evim.com

Ağız ve diş sağlığı bölümü genel olarak dişler, diş etleri ile dişleri çevreleyen diğer dokular, çene kemikleri ve diğer tüm ağız içi dokularının sağlığından sorumludur. Bu dokularda görülen tüm hastalıkların teşhis, tedavi ve takipleri ağız diş sağlığı uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Diş eti çekilmesi tedavisi için diş eti temizliği uygulanabilir. Ancak ilerleyip kronik bir hal aldıysa bu durumda cerrahi tedavi gerekebilir.

Diş eti çekilmesi, pembe ve sağlıklı diş eti dokusunda zamanla türlü etkiler doğrultusunda dişin çıkış yönünün tersine doğru çekilmesidir.

Diş ağrısı tedavisi için ağrının nedenine bağlı olarak ilaç kullanımı, dolgu ya da kanal tedavisi uygulanabilir.

Diş ağrısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak dişte ya da diş etrafındaki dokularda meydana gelen ağrı hissidir. Toplumda genellikle 20'lik diş ağrısı şikayetleri görülmektedir.

Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kamu hastaneleri hafta sonları yalnızca acil diş hekimliği hizmeti vermektedir. Ancak özel klinikler, hekimin tercihi ve çalışma iznine bağlı olarak cumartesi ve pazar günleri de sağlık hizmeti sunabilir. En doğru tercih, muayeneye gitmeden önce çalışma saatlerinin öğrenilmesi ve uygun randevunun alınması olacaktır.

Eğer ağız kokusu yalnızca ağız içinden kaynaklıysa günde iki üç kere fırçalamanız koku ile mücadelede iyi bir yoldur. Devamında ise gargara kullanımı ya da tuzlu su ile çalkalama ağzınızı mikroplardan arındırıp daha ferah bir koku sağlayacaktır. Ancak kokunun nedeni başka bir hastalıksa, kokunun giderilmesi için hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Önreğin; bademcik taşı oluşumu varsa bu durum ağız kokusuna olur. Bademcik taşından kaynaklı ağız kokusunun kalıcı olarak giderilmesi için ameliyat ile bademciklerin alınması gerekebilir.

Diş eti çekilmesi toplumun her kesiminde ve hemen hemen her yaş grubunda görülen bir hastalıktır. Doğru bir teşhis konulduktan sonra yapılacak en iyi yöntem, iyi bir diş hekimine başvurmak olacaktır. Evde hazırlanan kürler, kullanılan bazı bitkisel ilaçlar diş eti çekilmesine ve iltihaplanmaya tam tersi etki yapabilir. Hasta bir doktora danışmadan asla kendi başına tedavi yöntemlerine girişmemelidir.

Diş ağrısı ister erişkinde olsun ister çocukta, mutlaka hekim gözetiminde olması gereken bir durumdur. Evde yapılacak bitkisel çözümler enfeksiyonu arttırıp durumun daha kötü bir hal almasına neden olabilir. Hastanın mutlaka bir diş hekimine görünüp ağrının kaynağına yönelik tedavi yapılması gerekir. Ancak diş hekiminin daha önce reçete etmiş olduğu bir ağrı kesici ilaç var ise bu kullanılabilir.

Ramazan ayında kişi günde otalama 15-16 saat aç kalıyor ve oruç sebebiyle gün içinde diş fırçalaması da yapamıyor. Öncelikle sahurda gün içinde koku yapacak besinlerden uzak durmalı ve mutlaka sahurda uyumadan önce diş fırçalamasını ihmal etmemelidir. Sahurdan sonra ağız gargarası yapmak gün içinde ağzınızın daha az kokmasını sağlayabilir.