Vajina Daraltma Nedir?

Vajinanın çeşitli nedenlerle eski formundan uzaklaşıp genişlemeye başlamasından sonra eski formuna döndürmek için uygulanan genital estetik uygulamasına vajina daraltma denilmektedir.

Vajinanın çeşitli nedenlere bağlı olarak genişlemesi durumunda gerçekleştirilen operasyonlar vajina daraltma operasyonu olarak adlandırılmaktadır. Genital estetik operasyonlardan birisidir. Gerçekleştirilmesi amacı vajinanın eski formuna kavuşturulmasıdır. Vajina genişlemesi nedeniyle ortaya çıkan pek çok problemin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır.

Vajina genişlemesi durumu kadınlarda yaşın ilerlemesine ve yaştan bağımsız olarak zorlu bir vajinal doğum yapılması ile dahi görülebilmektedir. Günümüz teknikleri bunun kadınlar tarafından bir kader olarak algılanmasının önüne geçmiştir. Oldukça kısa bir sürede tamamlanıyor ve kısa sürede sonuç veriyor olması nedeniyle son yıllarda tercih edilme oranı yükselmiştir. Vajinoplasti olarak da anılan operasyonlar ihtiyaca göre farklı genital estetik ameliyatlar ile beraber gerçekleştirilebilmektedir.

Estetik kaygılar nedeniyle vajina daraltma ameliyatı planlaması yapılabilmesi için yaş sınırı vardır. Vajina genişlemesi durumundan rahatsız olan hastaların genel olarak cinsel yaşam konforu nedeniyle operasyon tercih ettikleri bilinmektedir. Bu durumdan kısa sürede gerçekleştirilen operasyon sayesinde kolayca kurtulmak mümkündür.

Vajinoplasti ameliyatı planlanması öncesinde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından kontrol muayenesi gerçekleştirilmelidir. Genital bölge estetiği uygulamaları tıp teknolojisinin gelişmesiyle birlikte çok daha konforlu teknikler kullanılarak kısa sürelerde gerçekleştirilmektedir. Hastalar operasyon sonrasında sosyal yaşamlarına ve iş hayatlarına uzun süren aralar vermelerine gerek kalmadan kaldıkları yerden devam edebilmektedir.

Vajina Daraltma Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Herhangi bir nedenden dolayı cerrahi operasyon geçirmesine engel olmayan kadınların neredeyse tamamı genital bölge estetiği ameliyatlarından faydalanabilir. Hamilelik döneminde uygulamanın gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle normal doğum sırasında vajina daraltma operasyonu yapılmaz. Genel olarak doğumdan sonra vajina daraltma mümkün olsa da uygulamanın emzirme döneminde gerçekleştirilmemesi gerekmektedir. Vajina daraltma operasyonuna ihtiyacı olan kadınların genellikle;

 • Doğum esnasında çeşitli nedenlere bağlı olarak yırtıkların oluşması
 • Çoklu gebelik
 • Zorlu bir doğum geçirilmesi
 • Vajinal doğum sayısının fazla olması
 • Genetik nedenlerden dolayı vajinada genişleme 
 • Travmatik unsurlar gibi durumları mevcuttur.

Vajinoplasti ameliyatından faydalanma durumu cinsel haz alamama ve cinsel ilişkide vajinadan ses gelmesi halinde düşünülebilir. Bu ve buna benzer sorunlar ile karşılaşılması genellikle kadınların belirli bir yaşa gelmesi sonrasında mümkündür. Cinsel haz alamama durumunun zaman içerisinde cinsel isteksizlik durumunu beraberinde getirmesi sorunun daha da büyümesine neden olmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadınlarda vajina daraltma genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Operasyonun genel anestezi altında gerçekleştiriliyor olması ne kadar sürerse sürsün uygulama esnasında hastada kramp, sızı, ağrı ve acı hissinin görülmesinin önüne geçmektedir.

Anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte operasyon sonrasında hastada hafif düzeyde ağrı oluşabilmektedir. Ağrıların önlenmesi operasyonu gerçekleştiren doktor tarafından reçete edilen ağrı kesici ilaçların kullanımı ile mümkündür. Reçete edilen ilaçların uygulama sonrasında kullanılması hafif düzeyde olan ağrının kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

Vajina daraltma operasyonlarının her hasta için ayrı planlanması ve ayrı uygulamalarla gerçekleştirilmesi mümkündür. Bunun sebebi ise vajina dokusundaki genişlemenin her hastada aynı düzeyde gerçekleşmiyor olmasıdır. Operasyonda genelde fazla olan vajina iç dokusu çıkarılması prosedürü uygulanmaktadır. Bu uygulama bir kesi ile sağlanmaktadır. Kesi atılan dokuya sonrasında kendi kendine eriyen dikiş ipleri kullanılarak dikiş atılmaktadır.

Dikiş sonrasında işlem tamamlanmış oluyor ve sıra hastanın uyandırılması aşamasına gelmektedir. Operasyonda kendi kendine eriyen dikiş ipleri kullanılıyor olması uygulama sonrasında dikiş aldırmaya gerek olmamasını sağlamaktadır. Dikiş aldırmaya gerek olmasa dahi mutlaka hastanın kontrolleri uygulama sonrasında belirli periyotlarla gerçekleştirilmelidir. Dikişlerin kendiliğinden erimesi genellikle 7 - 15 gün aralığında sürmektedir.

Her hastanın operasyon planlaması ve uygulama aşamaları birbirlerinden farklı olabileceği gibi iyileşme süreci de kişiden kişiye farklılıklar göstermektedir. Fakat genel olarak çok uzun süreçlere ihtiyaç olmadığını söyleyebiliriz. Genellikle klinik istirahat ihtiyacı doğmadan kişinin kendisini uygulama sonrasında iyi hissediyor olması durumunda aynı gün taburcu olunmaktadır. Taburcu sonrasında hastanın evde 1 - 2 gün istirahat etmesi uygun olmaktadır. Kısa sürede iyileşme imkanı veriyor olması yoğun iş hayatına sahip olan kadınların dahi çok etkilenmeden ihtiyaçları olmaları durumunda vajinoplasti ameliyatı olabilmelerinin önünü açmaktadır.

Her hasta için operasyon süresi aynı olmamakla birlikte genellikle uygulama 30 - 90 dakika aralığında sürmektedir. Vajinoplasti ile kombin farklı bir müdahale yapılacaksa ameliyat süresi uzamaktadır. Uygulamanın ne kadar süreceği bilgisi muayene sonrasında ameliyat planlaması ile birlikte sağlıklı bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Operasyonun gebeliğe herhangi bir engel teşkil etmemesi nedeniyle ilerleyen dönemlerde gebelik planlayan kadınların da gönül rahatlığıyla tercih edebilmeleri mümkündür. Vajinal daraltma operasyonu geçiren kadınların gebeliklerini normal doğum yaparak sonlandırma ihtimalleri ise muayene ile uzman tarafından değerlendirilecektir. Yani vajina daraltma operasyonu sonrasında oluşan gebeliklerde sezaryen yöntemi zorunlu olarak tercih edilebilir. Kişi ihtiyaç olması halinde doğum sonrasında vajinoplasti ameliyatını tekrarlayabilir. Genellikle tekrarlanmasına gerek kalmamaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Riskleri

Vajina daraltma ameliyatı cerrahi bir operasyondur. Her cerrahi operasyon da düşük miktarda olsa dahi bir risk vardır. Vajinoplasti riskleri diğer cerrahi operasyonlar ile kıyaslandığı zaman oldukça düşüktür. Bu riskler arasında;

 • Enfeksiyon
 • Kanama 
 • Daraltmanın fazla yapılması nedeniyle operasyonun tekrarlanması gerekliliği gibi durumlar yer almaktadır.

Vajina daraltma ameliyatı ve sonrasında karşılaşılabilecek risklerin minimum seviyelere çekilebilmesi adına dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bunlar arasında;

 • Enfeksiyon riskinin minimum düzeylerde tutulabilmesi amacıyla uygulama sonrasında doktor tarafından antibiyotik ilaç reçete edilebilir. 
 • Enfeksiyon riskinin azaltılması amacıyla vajina temizliği ve hijyeni konusunda hassas davranılmalıdır. 

Bütün bu risklerin haricinde nadiren karşılaşılıyor olsa da olması gereken daraltma miktarından daha fazla daraltma yapılması ameliyatın tekrarlanması gerekliliğini gündeme getirebilir. Ameliyatın istenen daraltmanın sağlanması amacıyla tekrarlanması ise çok daha uzun bir sürece ihtiyaç duyulmasına neden olacaktır. İstenen ve olması gerekenden daha fazla gerçekleştirilen daraltma özellikle cinsel ilişki esnasında ağrıya oluşturacaktır.

Ameliyat öncesinde uygulamanın yapılabilmesi için tercih edilen genel anestezi de hastada kusma, mide bulantısı gibi yan etkilere neden olabilir. Bahsedilen şikâyetler kısa süre içerisinde kendiliğinden kaybolacaktır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Sonrası

Vajina daraltma operasyonu risklerini minimuma indirmek için ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Fakat öncesinde uygulama konusunda deneyimli bir doktorun tercih ediliyor olması önemlidir. Bu duruma dikkat edilmesi zaten az olan vajina daraltma ameliyatı risklerini daha da azaltacaktır.

Operasyon sonrasında hastaya bir süre cinsel ilişki yasağı getirilebilir. Cinsel perhiz sayesinde uygulama sonrasında enfeksiyon ihtimali minimum seviyelere çekilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı sonrası cinsellik için ilişkiye girilebilmesi için vajina dokusundaki iyileşmenin tam olarak gerçekleşmesi gerekliliği söylenebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatı Avantajları

 • Vajina daraltma ameliyatı avantajları arasında kadınların cinsel yaşamlarındaki olumlu form gösterilebilir. Vajina genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan pek çok sorun operasyon sonrasında ortadan kalkmaktadır. 
 • Özellikle cinsel ilişki esnasında istenmeyen, zaman zaman utandıran sesler ortadan kalkmakta ve cinsel ilişkiden daha çok haz alınması durumu ortaya çıkmaktadır. 
 • Uygulama kadınların kendilerini psikolojik açıdan da çok daha iyi hissetmelerini sağlamaktadır. 
 • Kadınların vajina genişlemesi ihtimali nedeniyle doğumdan uzak durma durumları emzirme dönemi sonrasında operasyonun uygulanabilirliği sayesinde ortadan kalkmaktadır.

Lazerle Vajina Daraltma Uygulamaları

Lazerle vajina daraltma uygulamaları günümüz teknolojisinde mümkündür. Ameliyatsız vajina daraltma genital bölge estetiği amacıyla tercih edilen uygulamaların başında gelmektedir. Lazer ile vajina daraltma uygulamaları sayesinde vajina dokularında sıkılaşma elde edilmektedir. Fakat lazer yöntemi uygulanabilirliği tamamen vajina bölgesindeki genişlemenin düzeyine bağlıdır. Vajina bölgesindeki genişlemenin çok olması durumunda lazer ile tedavi gerçekleştirilmesi mümkün olmadığı için cerrahi müdahale gerekecektir.

Her hasta için lazer teknolojisinden faydalanılarak istenen düzeyde doku daralması elde edilmesi mümkün olmayabiliyor. Bu durumdaki hastalar için cerrahi operasyon gerçekleştirilerek kesi uygulamasıyla işlem tamamlanmaktadır. Vajina daraltma isteği ile gelen hastalara detaylı bir jinekolojik muayene gerçekleştirilmesi sebebi lazer uygulamalarının beklentilerin karşılanması noktasında yeterli olup olmayacağının belirlenmesidir. Hastanın dokularındaki gevşeme düzeyi doktor tarafından ancak detaylı bir jinekolojik muayenesi sonrasında belirlenecektir.

Lazer uygulamaları halk arasında vajina gençleştirme operasyonları olarak da anılmaktadır. İşlemin bu isimle anılıyor olmasının sebebi vajina daraltmasını sağlıyor olmasının yanında dokularda yenilenmeye de yol açmaktadır. Operasyonda lazer ışınlarının ısı veren yıkıcı etkilerinden yararlanılmaktadır. Uygulama orgazmın kolaylaştırılması ve cinsel hazzın artırılması amacıyla da tercih edilmektedir. Hastanın cerrahi müdahale istemediği durumlarda tercihleri arasında lazerle vajina daraltma uygulamaları olduğu gibi vajina daraltma egzersizleri yapmayı da tercih edebilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
2
1
Makeleyi Paylaşın

Vajina Daraltma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vajina daraltma fiyatları nedir?

Vajina daraltma operasyonu fiyatları en başta uygulamanın yapılacağı hastanenin ve uygulamayı gerçekleştirecek hekimin fiyat politikalarına göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca uygulamada cerrahi müdahale gerekip gerekmemesi veya sadece lazerle vajina daraltma mümkün olması durumu da fiyatı direkt olarak etkilemektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Vajina daraltma egzersizleri başarılı sonuç verir mi?

Vajina daraltma egzersizlerinin düzenli uygulanması daralma için sıkılaşması gereken dokunun az olması halinde olumlu etki gösterecektir. Evde uygulanabilmektedir. Uygulamanın düzenli olarak ara vermeden gerçekleştirilmesi olumlu etki görülmesi için gereklidir.

Int. Dr. Sinem Köse

Vajina daraltma ameliyatı devlet hastanesinde yapılıyor mu?

Vajina daraltma ameliyatı devlet hastanelerinde yapılabilmektedir. Kişinin sağlık güvencesi olması durumunda herhangi bir ücret ödenmesine gerek kalmadan gerçekleştirilmektedir. Sadece estetik kaygıları nedeniyle devlet hastanelerinde vajina daraltma ameliyatı gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Int. Dr. Sinem Köse

Vajina daraltma ameliyatı kaç günde iyileşir?

Vajina daraltma ameliyatı esnasında kullanılan teknikler nedeniyle kişiden kişiye farklılıklar gösterse de iyileşme süreci çok kısadır. Çoğunlukla 1 gün dahi sürmeden, hastaneye yatış işlemine gerek olmadan taburcu olunabilmektedir. Kişi iş hayatına, sosyal yaşantısına dönüş yapabilir.  Kendi kendine eriyebilen özellikte iplerle uygulama gerçekleştirildiği için dikiş alma uygulamalarına gerek yoktur. Operasyon bölgesindeki iyileşmenin takibi uzman muayenesi ile gerçekleştirilirken, tam iyileşme sağlanana kadar 7 – 15 gün aralığında cinsel perhiz önerilecektir.

Int. Dr. Sinem Köse

Ameliyatsız vajina daraltma mümkün müdür?

Ameliyatsız, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan vajina daraltma mümkündür. Bunun için vajina bölgesinde sıkılaşması gerekli olan dokunun miktarının az olması gerekmektedir. Çok az alanda sıkılaşmaya ihtiyaç duyulması durumunda evde vajina daraltma egzersizleri uygulanabilir. Egzersizler ile halledilmesi mümkün olmayan durumlarda ise lazerle vajina daraltma uygulamaları tercih edilebilir. Lazer yöntemiyle daraltmanın mümkün olmadığı durumlarda ise cerrahi müdahale gerekmektedir.

Int. Dr. Sinem Köse

Vajina daraltma ameliyatı için yaş sınırı var mı?

Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle acil operasyon gerekmiyorsa vajina daraltma ameliyatı için yaş sınırı vardır. Estetik kaygılar ile, cinsel hazzın artırılması amacıyla gerçekleştirilmesi planlanan operasyonlar için kadının 18 yaş üstünde olması gerekmektedir. Farklı sağlık sorunları nedeniyle yaş sınırına takılmadan vajina daraltma ameliyatı yapılabilirliği ancak detaylı jinekolojik muayene ile uzman hekim tarafından belirlenecektir.

Int. Dr. Sinem Köse

Vajina daraltma kaç seans sürer?

Vajina daraltma seans sayısı ve işlem süresi uzman tarafından gerçekleştirilen jinekolojik muayene sonrasında belirlenecektir. Kişiden kişiye farklılıklar olsa da genellikle sorunun ortadan kaldırılması için tek bir seans cerrahi müdahale gerçekleştirilmesi yeterli gelmektedir. Tek bir seans ile gerçekleştirilecek cerrahi müdahale sonrasında vajinada 3 - 4 cm aralığında daraltma mümkün olabiliyor.

Int. Dr. Sinem Köse