumdur.