Aquafilling Nedir?

Genellikle kalçalar için tercih edilen aquafilling, bacaklar gibi yumuşak doku hücrelerinin yer aldığı bölgelere estetiksel görünümler için kullanılabilir ve oldukça dayanıklıdır

Aquafilling dolgu maddeleri ile uygulanan ve 8 yıla kadar dayanabilen bir estetik prosedürüdür. Genellikle kalçalar için tercih edilen aquafilling meme, bacaklar gibi yumuşak doku hücrelerinin yer aldığı bölgelere de estetik bir görünüm kazandırmak amacıyla uygulanabilir. Aquafilling yönteminde kullanılan dolgu maddesinin tamamına yakınını (%98 oranında) sodyumklorür, geri kalanını da poliamid haline getirilmiş hidrofilik bir jel oluşturur.

Aquafilling yöntemi ile hacim kazandırılmak istenilen vücut bölgesi eğer kalça ise kişinin yağ oranları büyük önem teşkil eder. Çünkü yağ oranı düşük olan bir vücutta kalça için aquafilling yöntemi büyük bir başarı sağlamaktadır. Aquafilling yaptıranlar tarafından da sıklıkla önerilen bu yöntemle kalça, meme ve bacak gibi bölgelere güvenle hacim kazandırabilirsiniz. Aquafilling dolgu yöntemi ile;

  • Kalçadaki şekil ya da doku bozuklukları giderilebilir,
  • Kalçada var olan ya da sonradan meydana gelmiş asimetrik bozukluklar düzeltilebilir,
  • Herhangi bir operasyon sonrası kol ve bacaklardaki asimetrik sorunlar tedavi edilebilir,
  • Çok ince kol ya da bacaklar söz konusuyla bunlara hacim kazandırılabilir, 
  • Liposuction kaynaklı ve estetik görünmediği düşünülen bazı yumuşak doku sorunları düzeltilebilir.  

Aquafilling dolgu yaptıranlar, bütün bu estetik kusurların giderilmesi için büyük bir adım atmış olurlar. Çünkü yöntemin sağlık açısından herhangi bir tehdit oluşturmaması önemlidir.

Aquafilling göğüs için de oldukça etkilidir. Özellikle ameliyatsız meme büyütme yöntemlerinde alternatif çözümler arayanlar bu güvenli yöntemi tercih ederler. Tercihlerini aquafilling ile göğüs büyütmeden yana kullananlar, genellikle operasyona sıcak bakmayanlardır. Çünkü herhangi bir kesi ile karşı karşıya kalmak yerine, ameliyatsiz meme büyütme yöntemi olarak aquafilling işlemine başvururlar. Bu sayede cerrahi müdahale sonrası yaşanabilecek iyileşme süreci, komplikasyon riski gibi sorunların da önüne geçmiş olurlar.

Aquafilling Nasıl Yapılır?

Aquafilling popo, kollar, bacaklar ve meme için de aynı şekilde uygulanmaktadır. Yumuşak dokular için özel olarak hazırlanan dolgu maddeleri, çok ince iğneler yardımıyla deri altına enjekte edilir. Bu da aquafilling yöntemini herhangi bir kesi prosedürünün yer almadığı ameliyatsız bir yöntem olarak ön plana çıkarır. Genellikle lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Komplikasyon risklerinin minimum düzeye indirildiği bu güvenli yöntem ayrıca şu önemli özellikler ile popülerleşmiştir;

  • Herhangi bir yara oluşumu gözlenmez.
  • İşlemin hiçbir bölümünde herhangi bir acı, ağrı hissedilmez. Lokal anestezi bölgenin uyuşması için en uygun dozda verilir.
  • İşlem sonrası iyileşme dönemi beklenilmez. İyileşme sürecinin yer almadığı bu prosedürde ayrıca işlem sonrasında yalnızca birkaç gün süreyle ağrı hissi olabilir, bu da 1 hafta içerisinde düzelmektedir. Bu konuda hastalara, 2-3 hafta boyunca, işlemin yapıldığı alana basınç uygulamaktan kaçınmaları söylenir.

Aquafilling Zararları

Aquafilling zararları hakkında bilgi edinmek isteyenlerin ilk karşılaştığı şey profesyonel olmayan bir kurum ya da kişi tarafından uygulanmış olabileceğidir. Çünkü aquafilling yöntemi uygulanmadan önce gerekli önlemlerin alınmaması, acemice bir eylemdir. Hekiminiz ya da uzmanınız, enjeksiyon maddelerine herhangi bir alerjiniz olup olmadığına dair net bir bilgi almak isteyebilir. Bunu öğrenmenin yolu da yönteme karar verildiyse muayene olarak enjeksiyon maddelerine karşı bir hassasiyetiniz olup olmadığını araştırmaktır. Klinik önlemler alındığı sürece aquafilling zararları ile değil yararları ile ünlü bir estetik yöntem olarak kalacaktır.

Bunun dışında lisanssız bir kurum ya da uzman tarafından steril olmayan ortamlarda uygulanması da aquafilling işlemi için oldukça tehlikelidir. Bakanlık tarafından onay almamış ürünlerin ya da cihazların kullanımı da ayrı bir skandaldır. Bu yüzden aquafilling yöntemi alanında uzmanın steril kliniğinde ya da lisanslı bir kuruluşta uygulanmalıdır. Bütün bu koşullar göz önüne alınarak tedaviye karar verildiğinde uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmaz.

Makaleyi faydalı buldun mu?
2
0
Makeleyi Paylaşın

Aquafilling ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Aquafilling öncesi ve sonrası neler yapılır?

Aquafilling öncesinde hekim tarafından prosedür hakkında ön bilgilendirme yapılır. Kullandığınız düzenli ilaçlar, kronik hastalıklarınız ya da alerjik hassasiyetleriniz uzman tarafından öğrenilmek üzere size sorulur. Bütün bu hastalık ve ilaç öyküsü alındıktan sonra uygun görülmesi durumunda işleme başlanır. Hekiminiz alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınız hakkında, işlem öncesi herhangi bir değişikliğe gitmeniz gerekip gerekmediğini size bildirecektir. (Sigara, alkol kullanımı gibi)

Dr. Deniz Gölgeli

Aquafilling yaptırırken canım acır mı?

Hayır, canınız asla acımaz. Aquafilling yöntemi lokal anestezi altında uygulanan güvenli bir işlemdir. Ne işlem sırasında ne de sonrasında herhangi bir ağrı, acı hissedilmez.

Dr. Deniz Gölgeli