evim.com

Kadın hastalıkları ve doğum, üreme organındaki her türlü sağlık ve hastalıklar adına çalışan tıp branşıdır.

Kısa adı PKOS olan polikistik over sendromu, yumurtalıklarda kist oluşumuyla meydana gelen endokrin bir hastalıktır ve kadınların %10'unda görülür.

Kısa adı PKOS olan polikistik over sendromunun altında yatan sebep kesin olarak bilinmediği için, tedavisi belirtilere yönelik olarak yapılır.

Meme kanseri, göğüste yer alan hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması ve yapısının bozulması sonucu oluşan bir kanser türüdür.

Meme kanseri evresine uygun tedavi planı uygulanır. Asıl tedavi cerrahi tedavidir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Adet süresi normalde 21 ila 35 gün arasındadır. 35 günün üzerinde adet görülmediği zaman adet gecikmesi var denilir. Her adet döneminde, adet görülen süre 2-7 gün arasındadır. Bu süreden daha kısa ya da daha uzun süren adetler anormaldir. Böyle durumlarda hekime başvurulmalıdır.

Miyom karında, kasık bölgesi, sırtta ağrı yapar. Bası yapıyorsa yaptığı yere göre pelvik bölgede, rektum ve üreter bölgesinde de ağrı yapabilir. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Ağrı için nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar tercih edilebilir.

Yumurtanın rahme yerleşmesi döllenme sonrası 7 – 10 gün sürer. Rahme yerleşen yumurta ile birlikte kasıkta ağrılar gözükmeye başlar. 6 – 8 hafta içerisinde ise rahmin büyümesi sebebiyle kasık ağrıları görülür.

Rahim duvarı kalınlaşması tanısı, rahim kalınlığının menopoz öncesi dönemde olan kadınlarda 12 mm, menopoz dönemindeki kadınlarda ise 4 mm’nin üzerinde olması ile konur. Zaman zaman bu kalınlaşmalar bilinen hormonal ve ya başka sebeplere bağlı olabilir, bu durumda belirli bir süre sonra tekrar kontrol edilir.

Endometrial polip tedavisinde boyuta bağlı olarak ilaç kullanımı uygulanabilse  de asıl tedavi cerrahi yöntem ile çıkartılması işleimidir. Polipektomi denilen polip çıkartılması işlemi rahim içini küret yarımıyla kazıyarak (dilatasyon küretaj), tanı yöntemi de olan histeroskopik yöntemle vajinadan girilip saptana polipin mikroskobik cerrahi makasla kesilmesi ya da transvajinal ultrason eşliğinde çıkartılması şeklinde yapılabilir. 

Alınmayan poliplerde düzensiz kanamaların devamı, buna bağlı kansızlık, halsizlik, yorgunluk gelişebilir.

Özellikle menopoz sonrası hastalarda olmak üzere tüm hastalarda rahimde kalınlaşma veya kanser gelişimine yol açabilir.

Gebelik isteyen hastalarda gebeliğin oluşamamasına, oluşan gebeliklerde düşük ya da erken doğum gelişmesine neden olabilmektedir.