evim.com

Kas Seğirmesi Nedir?

Kas seğirmesi, vücutta bulunan kasların ufak ufak ve hafif bir şekilde kasılmasına verilen isimdir.

Kas seğirmesi, vücutta bulunan kasların ufak ufak ve hafif bir şekilde kasılmasına verilen isimdir. Kas seğirmesi ayrıca kas fasikülasyonu olarak da bilinir. Halk arasında da kas atması gibi durumlarla tarif edilebilir. Kaslar, sinirlerinizin kontrol ettiği birçok lifin birleşmesiyle oluşur. Kasları etkileyen sinirlerin uyarılması veya bir şekilde hasar görmesi kas liflerinin seğirmesine neden olabilir.

Çoğu kas seğirmesi fark edilmez derecede küçüktür ve kısa bir zaman içerisinde olup geçer. Kişi tarafından endişe kaynağı olarak algılanmaz. Ancak bu kas seğirmelerinin sık olması veya basit nedenlerin varlığı olmadan meydana gelmesi, bir sinir sistemi rahatsızlığına işaret edebilmektedir ve bu durumda kesinlikle bir hekime başvurmak gerekir. Sol kas seğirmesi veya sağ kas seğirmesi durumuna bağlı olarak birlikte veya ayrı ayrı görülebilir. Kolda kas seğirmesi ve bacakta kas seğirmesi en sık bu durumdan etkilenen bölgeler olsa da dilde fasikülasyon, göz kapağında seğirme de oldukça yaygın olarak görülür.

Kas seğirmesi ve kas spazmı kavramları genelde birlikte kullanılır. Bu iki durumda istemsiz kasılmaları tariflese de tamamen aynı durumlar değildir. Kas seğirmesi, tekrar tekrar meydana gelebilecek kısa süreli kasılmalardır. Seğirmeler kişiyi rahatsız edebilir ancak tipik olarak ağrılı değillerdir. Kas spazmı ise ağrıya neden olabilen uzun süreli kasılmaları tanımlar. Kas spazmları, kas krampları olarak da bilinir. Genellikle egzersizden sonra meydana gelirler.

Kas Seğirmesi Nedenleri

Kas seğirmesi toplumda çok sık olarak görülen, neredeyse her insanın hayatında en az bir kere yaşadığı bir durumdur. Bu basit kas seğirmeleri, benign fasikülasyon sendromu başlığı altında da incelenebilmektedir. Bu kas seğirmelerinin ortak ve en sık olan nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Aşırı Efor

Bir kasın gerilmesi veya aşırı kullanımı kas seğirmelerine neden olabilmektedir. Kişi kuvvetli bir şekilde veya uzun bir süre egzersiz yaptığında, kas seğirmesi yaşayabilir. Yapılan araştırmalar, bu kas seğirmelerinin iki ana nedenden dolayı egzersizden sonra olabileceğini düşündürmektedir. İlk neden kasların aşırı yorulması sonucunda ortaya çıkan bazı maddelerdir. Bu kas yorgunluğu sonucu oluşan maddeler, aşırı çalışan kas liflerindeki seğirmeleri tetiklemektedir. Özellikle daha önce o kas grubunu çok çalıştırmayan kişilerin aniden yoğun egzersiz yapması durumunda seğirmeler daha sık görülür. 

İkinci olarak ise, egzersiz sırasında terleme ile kaybedilen sıvı nedeniyle bazı elektrolitlerde dengesizlik oluşmasının neden olduğu düşünülmektedir. Sodyum, kalsiyum gibi elektrolitler, kas kasılmasında rol oynar. Sıvı kaybı sonucu kas liflerindeki elektrolit kaybı, seğirmeyi tetikler. Bu elektrolit dengesizliğine bağlı oluşan seğirmeler en sık olarak kol ve bacak gibi bölgelerde görülür. Çünkü egzersiz sırasında genellikle en çok çalışılan kaslar, baldır, uyluk veya pazı kaslarıdır. 

Yeterince Uyku Alamamak

Beyinde yer alan kimyasallar veya diğer adıyla nörotransmiterler, beyin içerisinde kas kasılmasını yöneten sinirler arasında uyarı taşıyan maddelerdir. Kişinin yeterince uyku uyumaması, nörotransmiter reseptörlerinin yani bu kimyasalların çalışması için gerekli olan maddelerin çalışma şeklini etkiler. Bunun sonucunda da beyin içerisinde kimyasallar aşırı birikir. Aşırı birikmiş kimyasallar, anormal uyarılara sebep olarak kas seğirmelerine neden olabilmektedir. Bu tarz bir uykusuzluk ve yorgunluktan en çok etkilenen ve seğiren kaslar genelde göz kapaklarıdır. 

 Kafein

Kahve, çay veya enerji içeceği gibi kafein içeren içeceklerden aşırı içmek kas seğirmesine neden olabilmektedir. Kafein uyarıcı bir maddedir. Bu yüzden vücuda alınan aşırı kafein kas liflerini uyararak seğirmelere neden olur. Sık kas seğirmeleri olan kişilerin tükettiği kafein içeren maddelere dikkat etmesi gerekir. 

Kalsiyum Eksikliği

Vücudun uygun kas işlevini desteklemek ve yürütmek için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Yeterli kalsiyuma sahip olmamak, kas seğirmesine neden olabilir. Kalsiyum eksikliği hipokalsemi olarak da bilinir. Kalsiyum süt ürünleri, soya fasulyesi, soya peyniri, fındık ve yeşil yapraklı sebzeler gibi ürünlerde bulunur.

Magnezyum Eksikliği

Magnezyum adı verilen elektrolit, sinirleri ve kasları sağlıklı tutmada ve iletimi düzenlemede rol alır. Magnezyum, sinir ve kas işlevini desteklemek için kalsiyumun hücre zarları boyunca taşınmasına yardımcı olur. Magnezyum eksikliğine sahip olmak, yüz de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde kas seğirmesine neden olabilir. Magnezyum eksikliği hipomagnezemi olarak da bilinir. Magnezyum eksikliğinin kalp ve damar ile ilişkili hastalıkların riskini arttırdığı da düşünülmektedir. Magnezyum eksikliğinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kötü beslenme
 • Çok fazla alkol içmek
 • İshal

D vitamini Eksikliği

Sinirlerin beyinden vücudun kaslarına mesajlar taşıması için D vitaminine ihtiyacı vardır. D vitamini eksikliğini olan kişilerde, kas güçsüzlüğü ve kas seğirmeleri görülebilmektedir. D vitamini eksikliğinin nedenleri arasında güneş ışığına yeteri kadar maruz kalmama ve yetersiz beslenme yer alır.

Dehidrasyon

Kas kütlesinin toplamda yüzde 75 kadarı sudur. Su aynı zamanda besinleri ve mineralleri kaslara taşımaya yardımcı olarak kas ile alakalı işlevleri destekler. Kişi yeterince su içmediğinde dehidratasyon gelişebilir. Dehidratasyona sahip olmak kas seğirmesine neden olabilir.

Stres ve Anksiyete

Psikolojik stres veya yüksek anksiyete kas seğirmesi nedenlerinden biridir. Stres sırasında kaslarda gerilme meydana gelir. Bu kas gerginliği nedeniyle de kas seğirmeleri meydana gelebilmektedir. Stresin neden olduğu kas seğirmeleri vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Bu duruma bağlı kas seğirmesi yaşayan kişiler, durumu genelde stresli iken kaslarının atması diğer dönemlerde normal olunması şeklinde tarif ederler. 

Bazı İlaçlar

Bazı ilaçlar istemsiz kas seğirmesine neden olabilir. Bu reaksiyon bir yan etki veya diğer ilaçlarla etkileşimler nedeniyle oluşabilmektedir. Bu yüzden yeni bir ilaç kullanılmaya başlandığında, olası yan etkiler hakkında doktorla iletişime geçilebilir.

Yukarıda yer alan yaygın kas seğirmesi nedenleri dışında, basit herhangi bir nedenle açıklanamayan ve altta yatan ciddi bir hastalığı gösteren kas seğirmesi nedenleri de bulunur. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir: 

Spinal Sinirin Sıkışması 

Spinal sinir diğer adıyla omurilik sıkışması kas seğirmesi ve bazen kas spazmlarına neden olabilmektedir. Bu durum radikülopati olarak da adlandırılabilir. Omurilik sıkışmasının olası diğer semptomları, ayak veya bacakta karıncalanma veya uyuşma hissidir. Genelde bir travma sonucu omurgada yer alan diskler fıtıklaşır ve bu fıtıklaşmış disk omuriliğe baskı yapar. Omurgadaki herhangi bir disk hasar gördüğünde, ilgili sinirin kökünü sıkıştırabilir.

Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS)

Amyotrofik lateral skleroz yani ALS nadir görülen nörolojik bir durumdur. Kas seğirmesi, amiyotrofik lateral skleroz (ALS) adı verilen dejeneratif nörolojik bir hastalığın işareti olabilir. Ancak ALS hastalığının çok daha ciddi ve farklı belirtileri de bulunur. Ayrıca nadir görüldüğü için herhangi bir kas seğirmesinde ALS hastalığını düşünmek çok doğru değildir. ALS, kişinin sinir hücresi işlevinin kademeli olarak bozulmasına neden olur. Sinir hücreleri veya nöronlar, kişinin istemli kas işlevini kontrol eder ve bu da düzgün hareket etmeye yardımcı olur. Nöronlar yani sinir hücreleri düzgün çalışmayı bıraktığı anda kas güçsüzlüğü, seğirmesi gibi durumlar görülmeye başlar. Zaman ilerledikçe ALS'li hastalar hareket etme yeteneklerini kaybeder. Bu durumda yürümek, konuşmak, yemek yemek ve nefes almak oldukça zor bir hale gelir.

Isaac Sendromu

Isaac sendromu, kas seğirmelerine neden olabilen nöromüsküler yani sinirleri ve kasları etkileyen bir durumdur. Issac sendromlu hastanın aşırı aktif periferik sinir uzantıları vardır. Bu yüzden sinirler sürekli olarak kas liflerini tetikler. Bu durumda kişi dinlenirken bile kas kasılmaları, kas seğirmeleri meydana gelir. Isaac sendromunun diğer semptomları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kas sertliği
 • Kramp
 • Aşırı terleme
 • Kasları gevşetmede zorluk

Lupus

Lupus, kişinin vücudundaki bağışıklık sisteminin yanlışlıkla sağlıklı dokuya saldırdığı uzun vadeli otoimmün bir durumdur. Çok yaygın olmasa da lupus hastalığının bir belirtisi de kas seğirmesi olabilmektedir. Lupus, belirli kas gruplarının iltihaplanmasına neden olabilir. Bu iltihaplanmaya miyozit denir. Kas seğirmesi miyozitin bir semptomudur.

Multipl Skleroz

Kas seğirmesi multipl skleroz (MS) adı verilen hastalığın belirtisi olabilir. Multipl skleroz, kişinin merkezi sinir semptomunu etkileyen dejeneratif yani yıkıcı bir durumdur. MS'in yaygın bir semptomu da spastisitedir. Spastisite, kasların sertleşmesi ve istemsizce kasılması durumudur. Kas seğirmesi de spastisitenin bir belirtisi olabilir. Multipl sklerozun diğer belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Yorgunluk
 • Uyuşma veya karıncalanma
 • Güçsüzlük 
 • Baş dönmesi
 • Cinsel işlevde azalma
 • Kronik yani uzun süreli ağrı
 • Düşünmede bozukluk
 • Yürüme güçlüğü
 • Görüş problemleri

Kas Seğirmesi için Hangi Doktor ve Bölüme, Ne Zaman Gidilmeli?

Kas seğirmeleri, sinir sistemi ile ilgili bir durumdan kaynaklanabileceği için nöroloji bölümüne başvurulabilir. Ancak basit nedenlerden kaynaklanan seğirmelerde durumun araştırılması adına dahiliye hekimine başvurulabilir. Hafif olan ve kısa süreli oluşan seğirmelerde hemen doktora başvurmak gerekemez. Ancak uzun süreli devam eden, aşırı kasılmalara neden olan, ek olarak başka semptomların görüldüğü durumlarda bir hekime başvurmak gerekir. 

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Kas seğirmesi, vücutta bulunan kasların ufak ufak ve hafif bir şekilde kasılmasına verilen isimdir.

makaleyi incele

Basit, kısa süreli devam eden kas seğirmeleri için genellikle tedavi gerekli değildir. Ancak altta yatan ciddi hastalığa sahip kişilerde tedavi gereklidir.

makaleyi incele