evim.com

Tıbbi onkoloji, kanser hastalığının kemoterapi ile tedavisinde sorumlu olan bölümdür.

Halk arasında kalın bağırsak kanseri olarak da bilinen kolon kanseri, sindirim sisteminin son kısmı olan kolonda kanser oluşması durumudur.

Kalın bağırsak kanseri olarak da bilinen kolon kanserinin tedavisi; kanserin evresine ve hastanın durumuna göre cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi olabilmektedir.

Mide kanseri, midenin çeşitli bölgelerindeki dokularının kötü huylu tümörlerle karakterize olmasının sonucu ortaya çıkan bir kanser türüdür.

Mide kanseri hastalığının tedavisinde kanserin evresine göre cerrahi tedavi yöntemleri, radyasyon tedavi yöntemleri ve kemoterapi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Tıbbi Onkoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kansızlık, oluşumunda altta yatan nedenlerin düzeltilmesi ile giderilebilmektedir. 

Demir eksikliği anemisinde, yoksunluğu yaşanan demirin oranını yükseltmek adına demir içeren tablet ilaçlar kullanılmaktadır. Veya pernisiyöz anemi hastalarında, intrensek faktörün sentezine engel olan nedenler ortadan kaldırılır ve bu süreç içerisinde takviye olması adına B12 ilaçları verilir veya damardan B12 enjeksiyonu yapılır.

Beynin yeterince oksijenlenmemesi sonucu beyin fonksiyonlarında yavaşlama ve bozulmalar meydana gelir.

Beynin yeterince oksijenlenmemesine neden olan kansızlık, baş dönmesi, baş ağrısı, konsantre olamama, bilişsel fonksiyonlarda bozulma, bunama gibi semptomları beraberinde getirir.

Mide kanseri şiddetli seyreden bir kanser türüdür ve ölümcüldür. Kanserden ölümlerin %9'luk payına sahiptir. Bu payla kanser sebebi ölümlerin en fazla görüldüğü 3. kanser türüdür.

Kemik metastazı kanserin 4. Evresidir ve bu evrede tedavi hastalığı iyileştirmeye yönelik değildir. Geri dönüşü olmayan evredir. Tedavi ile hastalarda şikayetler dindirilir ve yaşam süresi uzatılır. Kemik metastazı ölümcüldür. Amaç uygun tedavi ile hastanın yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini mümkün olan en üst seviyeye taşımaktır.

Kemik metastazı, kanser evresinde son aşamadır ve geri dönüşü olmayan bir evredir. Bu evrede amaç hastanın şikayetlerine yönelik tedavi ile yaşam kalitesini arttırmak ve sağ kalım süresini uzatmaktır. Kemik metastazı olan hastalarda kemiklerde kırıkların oluşumuna bağlı olarak yaşam süresi ortalama 19 aydır. Bu süre prostat kanserinde 29 ay, meme kanserinde 23 ay, böbrek kanserlerinde 12 ay ve akciğer kanserinde 4 aydır.