Amniyon Sıvısı Sızıntısı

Amniyon sıvısı sızıntısı, kese içerisindeki sıvının vajinadan akıntı şeklinde çıkmasıdır. Amniyoinfüzyon, oral hidrasyon gibi tedavi seçenekleri vardır.

Amniyon Sıvısı Sızıntısı Nedir?

Anne karnında yer alan fetüs, zar tabakası tarafından kaplanan bir kese içerisinde bulunmaktadır. Zar tabakası tarafından kaplanan bu keseye amniyon kesesi adı verilmektedir. Keseyi çevreleyen zara amniyon zarı adı verilirken kesenin içindeki sıvıya ise amniyon sıvısı adı verilmektedir. Amniyon sıvısı sızıntısı, kese içerisindeki sıvının vajinadan akıntı şeklinde çıkmasıdır. Kesede oluşan problemler, amniyon sıvı sızıntısına neden olmaktadır.

Hamilelik sürecinde amniyon sıvısı oldukça önemli bir işleve sahiptir. Amniyon kesesi fetüsün dış darbelere karşı korumasını sağlar. Amniyon sıvısı ise bebeğin fetüsün içerisinde daha güvenli olmasını sağlayarak kas ve iskelet sisteminin gelişmesinde yardımcı olur. Amniyon sıvısına bir basınç geldiğinde her tarafa yayılır böylece fetüs de dışarıdan gelen olumsuz etkilerden korunmuş olur.

Amniyon Sıvısı Sızıntısı Belirtileri Nelerdir?

Amniyon sıvısı sızıntısı, vajinadan suyun gelmesi ile anlaşılmaktadır. Ancak amniyonun yırtıldığı zamanlar uterus mesaneye baskı uygular. Bu baskı ile birlikte de hamilelik sırasında vajinal salgılar bazen karıştırılabilmektedir. Böyle durumlarda ise sızıntıyı anlamak zor olabilir. Sızıntının anlaşılmadığı durumlarda ise amniyon sıvı sızıntısı test pedi kullanılabilir.

 Amniyon sıvı sızıntısının belirtileri ise şu şekilde sıralanmaktadır:

Amniyon Sıvısı Sızıntısı Nedenleri Nelerdir?

Anne karnında bebeğin etrafını saran amniyon sıvısı bebeği pek çok darbelere ve enfeksiyonlara karşı korumaya çalışmaktadır. Ancak gebeliğin herhangi bir döneminde bu sıvının azalması veya artması meydana gelebilir. Genellikle bebeğin suyunun azalmış olması amniyon sıvısının gelmiş olabileceğine işarettir. Bu yüzden bebeğin suyunun değerlendirilmesi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Amniyon sıvı sızıntısının sebepleri ise şu şekildedir:

  • Bebeğin su kesesinin yırtılmış olması
  • Plasental problemler
  • Riskli gebelikler
  • İkiz-ikiz transfüzyon sendromu
  • Anne karnındaki bebekte anomaliler

Amniyon Sıvısı Sızıntısı Teşhisi

Amniyon sıvısının sızması genellikle anne adayının endişe duymasına neden olmaktadır. Bununla birlikte amniyon sıvısı genellikle akıntı veya idrar kaçırma ile karıştırılmaktadır. Bundan dolayı da anne adayının ayırt etmesi oldukça zor olacaktır. Amniyon sıvısını ayırt etmek amacıyla kullanılan bazı test ve yöntemler bulunmaktadır.

Amniyon sıvı sızmasının teşhisi için kullanılan yöntemler şu şekildedir:

Contalar: Amniyotik sıvı sızıntısını anlamak amacıyla contalar kullanılabilir. Amniyotik sıvının sızmasıyla birlikte tepki veren bu contalar içerisinde bir gösterge içermektedir. Bu contalar tüm gün boyunca iç çamaşırına tutturulur. Eğer bir sızıntı varsa contanın rengi mavi bir renge dönüşür.

Amniyoskopi: Amniyotik sızıntının tanısında kullanılan bir diğer yöntem de amniyoskopidir. Bu yöntem ile amniyon sıvısının rengi incelenir. Amniyon sıvısının rengi saydam ve beyazdır. Ancak yapılan inceleme sırasında renginin farklı olduğu anlaşılırsa doğumun erken başlatılması gerekebilir.

Test Pedi: Amniyon sıvı sızıntısı test pedi de tanı için sıklıkla tercih edilen yöntemlerdendir. Kullanılan test pedleri sıvının asitliğine bağlı olarak renk değiştirmektedir. Amniyotik sıvı nötr olduğu zaman akıntı asidiktir. Asitliğin değişmesine bağlı olarak da pedin rengi de değişmektedir.

Amniyon Sıvı Sızıntısı Tedavisi

Bebeğin yaşam kaynağı olan amniyotik sıvı sızıntısı oligohidramnios veya polihidramnios kaynaklı ortaya çıkabilmektedir. Amniyon sıvısının azalmasına yani yeterli olmamasına oligohidramnios adı verilirken artmasına da polihidramnios adı verilmektedir. Sıvının azalmasına veya artmasına bağlı olarak ortaya çıkan sızıntı pek çok riske neden olabilmektedir. Bu riski ortadan kaldırmak amacıyla uzman doktor bazı tedavi yöntemleri önerebilir. 

Amniyon sıvı sızıntısında uygulanan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

Amniyoinfüzyon: Amniyon sıvısının azaldığı durumlarda uzman doktor anne adayına dışarıdan sıvı aktarımı yapmaktadır. Vajina yoluyla veya karından ince bir kateter ile sıvı annenin rahmine aktarılır. Böylece amniyon sıvısının artışı sağlanır.

Oral hidrasyon: Oral hidrasyon geçici de olsa amniyotik sıvı miktarının artmasını sağlayacaktır. Bu yüzden anne adayının vücut sıvısını arttırmak amacıyla oral hidrasyon yöntemi de pek çok uzman doktor tarafından önerilmektedir. Ayrıca amniyoinfüzyon gibi riskli bir yöntem olmamasından dolayı daha çok tercih edilmektedir.

AmniyosentezAmniyonsentez yardımıyla da amniyon sıvısının azaltması sağlanır. Tedavinin amacı anne adayını ve bebeği rahatlatmak ve hamileliğe daha sağlıklı devam etmektir. İnce bir iğne yardımı ile anne karnından girilerek fetüsün içerisinde bulunan amniyotik sıvıya ulaşarak sıvı alımı yapılır.

Amniyon Sıvısı Sızıntısı için Hangi Doktora Gidilir?

Amniyon kesesinin yırtılması ile birlikte amniyon suyu sızıntı şeklinde akabilmektedir. Kesenin yırtılmasıyla da mikropların bebeğe ve anne rahmine ulaşması oldukça kolaydır. Bu durum, anne veya bebeğin enfeksiyon kapmasına neden olur. Bundan dolayı suyun geldiği anlaşıldığı an vakit kaybetmeden hastaneye başvurulması gerekir. Başvurulması gereken bölüm ise kadın hastalıkları ve doğum bölümüdür.

Makaleyi faydalı buldun mu?
1
0
Makeleyi Paylaşın

Amniyon Sıvısı Sızıntısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Amniyon sıvısı nasıl kokar?

Amniyon sıvısının kendine has bir rengi olmasının yanı sıra kokusu da hiçbir kokuya benzememektedir. Amniyon sıvısının kokusu genellikle temizdir bundan dolayı da rahatsız edici bir koku değildir. Ancak enfeksiyon kaptığı durumlarda koku anne adayına kötü gelebilmektedir.

Dr. Deniz Gölgeli

Amniyon sıvısını azaltan durumlar nelerdir?

Hamilelik sürecinde amniyon sıvısı azalabilmekte veya artabilmektedir. Gebelik tansiyonu, anne adayının karnının gebelik haftasına göre daha küçük olması, bebeğin hareketlerinin azalmış olması genellikle amniyon sıvısının azalmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlar olduğu taktirde bebek sık sık kontrol edilmelidir.

Dr. Deniz Gölgeli

Amniyon sıvısı en az ne kadar olmalı?

Amniyotik sıvı ölçümüne göre 5-25 yükseklik ve 800 ile 1000 ml arasındaki sıvı miktarı normal karşılanmaktadır. Sıvı miktarının az olmasına oligohidramniyos denilirken fazla olmasına ise polihidramniyos denilmektedir. Her iki durumda da bebeğin sağlığı için mutlaka tedavi yöntemine başvurulması gerekir.

Dr. Deniz Gölgeli

Amniyon sıvısının azalması bebeğe zarar verir mi?

Amniyon sıvısı genellikle son 3 ayda azalmaya başlamaktadır. Eğer sıvının azalması ilk 6 ayda meydana geliyorsa mutlaka ultrason ile detaylı incelenmesi gerekir. Ancak bebeğin doğumu yakın değilse sıvı seviyesini yükseltmek amacıyla amniyoinfüzyon tedavisine başlatılır.

Dr. Deniz Gölgeli

Amniyon sıvısı rengi nasıl olur?

Amniyon sıvısının rengi açık sarı rengindedir. Ayrıca rengi akıntı gibi kıvamlı ve koyu değil su gibi akışkan olarak bilinmektedir. Bu yüzden de çamaşırda herhangi bir tabaka bırakmamaktadır.

Dr. Deniz Gölgeli