Ağız ve diş sağlığı bölümü genel olarak dişler, diş etleri ile dişleri çevreleyen diğer dokular, çene kemikleri ve diğer tüm ağız içi dokularının sağlığından sorumludur. Bu dokularda görülen tüm hastalıkların teşhis, tedavi ve takipleri ağız diş sağlığı uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Diş eti çekilmesi, sağlıklı diş eti dokusunun çeşitli nedenlerle dişin çıkış yönünün tersine doğru çekilmesidir ve erken müdahale edilmezse cerrahi işlem gerektirebilir. 

Diş ağrısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak dişte ya da diş etrafındaki dokularda meydana gelen ağrı hissi olup, tedavisi için ağrının nedenine bağlı olarak ilaç kullanımı, dolgu ya da kanal tedavisi uygulanabilir.

Diş eti iltihabı (Gingivit); diş etinde ağrı, şişlik ve kızarıklık belirtileri ile seyreden bir hastalık olup tedavisi için ağız hijyenini iyi sağlamak gerekir. İlerler ise faz 1 tedavisi uygulanabilir.

Diş eti kanaması bir belirtidir. Diş fırçalamak ve sert besinler yemek gibi mekanik travmalar esnasında diş etlerinde meydana gelen kanamanın tedavisi belirtileri yok etmeye yöneliktir.

Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kamu hastaneleri hafta sonları yalnızca acil diş hekimliği hizmeti vermektedir. Ancak özel klinikler, hekimin tercihi ve çalışma iznine bağlı olarak cumartesi ve pazar günleri de sağlık hizmeti sunabilir. En doğru tercih, muayeneye gitmeden önce çalışma saatlerinin öğrenilmesi ve uygun randevunun alınması olacaktır.

Eğer ağız kokusu yalnızca ağız içinden kaynaklıysa günde iki üç kere fırçalamanız koku ile mücadelede iyi bir yoldur. Devamında ise gargara kullanımı ya da tuzlu su ile çalkalama ağzınızı mikroplardan arındırıp daha ferah bir koku sağlayacaktır. Ancak kokunun nedeni başka bir hastalıksa, kokunun giderilmesi için hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Önreğin; bademcik taşı oluşumu varsa bu durum ağız kokusuna olur. Bademcik taşından kaynaklı ağız kokusunun kalıcı olarak giderilmesi için ameliyat ile bademciklerin alınması gerekebilir.

Diş eti çekilmesi toplumun her kesiminde ve hemen hemen her yaş grubunda görülen bir hastalıktır. Doğru bir teşhis konulduktan sonra yapılacak en iyi yöntem, iyi bir diş hekimine başvurmak olacaktır. Evde hazırlanan kürler, kullanılan bazı bitkisel ilaçlar diş eti çekilmesine ve iltihaplanmaya tam tersi etki yapabilir. Hasta bir doktora danışmadan asla kendi başına tedavi yöntemlerine girişmemelidir.

Diş taşı temizliği hekimler tarafından Kavitron veya küret ile kretuar denilen el aletleri ile yapılır. Temel mantığı bu aletler o bölgedeki diş taşlarını kaldırır. Bu işleme detertraj denir. Kavitron ultrasonik titreşimler yaparak diş taşlarını kırarlar. El aletleri ise diş taşlarını diş yüzeyinden hekim kazıyarak kaldırır.

Diş ağrısı ister erişkinde olsun ister çocukta, mutlaka hekim gözetiminde olması gereken bir durumdur. Evde yapılacak bitkisel çözümler enfeksiyonu arttırıp durumun daha kötü bir hal almasına neden olabilir. Hastanın mutlaka bir diş hekimine görünüp ağrının kaynağına yönelik tedavi yapılması gerekir. Ancak diş hekiminin daha önce reçete etmiş olduğu bir ağrı kesici ilaç var ise bu kullanılabilir.