Kulak burun boğaz, boğazda oluşan hastalıklar, kulakta meydana gelen problemler, konuşma bozuklukları, denge sorunları, burunda oluşan sorunlar ile ilgilenen bölümdür.

Burun kanaması, burundaki herhangi bir yerden kanama olarak sıklıkla karşılaşılan bir durum olup; tedavisinde, ilk yardım adımları uygulanmalı ve durdurulamadığı takdirde sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Kişinin etrafındakileri dönüyormuş gibi hissetmesine sebebiyet veren bir yanılsama durumu olan Vertigo hastalığının kesin bir tedavisi olmamakla birlikte hastanın durumuna göre tedavi edilebilir.

Uyku apnesi, uyku esnasında solunumun tekrar tekrar kesildiği bir uyku bozukluğu olup tedavisinde çeşitli cihazlar, cerrahi yöntemler kullanılabilir.

Boğaz iltihabı şeklinde bilinen farenjit hastalığı, yutağın enfeksiyon kapmasıdır. Virüs kaynaklıysa kendi kendine geçmesi, bakteri kaynaklıysa antibiyotik kullanılması gerekebilir.

Kulak Burun Boğaz ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Balgam normalden fazla üretilince problem haline gelir ve bizi rahatsız ettiği için atmak isteriz. Vücut fazla balgamı atmak için öksürük refleksi ile tepki verir. Öksürerek boğazda ve akciğerlerde oluşan fazla balgam dışarıya atılabilir. Bazı egzersizler balgamın atılmasını kolaylaştıracaktır. Nefes alırken beş saniyede alın, üç kerede öksürerek bu nefesi vermeye çalışın. Eli kubbeleştirerek yapılan sırt masajı da ciğerdeki balgamın atılımını kolaylaştırır. Eli çukur haline getirip sırta aşağıdan yukarı hareketlerle aşırı olmayacak şekilde vurulması hareketidir.

Bazı balgam söktürmeye yardımcı kür, çay ya da karışımlar da balgamı inceltip atılmasına yardımcı olabilir.Ayrıca balgam söktürücü müdahale balgam söktürücü şurup, balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir. Balgam sökücü ilaçlar asetilsistein adı verilen maddeden oluşur. Bu ilaçlar da bir hekim kontrolünde alınmalıdır.

Çocuklarda balgamın atılamadığı ve çok üretildiği durumlarda balgamı inceltecek yöntemlerin yanı sıra bir hekime başvurup asetilsistein adı verilen balgam söktürücü şuruplar kullanılabilir. Bazı durumlarda balgamın çıkmasını kolaylaştıran sırt masajı da yardımcı olabilir. Elin avuç kısmının çukur haline getirip sırta aşağıdan yukarı hareketlerle aşırı olmayacak şekilde vurulması hareketidir. Ayrıca bazı çay ve karışımlar da balgam atımına yardımcı olabilir.

  • Rezene Çayı: Rezene çayı ıhlamur ile kaynatılır. Bir miktar rezene ve ıhlamur kaynayan suya atılır birkaç dakika demlenmeye bırakılır. Balgam söktürücü etkisinden dolayı tercih edilir. Gün içinde birkaç kere içilebilir.
  • Limon: Bir bardak yaklaşık 200-250 ml ılıtılmış suya 1 yemek kaşığı kadar limonun  suyunu ilave edin ve bunu yavaş yavaş için. Balgamı inceltir ve antioksidan özelliği sayesinde mikroplara karşı koruyucudur.
  • Bal ve Acı Biber Şurubu:  Balgam sökücü kür olarak hazırlayabileceğiniz bu karışım için çeyrek bardak elma sirkesi ile bir adet limon suyunu karıştırın. Ardından üzerine 2-3 kaşık bal ilave edin. 1 yemek kaşığı kadar toz halinde zencefil koyun. Yarım yemek kaşığı acı biber ilave edin. Günde birkaç kez olacak şekilde çocuğunuza tüketin. Biber acı geliyorsa eğer tatlandırmak için azıcık bal ilave edilebilir.
  • Elma Çayı: Balgam söktürücü elma çayı için yarım adet soyulmuş elma gerekir. Yarım limondan çıkan su ardından 1 yemek kaşığı miktarda bal ile yapılır. Elmalar pişince ezilir bal ve limon suyu ile karıştırılır. Gün içinde iki ya da üç kerede içecek şekilde çocuğunuza içirin.

Eğer ağız kokusu yalnızca ağız içinden kaynaklıysa günde iki üç kere fırçalamanız koku ile mücadelede iyi bir yoldur. Devamında ise gargara kullanımı ya da tuzlu su ile çalkalama ağzınızı mikroplardan arındırıp daha ferah bir koku sağlayacaktır. Ancak kokunun nedeni başka bir hastalıksa, kokunun giderilmesi için hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Önreğin; bademcik taşı oluşumu varsa bu durum ağız kokusuna olur. Bademcik taşından kaynaklı ağız kokusunun kalıcı olarak giderilmesi için ameliyat ile bademciklerin alınması gerekebilir.

Evde yapılacak sıcak ya da soğuk bez uygulama, kulağa soğan damlatma gibi doğal yöntemler uygulanabilir. Aynı şekilde kulağa damlatılan anne sütü de ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer enfeksiyon olduğundan şüpheleniliyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktor gerekli görürse antibiyotik verecektir.

Alerjilerin birincil tedavisi, alerjenden uzak durulmasıdır. Ancak bu, bazen çeşitli sebeplerle mümkün olmamaktadır. Kişinin alerjisinin farkında olması ve gerekli görüldüğü takdirde alerji anında acil kullanılmak üzere ilaçlarını yanında taşıması gerekmektedir. Alerji durumunda kişinin vücudunda meydana gelen sıkıntının temel sebebi alerjen madde değil, kişinin bağışıklık sisteminin alerjene verdiği tepkidir. Kişinin bağışıklık sistemi tepkisinin önüne geçilmesi için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. 

     Çocukların küçüklüğünde hipoalerjenik maddelerle büyümesi ve alerji gelişimne sebep olacak etkenlere alışmamaları, ileride bu etkenlere alerjik bir bünyeye sahip olmalarında önemli rol oynar. Özellikle çocuğun sağlığı için tehlikeli olduğu bilinmiyorsa, polen gibi alerjik olabilecek maddeler çocuktan katı bir kısıtlamayla uzak tutulmamalıdır. Potansiyel alerjenlerle karşılaşma yaşının yükselmesi ile etkenin alerjiye sebep olma riski artmaktadır.