Ağız ve diş sağlığı bölümü genel olarak dişler, diş etleri ile dişleri çevreleyen diğer dokular, çene kemikleri ve diğer tüm ağız içi dokularının sağlığından sorumludur. Bu dokularda görülen tüm hastalıkların teşhis, tedavi ve takipleri ağız diş sağlığı uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Diş eti çekilmesi, sağlıklı diş eti dokusunun çeşitli nedenlerle dişin çıkış yönünün tersine doğru çekilmesidir ve erken müdahale edilmezse cerrahi işlem gerektirebilir. 

Diş ağrısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak dişte ya da diş etrafındaki dokularda meydana gelen ağrı hissi olup, tedavisi için ağrının nedenine bağlı olarak ilaç kullanımı, dolgu ya da kanal tedavisi uygulanabilir.

Diş eti iltihabı (Gingivit); diş etinde ağrı, şişlik ve kızarıklık belirtileri ile seyreden bir hastalık olup tedavisi için ağız hijyenini iyi sağlamak gerekir. İlerler ise faz 1 tedavisi uygulanabilir.

Diş eti kanaması bir belirtidir. Diş fırçalamak ve sert besinler yemek gibi mekanik travmalar esnasında diş etlerinde meydana gelen kanamanın tedavisi belirtileri yok etmeye yöneliktir.

Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Pazar günü dişçi açık olur mu?

Kamu hastaneleri hafta sonları yalnızca acil diş hekimliği hizmeti vermektedir. Ancak özel klinikler, hekimin tercihi ve çalışma iznine bağlı olarak cumartesi ve pazar günleri de sağlık hizmeti sunabilir. En doğru tercih, muayeneye gitmeden önce çalışma saatlerinin öğrenilmesi ve uygun randevunun alınması olacaktır.