Kalça Büyütme Nedir?

Kalça büyütme operasyonu, kişilerin daha küçük kalçalara sahip olduklarını düşündükleri durumda büyütmek amacıyla yapılan estetik bir operasyondur.

Kalça büyütme, diğer adıyla “popo büyütme” ameliyatı olarak bilinmektedir. Bu kalça büyütme estetiği ise kişilerin kendi isteklerine göre daha küçük kalçalara sahip olması sebebiyle yapılır. Yapılan bu büyütme operasyonu, genel olarak iki farklı şekilde planlanmakta ve uygulanmaktadır. En çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi Brezilya Kalçası Estetiği de denilen yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme yöntemidir. Bir diğeri ise silikon popo protezi ile kalça büyütme yöntemidir.

Kalçasını büyütmek isteyen kişiler, bu iki büyütme yönteminden bir tanesi ile kalıcı ve estetik bir görünüme kavuşabilirler.

Popo büyütme yöntemleri, başarı durumu dünya çerçevesinde ispatlanmış olan yöntemlerdir. Ancak her merkezde kullanılmayan bir yöntem daha vardır ki; bu yönteme de dolgu ile kalça büyütme denilmektedir. Ancak kimi görüşlerce bu yöntemde kullanılacak olan dolguların piyasada herhangi bir onayı bulunmamaktadır. Dolayısıyla güvenilirliği kanıtlanmış ürünler olmadıkları için de pek tercih ve tavsiye edilmez.

Kalça Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kalça büyütme ameliyatı, öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken süreçleri gerektirir. Buna göre bu ameliyat öncesinde, daha sonra oluşabilecek şişlik ve morluk gibi şikâyetleri en az seviyede tutabilmek için doktor tarafından reçete edilmiş bazı takviye ve ilaçlar alınması gerekir. Bu, aynı zamanda operasyon sonrası meydana gelebilecek pürüzleri de minimuma indirebilir. Kalça büyütme ameliyatı süreci ise şu şekilde ilerler:

 • Operasyon, genel anestezi kullanılarak yapılır.
 • Genel olarak 2 ya da 3 saat sürmekle beraber maksimum 6 saat kadar sürede bu ameliyat gerçekleşir.
 • Silikon protez yöntemi uygulandıysa operasyon ardından içeride birikecek olan sıvıların atılımı için dren adındaki küçük tüpler takılır. Bu, hastanın güvenliği açısından yapılan bir işlemdir.
 • Takılan drenler ise 3 ila 5 gün kadar sonra çıkarılır. 
 • Genel anestezi altında uygulanan işlemler sırasında hasta acı, ağrı vb. hisler duymaz. 
 • Ameliyat sonrası hastalar, hastanede 1 gece yatırılır. 
 • Ameliyat sonrasında hafif ağrılar ve yorgunluk hissi görülebilir. Uygun ilaçlar ile bu şikâyetler azaltılır.
 • Şişlikler azalmaya başladıkça 3 ila 6 ay kadar sonrasında yeni kalça şekli, çok daha belirgin bir duruma gelir ve son hâlini alır. 

Popo büyütme ameliyatı için yağ enjeksiyonu yöntemi uygulandıysa, ortalama 10 ila 14 gün süre sonunda hastalar iş hayatlarına dönebilirler. Ama ameliyat bölgesine herhangi bir baskı olmaması adına otururken hastanın bir yastık kullanması tavsiye edilir. 8 hafta içerisinde ise hasta normal hayatına tamamıyla döner.

Kalça büyütme operasyonu için silikon protez yöntemi uygulandıysa, ortalama 2 ila 3 hafta sonra hastalar iş hayatlarına dönebilirler. Ama bu yöntemde de yine ameliyat bölgesine herhangi bir baskı olmaması adına oturma sırasında hastanın yastık kullanması gerekmektedir. 3.hafta sonunda ise bir yastık kullanmak şartıyla oturmasına ve araba kullanmasına müsaade edilir. Ayrıca hasta 8 ila 10 hafta süre sonunda fiziksel aktivite ve egzersiz tipi uygulamalara tamamıyla döner.

Kalça Büyütme Yöntemleri

Kalça büyütme yöntemleri, kişinin olmasını istediği ölçülerden daha küçük olan kalçalar için uygulanan yöntemlerdir. Bu noktada en sık ve en güvenilir olarak bilinen iki yöntem ve detayları şu şekilde verilir:

 • Brezilya Kalçası Estetiği (Yağ Enjeksiyonu ile Büyütme): Bu yöntemde kişinin vücudundaki (bel, göbek, sırt gibi) başka bölgelerden alınmış olan yağlar, popo/kalça bölgesine enjekte edilir. Bunun için de hasta vücudunda yeteri kadar yağ olması gerekmektedir. Yoksa ikinci yöntem tercih edilir. Enjekte edilmiş olan yağların bir bölümü erir. Ama 1.yıl sonunda bu hacmin ortalama %60 kadarı vücutta kalmaktadır. Vücutta yeteri kadar yağ olduğu sürece bu yöntem tekrarlanabilir. Küçük ve milimetrik kesiler ile bu yöntem uygulanır. Bu sayede operasyon sonrasında çok fark edilebilecek derecede bir iz olmaz. 
 • Silikon Popo Protezi ile Kalça Büyütme (Popo Büyütme): Küçük kalçaları hem büyütmek hem de dikleştirmek için yağ enjeksiyonu mümkün değilse (yani yeteri kadar vücutta yağ yoksa), silikon popo protezi yöntemiyle kalça büyütülebilir. Popo silikonları, göğüs silikonları ile aslında aynı içeriklere sahiptir. Ancak anatomik açıdan değişik tasarlanmış silikonlardır. Bu yöntemde hastanın 2 kalçasının birleştiği yerden küçük bir kesi atılarak girilir ve popo kasları iç kısmına silikon protezleri yerleştirilir. Bu sayede kalçanın üst bölgesi dolgunluk kazanır; hasta, büyük ve dik bir kalça modeline sahip olur. 

Popo Büyütme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Popo büyütme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Ameliyatın hemen ardından özel bir korse kullanılması gerekir. Hastanın şişlik, ödem gibi sorunları minimuma indirmek için 3 ila 4 hafta kadar kullanması önemlidir.
 • Hastaların 2 ay boyunca popolarının üzerine oturmaması gereklidir, eğer oturma mecburiyeti varsa da, altına yuvarlak yastıklar koymaları ya da yan oturmaları gereklidir.
 • Ameliyat ardından ilk iki haftalık süreçte hastanın ağır spor aktivitelerinde bulunmaması gerekmektedir. Ancak ikinci hafta bitiminde tüm spor etkinliklerine katılabilir.
 • Ameliyat sonrasında hastanın ilk 3 gün banyo yapmaması gerekir. 3.günden itibaren yapılabilir.
 • Ameliyat ardından ilk 5 gün tatil olması gerekir. 5.gün itibariyle hastalar, işlerine dönebilirler.
 • Ameliyat sonrasında kullanılan korse, ilk dört haftalık süreçte sadece banyo yapma aşamasında çıkarılabilir. Diğer zamanlarda çıkarılmaması gerekir. 
Makaleyi faydalı buldun mu?
1
0
Makeleyi Paylaşın

Kalça Büyütme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kalça büyütme kremi var mıdır?

Hayır. Krem kullanarak kalça büyütmek mümkün değildir.

Dr. Deniz Gölgeli

Kalça büyütme ameliyatı olanlar ne istiyor?

Kalça büyütme ameliyatı olanlar, şu sebeplerden dolayı bu ameliyatı olmak istemekteler:

 • Kalçada gevşeklik olması,
 • Fazla yağ dokusu bulunması,
 • Ciltte sarkmalar olması,
 • İdeal kiloya yakın olunmasıyla beraber son dönemde dramatik bir kilo kaybı yaşanması,
 • Fazla yağ ve derilerin rahatsızlık vermesi ya da kişinin hareketine engel olması
Dr. Deniz Gölgeli

Kalça büyütme operasyonu ne kadar sürer?

Kalça büyütme ameliyatı olanlar, şu sebeplerden dolayı bu ameliyatı olmak istemekteler:

 • Kalçada gevşeklik olması,
 • Fazla yağ dokusu bulunması,
 • Ciltte sarkmalar olması,
 • İdeal kiloya yakın olunmasıyla beraber son dönemde dramatik bir kilo kaybı yaşanması,
 • Fazla yağ ve derilerin rahatsızlık vermesi ya da kişinin hareketine engel olması.
Dr. Deniz Gölgeli

Popo büyütme ameliyatı ağrılı mıdır?

Popo büyütme ameliyatı ve sonrası süreç, hasta açısından acılı veya ağrılı değildir. Ancak bu ameliyat ve sonrası biraz zahmetli bir süreç gerektirir. 2 hafta kadar işe dönmemesi istenirken, 1 hafta kadar sırt üstü şekilde yatmaması ve 8 hafta kadar da doğrudan kalça üstü oturmaması istenir. Bu anlamda ağrılı değil ama zahmetli bir ameliyat ve iyileşme süreci vardır.

Dr. Deniz Gölgeli

Kalça büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadardır?

Kalça büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süresi, kişiden kişiye değişmektedir. Bazı dikkat edilmesi gereken noktalar 3-4 hafta kadar devam etse de kişinin 5.gün itibariyle iş hayatına dönmesi mümkündür. Bu da hastanın hızlı bir iyileşme süreci geçireceğini gösterir.

Dr. Deniz Gölgeli

Kalça büyütme ameliyatı sonrasında doktor kontrolleri ne zamandır?

Kalça büyütme ameliyatı sonrasında hızlı bir iyileşme süreci beklenir. Ancak hasta iyiye gidiyor olsa da ameliyattan sonraki süreçte 1.haftada, 1.ayda ve 6.ayda doktor kontrollerine gitmesi gerekir.

Dr. Deniz Gölgeli