Kolostrum

Kolostrum halk arasında “ağız sütü” şeklinde de anılan, tıp literatüründe ise “beestings” veyahut “ilk süt” olarak da nitelendirilen, özellikle hamileliğin son zamanlarında ve doğumdan sonraki birkaç gün boyunca kısa süreli olarak anne memesinde bulunan süt bezleri tarafından üretilen bir tür süttür.

Kolostrum Nedir?

Kolostrum halk arasında “ağız sütü” şeklinde de anılan, tıp literatüründe ise “beestings” veyahut “ilk süt” olarak da nitelendirilen, özellikle hamileliğin son zamanlarında ve doğumdan sonraki birkaç gün boyunca kısa süreli olarak anne memesinde bulunan süt bezleri tarafından üretilen bir tür süttür.

Bu süt, koyu sarı renktedir ve her yeni doğan bebeğin şartlar uygun ise mutlak suretle faydalanması gereken bir süt türüdür. Kıvamlı ve yapışkan niteliktedir. Tadı normal süte kıyasla biraz daha acıdır. Çok değerli faydaları sebebi ile “altın süt” olarak da görülmektedir. Kesinlikle ziyan edilmemeli, son zerresine kadar kullanılmalıdır.

Kolostrumun Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ağız sütü olarak da bilinen kolostrumun özellikleri sayesinde bebeğin gelişimi ve sağlığı üzerinde oldukça büyük rol oynadığı bilinmektedir.

Kolostrum faydaları aşağıdaki gibidir;

 • Yeni doğanın ilk günlerindeki tüm besin ihtiyacını zengin bir şekilde tek başına karşılar. 
 • Bakteri, virüs, parazit ve mantar gibi mikroorganizmalara saldırır ve bu mikroorganizmaları yok eder.
 • Bağışıklık sisteminin ürettiği ve hastalıklarla mücadele etmeye yarayan protein, yağ, karbonhidrat, vitamin, mineral ve antikor içerdiği için besinsel açıdan bebek açısından oldukça faydalı niteliktedir.
 • Protein açısından zengindir.
 • Karbonhidrat açısından zengindir.
 • Antikor açısından zengindir.
 • Besinlerin konsantre halde ve düşük hacimli bir şekilde yeni doğana geçmesini sağlar. Bu da yeni doğan bebeğin küçük sindirim sistemini yormaz. 
 • Yeni doğan bebeğin tıp literatüründe “mekonyum” adı ile bilinen ilk kakasının geçişini destekler niteliktedir. Müshil etkisi gösterir.
 • Doğum esnasında kan hacminin azalmasına bağlı olarak üretilen ölü nitelikteki kırmızı kan hücrelerinin atık ürünü niteliğindeki bilirubin isimli maddenin aşırı olanının bebeğin vücudundan atılmasını sağlar. Böylelikle yeni doğan sarılığı önlenebilir. 
 • Sindirim sistemi ile ilgili olarak meydana gelen yani gastrointestinal enfeksiyonlara karşı yeni doğanı korur niteliktedir. Çünkü sindirim sisteminde yararlı bakteriler oluşturmaktadır. 
 • Yeni doğanın büyüme döneminde “ÜSYE” adı ile bilinen üst solunum yolu enfeksiyonları ve bağırsak hastalıkları ile karşı karşıya gelme durumunu azaltır. 
 • Yeni doğan bebeğin ilerleyen zamanlarda alerjik bir bünyesinin olmasını engeller. 
 • Bağırsaklarda, akciğerde ve boğazda bulunan mukoza zarını destekler niteliktedir. 

Kolostrum Sütü Ne Zaman Gelir ve Ne Zaman Biter?

Kolostrum üretimi anne adayının göğüslerinde gebeliğin 4.ayı ile 5.ayı civarında başlamaktadır. Doğumu takip eden ilk haftada en zengin halini alır. Zaman ilerledikçe rengi açılma gösterir ve biterken de tamamen şeffaf hale gelir. Renginin açılması ve şeffaf bir hale gelmesi yaklaşık olarak 10 gün sürecektir.

Yeni doğan bebek, kolostrum adı verilen sütün çok çok küçük bir miktarı ile doyum noktasına ulaşabilir. Bu sebeple sütün az olduğunu düşüncesine kapılmamalı ve emzirmeye ara vermeden, pes etmeden devam edilmelidir. Bu maddenin ufacık bir damlası bile bebek sağlığı açısından kıymetlidir. Gerek duyulması halinde manuel bir göğüs pompası ya da elektrikli bir göğüs pompası kullanılarak sağma işlemi gerçekleştirilebilip bebeğin her bir damladan fayda görmesini sağlamak mümkündür.

Kolostrumun İçeriğinde Neler Vardır?

Kolostrum sütünün içeriğinde normal şartlar altında anne göğsü tarafından salgılanan sütüne kıyasla daha fazla miktarda;

 • Lökosit,
 • Protein,
 • Mineral,
 • Antikor bulunmaktadır. 

Buna ek olarak ise olgun anne sütüne kıyasla daha az miktarda yağ ve şeker içermektedir.

Kolostrum Tozu Nedir?

Kolostrum tozu; günümüzde yoğun bir şekilde tercih edilen, yalnızca yeni doğan bebeklerde değil aynı zamanda da yeni doğan hayvanlarda kullanılan bağışıklığı arttırmaya yardımcı nitelikte bir maddedir.

Yeni doğan bebekler için, anne sütünün çeşitli sebeplere bağlı olarak gelmemesi ya da yeterli olmaması durumunda inek kolostrumu kullanılarak hazırlanmış nitelikte bir tozdur. Bunun en büyük nedeni ise, inek sütünün anne sütüne yakın değerler içeriyor olmasıdır. Günümüzde yalnızca toz halinde değil, kolostrum tableti halinde de bulunmaktadır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın
0