evim.com

Yüz Estetiği Nedir?

Yüz estetiği, özellikle belli bir yaş sonrasında dış etkenler sebebiyle yüzde meydana gelen deformeleri aksine çevirebilmek için uygulanır.

Yüz estetiği, plastik cerrahi kısmının alt dallarından bir tanesidir. Yüz estetiği, özellikle de insanlarda belli bir yaş sonrasında dış etkenler sebebiyle yüzde meydana gelen deformeleri aksine çevirebilmek için uygulanır. Ayrıca yapısal açıdan görüntüsünden rahatsız olunan yüz ve bölgelerini değiştirebilmek için de kişilerin kendi taleplerine bağlı şekilde gerçekleştirilen uygulamalardır. Bu nedenlere bağlı şekilde gerçekleştirilen uygulamalar, ameliyatsız veya ameliyatlı olarak yapılır.  

Yüz estetiği ameliyatları genel anlamda bütün yüz üzerine uygulanabileceği gibi sadece yüzdeki belli bölgelere de yapılabilmektedir. Bu noktada yüz; yanaklar ile burun, ağız ile çene ve alın ile göz çevresi şeklinde üç ana bölüm olarak ayrılmaktadır.

Yüz estetik ameliyatlarında kişilerin rahatsızlık hissettiği kısımlara müdahale edilirken yüzün bütünsellik durumuna da özen ve dikkat edilir. Bunun için de uzman hekimler, öncelikle hastaları üzerinde detaylı bir şekilde yüz analizi yaparlar. Bu anlamda hem kişinin şikayet ettiği yüz bölgeleri hem de bunlara komşu olan bölgeler belirlenir; neticede en uygun olan tedavi yöntemi saptanır.

Yüz Estetik Ameliyatı

Yüz estetik ameliyatı, cerrahi bir işlem olarak gerçekleştirilir. Bütün estetik ameliyatlarda da bu geçerlidir. Ancak izleri, görülebilecek bölgelerde olmamaktadır. Eğer yüz estetiği için uygulanan yüz germe ameliyatı söz konusu ise o zaman hiçbir kesi izi dışarıdan bakıldığında görülmez. Bu noktada estetik kaygıları olan kişilerin, uzman doktorlardan görüş ve bilgi almaları önerilmektedir.

Yüz, vücuttaki en önemli bölgelerin başında gelmektedir. Koklama, işitme, görme gibi pek çok hissi etkileyen bu bölgenin estetik açıdan da önemi büyüktür. Bu nedenle de hastaların genellikle korku ve endişe duyduğu ameliyatlardan bir tanesidir. Ancak iyi ve deneyimli bir plastik cerrah tarafından çok başarılı sonuçlar elde edildiği kaydedilmiştir. Bu noktada ameliyat konusunda tereddütleri olan hastalar için rahatlatıcı bir formül olarak (pek çok estetik merkez veya kliniğinde) ameliyatın nasıl gerçekleştirildiğini görsellerle anlatma yoluna başvurulur. Bunun için hastaların ilgili yere başvurması ve doktora muayene olması gerekmektedir.  

Yüz estetik operasyonu, hastane ortamında gerçekleştirilir; bu ameliyatlar için hastalara genel anestezi uygulanmaktadır. Ayrıca bu ameliyatlar ile hastada yüzün destek dokuları kuvvetlendirilir; fazla deriler ise çıkartılmaktadır. Ayrıntılı ve farklı tekniklerle yapılabilen yüz estetik ameliyatlarında göz çevresi, yanaklar, burun, boyun, kaşlar, alın, çene gibi bölgeler bir bütün şeklinde değerlendirilir.

Yüz Estetiği Öncesi ve Sonrası

Yüz estetiği öncesi ve sonrası, hastaları ilgilendiren ve daha sağlıklı-verimli bir ameliyat sonucu almalarını sağlayabilecek önemli kurallar vardır. Dolayısıyla hastaların hem öncesinde hem de sonrasında yaşayacakları süreçte şunlara dikkat etmesi tavsiye edilir:

Yüz Estetiği Öncesi

Hastaların, bu ameliyat öncesinde bilmesi gereken ilk kural; bu operasyon için yeterli olacak zamanı ayırmaları gerekeceğidir. Bu noktada hastanın ameliyat ve sonrası için planlaması ve ayırması gereken zaman ise ortalama 20 gün kadardır. Yüz estetiği ameliyatı öncesinde doktorların hastalarda istenen ve beklenen sonucu oluşturabilmek için dikkat ettiği estetik kuralları ise şunlardır:

  • Göz kapaklarında meydana gelen torbalanma ve sarkma sorunlarının giderilmesi,
  • Boyun bölgesi üzerindeki sorunların giderilmesi,
  • Göz ile kaş etrafındaki kırışıklık sorunlarının giderilmesi,
  • Yanak ile etrafındaki boşluk ve sarkma sorunlarının giderilmesi,
  • Yüzün bütününde oluşmuş çökmelerin ve deforme sorunlarının giderilmesi.

Yüz Estetiği Sonrası

Yüz estetiği ameliyatı sonrasında 48 saat zaman geçmesinin ardından drenler hastadan çıkarılmaktadır. Ardından ilk 1 haftalık süreçte morluklar ve şişlikler büyük ölçüde iyileşme gösterir. Hastaların ilk birkaç günlük sürede yoğun bir efor sarf etmesini gerektirecek olan çalışmalardan/aktivitelerden uzak durması, doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Asimetrik Yüz Estetiği Nedir?

Asimetrik ağlayan yüz modeline, ağız kenarını aşağı doğru çeken kasın (türlü nedenlerle) tek taraflı şekilde gelişmemesi veya kısıtlı biçimde olması sebep olmaktadır. Bazen de hastalardaki bu durum, bir karakter özelliği gibi kişiyle ve görünümüyle özdeşleşmektedir. Bu asimetrik yüz estetiği sorunu için sanılanın aksine çok zor ameliyatlar gerekmez. Bu yöntemde kullanılan botulinum toksin ile hasta yüzünün her iki tarafı eşit hale getirilir. Bu sayede asimetrik ağlayan yüz tipi kolay biçimde ortadan kaldırılır. Neticede simetrik şekilde bir yüz görünümü sağlanır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Yüz Estetiği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Erkek yüz estetiği olarak botulinum toksin ve medikal dolgu uygulamaları, erkekler tarafından sık tercih edilir olmuştur. Bugün erkekler de bu medikal estetikten yararlanmakta ve enerjik, sağlıklı, dinç bir görünüm talep etmektedir. Bu anlamda erkeklerin yüzlerindeki kemik yapılarının, kadınlara göre çok daha belirgin ve güçlü olduğu bilinir. Dolgu ile botulinum toksin uygulamalarında hastalarda elde edilmeye çalışılan ise yaşlanma belirtilerinin yok edilebilmesi ve daha fresh/taze bir görünüm yakalanabilmesidir.

Erkek yüz estetiği fiyatları, kadınların ameliyatlarına göre biraz farklıdır. Erkeklerde yüz estetik ameliyatı fiyatlarında, kadın estetik ameliyatı fiyatlarına göre bir nebze düşme yaşanabilmektedir. Ameliyat zamanlamalarında da aynı kısalma durumu söz konusu olur. Çünkü erkek hastalar üzerinde daha sade ve daha ayrıntısız tasarım ve işlemler yapılır. Bu nedenlerden dolayı da hem ameliyat süresinde hem ameliyat ücretlendirmesinde düşmeler görülmektedir.

Yüz estetiği, genel olarak yüz germe ameliyatı ile gerçekleştirilmektedir. Bu ameliyatlarda estetik için hedef alınan bölgeler ise şunlardır: Çeneye doğru/yanaklardan aşağı sarkan dokular, bu dokular yüzünden bozulmuş çene çizgisi, göz altı kırışıklık ve çukurlaşmaları, boyun bölgesindeki sarkma ve yağlanmalar. Bu noktada ciltte sarkma ve kırışıklık sorunları aşırı derecede olan hastalar için klasik yüz germe teknikleri uygulanmaktadır. Başka bir teknik ise endoskoptur; bu teknikte 4 mm endoskop adındaki cerrahi kameralar ile ameliyat yapılır.

Yüz estetiği, iki farklı grupta değerlendirmelidir. Buna göre bir yüz estetiği ameliyatı; bütün bölgeleri kapsayacak genel uygulamalar şeklinde de olabilir, sadece belli bir nokta/bölgeyi hedef alacak şekilde de yapılabilir. Dolayısıyla tüm bu ameliyatlar, yüz estetiği çeşitleri arasında yer almaktadır:

  • Yüz ile Boyun Germe Ameliyatı, Burun Estetik Ameliyatı, Göz Kapağı ile Kaş Kaldırma Ameliyatı, Dudak Estetik Ameliyatı, Kulak Estetik Ameliyatı, Elmacık Kemiği ile Çene Ameliyatı. 

Ameliyatsız yüz estetiği, daha alternatif bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir. Özellikle orta yaşlı kişilerin en büyük sorunlarından bir tanesi yüz bölgesinde yaşlanmaya ve yer çekimine bağlı şekilde ortaya çıkmış kırışıklık ve sarkmalardır. Yakın döneme kadar yalnızca yüz germe operasyonu ile ortadan kaldırılan bu sorunlar için bugün ameliyatsız olarak tedavi teknikleri sunulmaktadır. Bu uygulama sırasında ve sonrasında hastaların hayat kalitelerini düşürmeyen alternatif ameliyatsız yöntemler içerisinde ise şu iki teknik yer alır: Focus Ultrasound Uygulaması, Kilit Askı Uygulaması (ameliyatsız yüz germe).