Romatoloji, iskelet ve kas sisteminde yaşanan her türlü sağlık sorunundan sorumlu bir branştır.

Ankilozan spondilit, kuyruk sokumu bölgesini etkileyen ağrılı ve iltihaplı bir romatizma hastalığı olup, tedavisinde; fizik tedavi, ilaç tedavisi ve ileri evrede cerrahi tedavi uygulanır.

Hastanın kendi savunma hücrelerinde meydana gelen bozulmalar sonucu kendi hücrelerini mikrop olarak görmekte olup, tedavisinde hastalığı tetikleyecek, şiddetlendirecek durumlardan uzak durulmalıdır.

Akdeniz ateşi; hastada karın ağrısı, ateş, eklem ağrısı gibi ataklar şeklinde görülen bir hastalık olup, medikal yöntemler ile tedavi edilmektedir.

Topuk ağrısı, farklı nedenlerden dolayı topuk kısmında hissedilen ağrı olup, duruma göre ilaç, fizik tedavisi veya cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmektedir.

Romatoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çocuk romatoloji bölümü, Pediatrik Romatoloji adıyla da bilinir. Henüz 18 yaşını doldurmamış olan çocukların tüm kas ve iskelet sistemi hastalıklarından sorumlu tıp branşıdır. En sık karşılaştıkları sağlık sorunları arasında büyüme ağrıları, eklem gevşekliği, sebebi belirlenemeyen yüksek ateş ve çocukluk romatizması (Juvenil İdiopatik Artrit) hastalığı bulunur. Çocuk romatolojisi bölümü devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde, özel hastanelerde, pediatri hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde bulunan bir bölümdür. 

Topuk ağrısı uzun süre ayakta durma, ayağın zorlanması, aşırı spor yapma, hatalı zeminlerde spor yapma, yanlış ayakkabı kullanımı, basma ve yürüyüş problemleri gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bir travma öyküsüne ya da altta yatan bir hastalığa bağlı olarak oluşabilir. 

Ürik asit yüksekliği kronik halsizlik ve yorgunluk yapabilir. Altta yatan neden böbrek hasarı, obezite, hipotiroidi gibi metabolik bir rahatsızlıksa bunlar da halsizlik ve yorgunluğa katkıda bulunacaktır. Altta yatan sebebin bulunup tedavi edilmesi ve belirli ilaçlarla kandaki ürik asit düzeyinin düşürülmesiyle halsizlik de ortadan kalkar, ciddi ve hayati tehdit oluşturacak bir sorun değildir.

  • Eğer çok sık ve kolay üşüyebilen bir bünyeye sahipseniz kıyafet seçimlerinizi gözden geçirin. Soğuk havada şapka, eldiven, kalın çorap ve kalın mont giyin. Göbeğinizi sıcak tutmak için kat kat giyin ve dar giysiler giymeyin. 
  • Özellikle çocukların oyuna daldıklarında üşüdüklerinin farkında olmazlar. Çocuğunuzun sıcak giyindiğinden ve üşüdüğünde içeri girmeyi öğretin.
  • Ev içinde çorap veya terlik giyin. 
  • Her gün egzersiz yapın. Kan dolaşımınızı iyileştirmek için yürüyüş dahil günlük egzersizler yapın.
  • Düzenli olarak hareket edin. Hareket etmek için en az yarım saatte bir kalkmak için zaman ayırın.
  • Elinize veya ayaklarınıza masaj uygulayın.

Sırt tutulmasının süresi, tutulmaya neden olan duruma göre değişiklik gösterir. Ters hareket yapma, ağır kaldırma gibi nedenlerle görülen sırt tutulmaları genellikle 1 hafta içinde düzelme eğilimindedir. Bu süre bazı ağrı kesici ve kas gevşetici kremlerle kısaltılabilir. Ancak ağır zorlanmalarda ve büyük kas yaralanmalarında bu süre aylarca uzayabilmektedir. Bu hastalar, özel olarak hekim tarafından tedavi altına alınır. Ankliozan spondilit gibi altta yatan hastalık varlığında ise tutulmalar hastalık kontrol altına alınana kadar tekrarlar ve uzun sürme eğilimindedir.