Kinezyoloji Nedir?

İnsanların kas hareketlerinin ölçüldüğü ve takip edildiği, hareket sıkıntısı çeken bireylerin kaslarındaki enerjiyi devam ettirmek üzere çalışmalar yapan bilim dalı kinezyolojidir.

Bilimsel olarak insanların kas hareketlerinin ölçüldüğü ve takip edildiği, hareket sıkıntısı çeken bireylerin kaslarındaki enerjiyi devam ettirmek üzere çalışmalar yapan bilim dalı kinezyoloji olarak adlandırılır. Kinezyoloji insan vücudundaki kas ve iskelet sistemi üzerinde çeşitli testler yaparak mevcut veya ileride meydana gelebilecek rahatsızlıkların tespit ve tedavisi için tercih edilir. Bunları tespit etmek için ise kişiye adale testleri uygulanır. Uygulanan bu testler neticesinde kas ve eklem hareketlerindeki dengesizlik tespit edilebilir.

Kinezyoloji uygulaması tek bir teknik üzerinden devam etmezken tarih boyunca birçok kinezyoloji uzmanı kendi test metotlarını da geliştirmiştir. Bu çerçevede kişiden kişiye farklılık gösteren uygulamalar her kişiye özel olarak uygulanabilir. Ayrıca bir kişi de olumlu sonuçlar veren kinezyoloji metodu diğer kişide benzer sonuçlara ulaşamayabilir.

Kinezyoloji Uygulaması

Bir vücudun kinezyolojik olarak test edilmesi veya kinezyoloji uygulanması vücut üzerindeki kaslara birtakım basınçlar uygulanmakla sağlanır. Adale veya kas sıkıntısı yaşamayanlarda yapılan bu basınca kaslar normal tepki göstererek işlevlerine devam ederken, enerjisi az olan ve hareket problemi yaşanan kaslar uygulanan basınca olumsuz tepki verirler ve işlev görmezler. Böylece vücudun belirli noktalarında hareketsizlik veya tıkanmalar yaşanır. Bu tıkanmaları açmak için ise eklemlerin hassas bölgelerine masaj uygulanır.

Bununla birlikte enerji akışının olmadığı ve hareket sıkıntısı yaşanan kaslar adale testleri uygulanır ve bölgedeki enerji akışının devam ettirilmesi sağlanır. Bu çerçevede hareket sıkıntısı çeken hastalar yapılan bu testler ve masajlar neticesinde vücudunun rahatladığını hissederek eklemlerin eski işlevlerini yerine getirmeye başladıklarına şahit olur.

Kinezyoloji Uygulamasının Amaçları

Kinezyoloji uygulanırken hastada hareket problemlerine birçok neden bulunabilir. Bu bağlamda uygulanan testler kişinin enerjisini kas ve eklem üzerinde sağlıklı bir şekilde akmasını sağlamak ve bunu yaparken de kişinin bilinçaltını sorgulamak amaçlanır. Bu sebeple uygulanan testlerin asıl amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vücutta bulunan sıkıntılı kas bölgeleri için bilinçaltını harekete geçirmek ve bu sayede beyinden gönderilen komutların daha sağlıklı olmasını sağlamak.
  • Kişilerin düşüncelerine göre dahi değişiklik gösterebilen kas hareketleri, testler sayesinde vücutta rahatlama sağlayarak enerji akışının daha düzenli hale getirmek.
  • Bilinçaltıyla oldukça bağlantılı olan kas hareketlerini bilinçaltındaki olumsuzlukları öteleyerek daha sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak.

Kinezyolojinin İşlevleri

Kinezyoloji hareket bilimi olarak adlandırılır. Bununla birlikte insanı bir bütün olarak ele alan bilim dalı hareket noktasında yaşanan sıkıntılara farklı açılardan yaklaşarak problemin temeline inmeye çalışır. Bu çerçevede kinezyolojinin insan bedeninde dikkat çektiği alanlar şunlardır:

Fonksiyonel Kinezyoloji

Vücudun bütün anatomik yapısını göz önüne alarak vücuttaki diğer sistemlerin işlevleriyle ilgili olan hareketleri değerlendirir. Daha iyi bir ifadeyle vücut fonksiyonlarının tam anlamıyla yerine getirilmesi üzerinde çalışır.

Fizyolojik Kinezyoloji

Fizyolojik kinezyoloji vücut hareket ettiği esnada kinezyoloji ve biyomekanik konusunda gerçekleşen olaylar üzerinde durur.

Psikolojik Kinezyoloji

Vücudun bir bütün olarak sağlıklı bir şekilde hareket etmesinde insanın davranış şekilleri, düşünceleri, etkileşimleri, beslenme ve iletişim becerileri de rol oynar. Bu çerçevede psikolojik kinezyoloji yaş unsurunu da göz önünde bulundurarak bu kavramlar çerçevesinde inceler.

Adli Kinezyoloji

Adli kinezyoloji ise kinezyoloji uygulamalarında kullanılan tekniklerin adli vakalarda kullanılmasıyla ilgilidir. Gerçekleşen olayın nasıl bir hareket çerçevesinde gerçekleştiği üzerinde durur. Bu bağlamda olayı yeniden canlandırma, olayı anlama ve çözümleme konularında etkilidir.

Kinezyoloji Uygulamasının Faydaları

Hareketli kaslardaki enerji akışını kontrol etmek amacıyla uygulanan kinezyoloji uygulandığı beden üzerinde ciddi etkilere sahip oluyor. Adale sistemindeki dengesizlikleri rahatlıkla tespit eden yöntem bazı noktalarda da masaj ihtiyacı olduğunu ortaya koyar. Bunlarla birlikte ise vücutta en çok sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vücuttaki zayıf olan kaslara destek olarak daha sağlıklı bir şekilde işlevlerini yerine getirmelerine yardımcı olur.
  • Yine vücutta bulunan zayıf kasların güçlendirilmesi konusunda gerekli olan desteği sağlar.
  • Bazı vücutlarda sıkça görülen dengesiz kas dağılımlarını azaltarak vücut kas yoğunluğunun dengelenmesini sağlar.
  • Kinezyoloji uygulamaları genellikle ağır işlerde çalışan ve sportif faaliyetlerde boy gösterenler için kasların aşırı derece kasılmasına engel olur.
  • Kas krampı, kas ağrısı ve sakatlanmalarını azaltarak daha sağlıklı bir şekilde yaşam sürülmesine katkı sağlar.
  • Kas ve eklem hareketlerinde gerekli olan enerjinin eksik olan noktalarda akışını sağlayarak vücudun sıvı dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.
  • Eklem problemlerinin kolaylıkla tedavi edilmesine de yardımcı olur.
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Kinezyoloji ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Biyomekanik ne anlama gelir?

Biyomekanik kavramı insan hareketlerinin incelenmesinde ve değerlendirilmesinde mekanik işlemlerin ve fiziksel kuralların tercih edilmesi anlamını taşır. Hareket esnasında gerçekleşen kas değişikliklerini mekanik ve fizik prensiplerine göre değerlendiren bilim dalıdır.

Int. Dr. Samet Töken

Kinezyoloji nerelerde uygulanır?

Kinezyoloji hareket sıkıntısı yaşayan kasların eski işlevlerine dönmesinin yanı sıra bilinçaltının vücut hareketlerini kontrol etmeye başladığı durumlarda uygulanır. Ayrıca sırt ağrılarında, kas kasılmalarında ve kramplarında, aşırı hareketsizlik durumlarında, hiperaktivite ve düşünme bozuklukları gibi durumlarda uygulanır.

Int. Dr. Samet Töken

Kinezyoloji nasıl uygulanır?

Kinezyoloji uygulaması sağlıklı bir şekilde çalışan kas üzerinden yapılır. Sağlıklı çalışan kasın test edilmesi ve sağlıklı geri dönüşler alınması kasta herhangi bir güç kaybı olup olmadığını ortaya çıkarır. Bu çerçevede tercih uygulama için tercih edilen kas farklı yönlerden teste tabi tutularak her test sonucunda kasta belirgin değişikliklerin ortaya çıkması testin pozitif olduğu anlamına gelir.

Int. Dr. Samet Töken

Kinezyoloji uygulaması güvenilir midir?

Yapılan araştırmalar kinezyoloji uygulamasında tercih edilen kastan elde edilen bulguların vücudun tamamını kapsadığını ortaya koymuştur. Vücuttaki diğer hareket sıkıntılarının da belirli sebeplere bağlı olabileceğini gösteren kinezyoloji uygulaması laboratuvar araştırmalarına göre %90 güvenilirlik oranına sahiptir.

Int. Dr. Samet Töken