Salmon Lekeleri

Salmon lekeleri halk arasında ‘Leylek ısırığı’ olarak geçen kabarıklık yapmayan soluk renkte ve pembe ya da kırmızı renklerde olan bir leke türüdür. Genellike lazer tedavisi ve ilaçlarla tedavi edilebilir.

Salmon Lekeleri Nedir?

Salmon lekeleri halk arasında ‘Leylek ısırığı’ olarak geçen ve tıp literatüründe de Hemanjiom olarak da bilinmektedir. Genellikle deriden kabarıklık yapmayan soluk renkte ve pembe ya da kırmızı renklerde olan bir leke türüdür. Özellikle yeni doğan bebeklerde sık rastlanan leke türlerinden biridir. Salmon lekeleri daha çok ense bölgesinde görülmektedir. Yüzde görüldüğünde ise halk dilinde ‘Melek öpücüğü’ olarak da nitelendirilir. Bunun dışında vücudun başka bölgelerinde de bulunan bir lekedir. Salmon lekeleri daha çok doğum lekeleri kategorisinde değerlendirilmektedir.

Salmon Lekeleri Belirtileri Nelerdir?

Salmon lekeleri genellikle yeni doğan bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Genel olarak belirtileri gözle görülür şekilde kendini gösterir.

Salmon lekeleri belirtileri:

 • Deride küçük boyutlarda, pembe ve kırmızı lekelerin görülmesi 
 • Göz kapaklarında, alın ve üst dudak bölgelerinde olduğu gibi ense kısmında da bu lekelerin görülmesi
 • Leke şeklinde ya da kabarık lezyonlar olarak ortaya çıkarlar.
 • Bebek kendini zorladığı zamanlar ya da ağladığı anlarda lekeler daha da belirgin hale gelir. 

Salmon Lekeleri Nedenleri Nelerdir?

Salmon lekeleri oluşumu bebeklerin doğumlarının ardından %30 ve %50 arasında görülmektedir. Genel olarak nedenlerini sıralayacak olursak oldukça doğal semptomlardan kaynaklıdır.

Salmon lekeleri nedenleri:

 • Deri altındaki küçük kan damarlarının kümelenmelerinden kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. 
 • Genetik olarak ebeveynlerden baskın genle birlikte bebekte de Salmon lekeleri görülebilir. 
 • Kan damarlarının genişlemesinden kaynaklı olarak da çıkabilmektedir. 

Salmon Lekeleri Teşhisi Nasıl Yapılır?

Salmon lekeleri kimi zaman estetik ve kozmetik açıdan bireyleri zorlamaktadır. Bu nedenle de lekelerden rahatsız olan bireyler doktora giderek lekelerinden kurtulma yolu arayabilir. Bu süreçte lekelerin gerçekten Salmon lekeleri olup olmadığı hakkında bir tanı konulması tedavi süreci için önemlidir.

Salmon lekeleri teşhis aşaması aşağıdaki gibidir:

 • Hasta hikayesi: Hastanın daha öncesinde bu lekelerinin olup olmadığı, herhangi bir alerjik reaksiyon geçirip geçirmediği hakkında hastalık detayları alınır. Bu sayede Salmon lekelerinin teşhisinin oluşturulması çok daha kolay olur. 
 • Fizik muayene: Doktor kontrolü altında hastanın ense kısmına ve diğer lekelerin olduğu bölgelere bakılır. Böylece lekelerin damarların üstünde olması Salmon lekeleri olduğunun göstergesidir. Üstelik doğumdan itibaren geçmeyen lekeler söz konusuysa ve lekeler pembe tonlarında ise, cildiye doktoru lekelerin Salmon lekeleri olduğu konusunda net bir karara varır.

Salmon Lekeleri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Salmon lekeleri tedavisi estetik uzmanlarının alanıdır. Dermatolog tarafından teşhisi konulan lekelerin tedavisi için bir estetik cerrahi ile irtibata geçmek önemlidir. Böylece tedaviye başlanmaktadır. Bu konuda çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Lazer tedavisi: Salmon lekelerini giderebilir ve yüksek oranda hafifleterek daha az görülmesini sağlar. Bu tedaviler genellikle dermatologlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Lazer tedavisine bebeklik döneminde başlandığında çok daha başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Lazer tedavisi birkaç seans ile tamamlanmaktadır. Bu sayede hasta Salmon lekelerinden gözle görülür biçimde kurtulabilir. Lazer sürecinde lokal anestezi uygulaması muhtemeldir. Hastanın lazer işlemleri esnasında acı çekmemesi için önemlidir.

İlaç Tedavisi: 

 • İlaç tedavisinde Beta-blokerler en çok tercih edilen oral ilaçlardır. Böylece Salmon lekeleri boyut olarak küçülme gösterir. Bu blokerler sayesinde hastanın kan damarları daralttırılır ve kan akımı azalır. Böylece Salmon lekeleri yumuşama göstererek zamanla solar ve büzülür. Aynı zamanda bu ilaçların krem hali de bulunmaktadır. Salmon lekeleri olan bölgelere sürüldüğü zaman tedavi olumlu sonuçlar doğurur. 
 • Bir diğer ilaç tedavisi olarak kullanılan ürün ise Kortikosteroidler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ağız yolu ile alınan bu ilaçlar, aynı zamanda Salmon lekeleri üzerine de enjekte edilerek uygulanabilir. Bu tedavi şeklinde Salmon lekeleri zamanla küçülür ve gözle görülür şekilde görüntüsü solar.

Belirtilen tedavi yöntemlerinin dışında gerekli görüldüğü durumlarda ve Salmon lekelerinin büyüklüğüne bağlı olarak da cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Salmon Lekeleri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Salmon lekeleri tedavi edilmezse hastada herhangi bir sıkıntıya neden olmaz. Genellikle Salmon lekelerinin tedavisi hasta isteğine ve estetik görünüm endişesine bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda lekelerden rahatsız olmayan bireylerin böyle bir tedavi sürecine girmesine ihtiyaç yoktur.

Salmon Lekelerine Ne İyi Gelir?

Salmon lekelerine en iyi gelecek çözüm dermatologlar tarafından belirtilen tedavi süreçleridir. Bunun dışında doğal yollar ile yapılan ve etkili sonuçlar veren herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenle lekeler için bir cildiye uzmanı ile görüşmek en mantıklı yoldur.

Salmon Lekeleri Ne İyi Gelmez?

Salmon lekeleri doğumdan itibaren görülen ve bazı bireylerde ilerleyen yaşlarda dahi görülmeye devam eden bir leke türüdür. Genellikle zarar verici bir etkisi olmadığı için de uğraşılmaz. Ancak Salmon lekelerinden kurtulmak isteyen birinin yapmaması gereken bazı uygulamalar mevcuttur.

Salmon lekelerine iyi gelmeyen durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Deri üzerinden herhangi bir kesici alet ile Salmon lekelerini çıkartmak sakıncalıdır. Böyle bir deneme durumunda, lekelerin altındaki kan damarları kesilebilir ve acil bir duruma neden olabilmektedir.
 • Salmon lekeleriyle oymaya çalışmak ya da herhangi bir kozmetik ürünü sürerek geçirmeye çalışmak da lekeler için iyi değildir. Lekelerin küçülmesi için etki etmeyeceği gibi, hastanın derisinde kabarmalara ya da alerjik reaksiyonlara da sebebiyet verebilir.

Salmon Lekeleri Ameliyatı

Salmon lekeleri lazer ya da ilaç tedavileri ile gözle görülür şekilde küçültülen bir rahatsızlıktır. Ancak alın kısımlarında oluşan ya da çok büyük bir görüntüye sahip olan Salmon lekeleri bireyler tarafından rahatsızlık olarak değerlendirilebilir. Bu bağlamda da diğer tedavilerin olumsuz yanıt vermesiyle ameliyat işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Çok derin ya da çok büyük görüntüye sahip Salmon lekelerinde en etkili tedavi süreci cerrahi operasyondur. Ancak bu müdahalelerde herhangi bir şekilde hastaneye yatış gerekmemektedir. Doktor ameliyat işlemlerini kendi polikliniğinde de gerçekleştirebilmektedir.

Salmon lekeleri ameliyatı aşağıdaki adımlarla yapılmaktadır:

 • Lokal anestezi: İlk olarak leke olan bölgeye lokal anestezi yapılır. Daha sonrasında lekeyi çıkartmak için doktor neşter kullanır. 
 • Doku genişletme: Salmon lekelerinin büyüklüğüne bağlı olarak iz kalmaması için doku genişletme işlemi uygulanabilmektedir. Böylece hastanın vücudunda herhangi estetik bir rahatsızlık da oluşmamış olur. Doku genişletme işlemi sayesinde lekelerin alındığı bölge kolayca kapatılır.

Belirtilen tedavi süreci bazen 3 – 4 seans alabilmektedir. Bu durum tamamen hastanın Salmon lekelerinin çoğunluğuna, büyüklük ve derinliğine bağlıdır. Bir bütün olarak alınamayacak olan Salmon lekeleri için dermatolog ya da estetik doktoru, parça parça alma işlemini uygular. Bu süreçte deri etrafında yapılan işlemlerden kaynaklı olarak şişme ya da kızarıklıklar görülmektedir. Bu bölgelere doktor talebi dışında dokunulmaması ya da herhangi bir müdahalede bulunulmaması önemlidir. Tüm seansların ardından hastanın Salmon lekeleri ortadan kalkmış olur.

Salmon Lekeleri için Hangi Doktora Gidilir?

Genellikle Salmon lekeleri yeni doğan bebeklerde görülmektedir. İlerleyen zamanlarda bu lekeler kaybolmaya başlar. Özellikle de 2 – 3 yaşından sonra lekelerin tamamen kaybolduğu gözlemlenmektedir. Ancak ense kısmındaki Salmon lekeleri genellikle geçmez ve saçların da uzamasıyla birlikte görülmezler.

Bunun yanı sıra yüzde ve göz kısmında çıkan lekeler zamanla büyüyebilir ve kişiyi estetik konusunda rahatsızlık oluşturabilir. Bu süreçte Salmon lekeleri için gidilmesi gereken en uygun doktor Cildiye uzmanıdır. Bu sayede leke doktor kontrolünde ve hasta talebi doğrultusunda alınabilmektedir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
1
0
Makeleyi Paylaşın