Radyasyon onkolojisi, kanser hastalarına yüksek doz radyasyon tedavisi uygulayan tıp branşıdır.

Kolon kanseri, sindirim sisteminin son kısmı olan kolonda kanser oluşmasıdır. Tedavisi ise hastanın durumuna göre cerrahi, kemoterapi ve radyoterapi olabilmektedir.

Lenfoma kanseri, lenfositlerin kontrolsüz artışıyla lenf sisteminde oluşan kanserdir. Erken teşhis edilip tedaviye başlanıldığında çoğu zaman tamamen iyileşme sağlanabilir.

Meme kanseri, göğüste yer alan hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması ve yapısının bozulmasıyla oluşan bir kanser türüdür. Evresine uygun tedavi planı uygulanır ve asıl tedavi cerrahi tedavidir.

Midenin çeşitli bölgelerindeki dokuların kötü huylu tümörlerle karakterize olması sonucu ortaya çıkan bir kanser türü olup, tedavisinde cerrahi, radyasyon ve kemoterapi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Radyasyon Onkolojisi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Mide kanseri şiddetli seyreden bir kanser türüdür ve ölümcüldür. Kanserden ölümlerin %9'luk payına sahiptir. Bu payla kanser sebebi ölümlerin en fazla görüldüğü 3. kanser türüdür.

Lenfoma hastasının sağkalımı hastalığın alt tipine, yaşa, ek hastalıklara göre değişecektir. Yavaş seyirli alt tiplerde 10-20 yıl üzeri yaşayabilirken hızlı seyirli alt tiplerde 3-4 yılın altında olabilmektedir.

Kemik metastazı kanserin 4. Evresidir ve bu evrede tedavi hastalığı iyileştirmeye yönelik değildir. Geri dönüşü olmayan evredir. Tedavi ile hastalarda şikayetler dindirilir ve yaşam süresi uzatılır. Kemik metastazı ölümcüldür. Amaç uygun tedavi ile hastanın yaşam süresini uzatmak ve yaşam kalitesini mümkün olan en üst seviyeye taşımaktır.

Kemik metastazı, kanser evresinde son aşamadır ve geri dönüşü olmayan bir evredir. Bu evrede amaç hastanın şikayetlerine yönelik tedavi ile yaşam kalitesini arttırmak ve sağ kalım süresini uzatmaktır. Kemik metastazı olan hastalarda kemiklerde kırıkların oluşumuna bağlı olarak yaşam süresi ortalama 19 aydır. Bu süre prostat kanserinde 29 ay, meme kanserinde 23 ay, böbrek kanserlerinde 12 ay ve akciğer kanserinde 4 aydır.

Lenfoma tedavisinde kemoterapi çok önemlidir. Kemoterapinin nasıl ve ne şekilde uygulanacağı hastalığın alt tipine, hastaya bağlıdır. Tedavi aralıkları 3-4 haftadır. Hastalığın alt tipine göre verilecek kür sayısı 2 ile 8 arası değişmektedir.

Tedavi tamamlandıktan sonra hastanın belli aralıklarla takip edilmesi çok önemlidir.