Yoğun bakım üniteleri, sağlık sorunları nedeniyle hayati risk grubunda bulunan hastaların tedavi edildiği tıp branşıdır. Pediatrik yoğun bakım, koroner yoğun bakım, dahili yoğun bakım, yenidoğan yoğun bakımı, kalp ve damar cerrahisi yoğun bakımı, cerrahi yoğun bakım ya da genel yoğun bakım gibi alt dalları bulunur.

Aspirasyon pnömonisi; yiyeceklerin, tükürüğün, mide sıvılarının veya mideden yemek borusuna geri çıkan maddelerin akciğerlere geçmesi ve enfeksiyona sebep olması sonucu ortaya çıkan durumdur. Tedavi hastalığın şiddetine göre planlanır.

Yoğun Bakım ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular
Yoğun bakım hastası ne kadar yaşar?

Yoğun bakım hastalarının yaşam süreleri, görülen sağlık sorunları ya da hangi basamakta tedavi olduklarına bağlı olarak tahmin edilemez. Bu durum tamamen genel sağlık durumu, kronik hastalıklarının olup olmadığı, ciddi hastalıklara karşı risk grubunda yer alıp alınmadığı, hastanın tedaviye verdiği yanıt, vücutta görülen tahribatın büyüklüğü ve erken müdahaleye bağlı olarak değişiklik göstermektedir

Yoğun bakım hastası ne kadar yaşar?

Yoğun bakım hastalarının yaşam süreleri, görülen sağlık sorunları ya da hangi basamakta tedavi olduklarına bağlı olarak tahmin edilemez. Bu durum tamamen genel sağlık durumu, kronik hastalıklarının olup olmadığı, ciddi hastalıklara karşı risk grubunda yer alıp alınmadığı, hastanın tedaviye verdiği yanıt, vücutta görülen tahribatın büyüklüğü ve erken müdahaleye bağlı olarak değişiklik göstermektedir.