Ağız, diş ve çene cerrahisi bölümü yüzün alt kısmındaki estetik ve medikal sorunların tedavisinde görev alan bölümdür.

Çene ağrısı, birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Çene ağrısının sıklığı ve şiddetine göre uygulanacak olan tedavi yöntemleri farklılık gösterir.

Çene kayması, çenenin yerinden çıkması ya da kayması olup tedavisinde, hastanın muayenesi yapıldıktan sonra uygun görülen tedavi yapılır.

Ağız içerisinde dentin sıvısı hareket ederek diş pulpasının sinirleri uyarılır ve dişte hassasiyet meydana gelir. Tedavi sonucunda hastaların diş hassasiyeti şikâyeti kesin olarak giderilir.

Diş kisti, çeşitli nedenlerden dolayı kişinin çene kemiğinde çıkan dokulu bir oluşum olup, cerrahi yollar ile alınarak tedavi edilmektedir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çene cerrahları özel hastanelerde, il ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, devlet hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde, özel diş hekimi kliniklerinde ya da diş hastanelerinde görev yapmaktadır. Çene cerrahının hizmet verebilmesi için sağlık kuruluşlarında ağız, diş ve çene cerrahisi bölümü bulunmalıdır. 

Çeneden ses gelmesine sebep olan hastalıklar zaman zaman sesin kesilmesi olabilmektedir. Bu kişinin günlük yaşamına bağlı olabilmektedir. Hastalıkların başlangıçlarında sebep olan etkenler kendiliğinden ortadan kalktığı durumlar olabilir. Bu sebeple kendiliğinden iyileşmeler görülebilmektedir. Lakin bu her zaman olamayabilir. Zaman zaman hastalıklar semptomları azalarak daha da ilerleme gösterebilmektedir.

Gece plağı çene eklemi hastalıklarının Faz 1 tedavi seçeneklerindedir. Kolay bir yöntemdir. Başlangıç hastalıklarında kullanımı hastaların belirtilerini rahatlatmaktadır. Genelde diş sıkması, kas ağrıları, çene eklemi uyumsuzluklarında kullanılabilmektedir.

Artosentez işlemi lokal anestezi altında yapılır. Kulak bölgesinden lokal anestezi yapılır. Yapılma işlemi sırasıda biraz acıyabilmektedir sonrasında artosentez işleminde hasta hiçbir ağrı duymamaktadır. İşlem sonrası birkaç gün çene eklemi bölgesinde hafif ağrı duyabilir lakin sonrasında geçecektir. Tedavi sayesinde çene eklemindeki problem tedavi edilir ve hastanın rahatlaması sağlanır.

20’lik diş çekimleri uzman bir hekim tarafından gerçekleşirse, işlem rahatlıkla tek seansta halledilir. Hasta açısından zorluk düşünülecek olursa; çekim sonrası oluşan ağrılar yemek yemede ve konuşmada güçlük çıkarır; fakat bu durum kısa süre içerisinde normale dönecektir.