Karşı gelme bozukluğu yaşam kurallarına uymama, başkaldırı, aileye ve herhangi bir otoriteye karşı gelme, çabuk sinirlenme ile kendini gösteren bir davranış bozukluğudur. Tedavisi anne, baba, psikiyatrist ve psikolog ile iş birliği içinde yürütülmesi büyük önem taşır.

Pedagoji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Anksiyete bozukluğu ilaçlar ve psikoterapi ile üstesinden gelinebilen bir tıbbi durumdur. Uzman doktorunuzun önerdiği ilaçlar ve psikoterapi dışında yapacağınız bazı değişiklikler de hastalığı yenmenize yardımcı olabilir:

Kahve, çay, kola, enerji içecekleri ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içecekleri kısıtlayın. Kafein ruh halini değiştiren bir ilaçtır ve anksiyete bozukluklarının belirtilerini daha da kötüleştirebilir.

Yürüyüş, bisiklet sürme gibi canlı aerobik egzersizler stresinizi azaltıcı ve ruh halinizi düzeltici kimyasallar salınmasını sağlayabilir.

Uyku problemleri ve anksiyete bozuklukları sıklıkla birliktelik seyreder. İyi dinlenmeyi bir öncelik haline getirin. Eğer uyku probleminiz varsa bunu doktorunuzla görüşün

Hoşunuza giden ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan faaliyetlere katılın. Endişelerinizi azaltabilecek sosyal etkileşimli etkinliklerde rahatlamaya çalışın.

Özellikle yaşamın ileri yaşlarını etkileyen çocukluk ve ergenlik dönemindeki davranış ve tutumlar bağımlılığın oluşmasında esas etmenlerdir. Anne babanın, okuldaki öğretmenin, arkadaşların burada kişiye doğru yolu gösterici tutumu çok etkindir. Teknolojik üründense yaşa uygun ve teknolojiyi unutturucu başka hobilere yönlendirilmesi gereklidir.

Anksiyete (kaygı) strese karşı verilen normal bir tepkidir ve kimi zaman yararlı da olabilir. Sorunlara karşı uyanık olmayı ve önlem almada yardımcı olur. Anksiyete bozukluklarında yaşanılan kaygı, günlük yaşanılan kaygılardan çok daha yüksektir ve korku eşlik eder. Anksiyete bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Anksiyete bozukluğu tıbbi bir durumdur ve tedavi alınmazsa şiddeti artabilir ve yıllar boyu sürebilir. Etkin tedavi ile etkilerini azaltmak ve kurtulmak mümkündür. Anksiyete bozukluğuna sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bir ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı ile iletişime geçmenizde fayda vardır.

Down sendromlu çocukların ortalama yaşam süresi 55 yıldır. Bununla birlikte bazıları yeterli destek ve bakım ile 70 ila 80 yaşlarına ulaşabilmektedir. Hafıza kaybı ve kişilik değişiklikleri gibi Alzheimer benzeri bunama belirtileri genç yaştan itibaren gelişebilir. Kardiyak anormalliler (kalp sağlığı sorunları) genellikle ilaç veya cerrahi ile tedavi edilebilmektedir. Down sendromlu çocuklarda kalp hastalığı ve lösemi önde gelen ölüm nedenleridir.