Kadın hastalıkları ve doğum, üreme organındaki her türlü sağlık ve hastalıklar adına çalışan tıp branşıdır.

Polikistik over, yumurtalıklarda kist oluşumuyla meydana gelen endokrin bir hastalıktır. Altında yatan sebep kesin olarak bilinmediği için, tedavisi belirtilere yönelik olarak yapılır.

Kasık ağrısı, göbek deliğinden baldırlara kadar olan kısımda farklı sebeplerden ötürü ağrı hissedilmesi durumu olup; nedene göre medikal, cerrahi, fizik tedavi gibi yöntemlerle tedavi edilir.

Meme kanseri, göğüste yer alan hücrelerin aşırı ve kontrolsüz çoğalması ve yapısının bozulmasıyla oluşan bir kanser türüdür. Evresine uygun tedavi planı uygulanır ve asıl tedavi cerrahi tedavidir.

Vajinismus hastalığı, kadının cinsel organında meydana gelen daralma olup, birçok tedavi yöntemine sahiptir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yerleşme-implantasyon kanaması; erkeğin üreme hücresi olan sperm ile kadının üreme hücresi olan yumurtanın cinsel ilişki esnasında birleşmeyi gerçekleştirmesi sonucunda yumurtlama gerçekleştikten sonraki 7. ila 14. gün arasında herhangi bir günde gerçekleşir. Bu gün, yumurtanın rahime erken ya da geç yerleşmesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Adet süresi normalde 21 ila 35 gün arasındadır. 35 günün üzerinde adet görülmediği zaman adet gecikmesi var denilir. Her adet döneminde, adet görülen süre 2-7 gün arasındadır. Bu süreden daha kısa ya da daha uzun süren adetler anormaldir. Böyle durumlarda hekime başvurulmalıdır.

Noonan Sendromu’nun genetik temeli olduğu unutulmamalıdır. Bazen genetik mutasyonlar anne ve/veya babanın üreme hücresinde meydana gelse de çoğu durumda anne ve/veya baba mutasyona uğramış geni taşımaktadır. Kişide Noonan Sendromu teşhis edildiğinde genetik akrabaları bilgilendirilmeli ve gerekli görülürse Noonan Sendromu açısından değerlendirilmelidir. Noonan Sendromu’na sahip kişilerde sıklıkla kanama bozuklukları görüldüğü için kişiler yaralanmalara karşı dikkatli olmalı, doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmalı ve doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmamalıdır. 

Önemsiz görünen şikayetler ciddi sağlık sorunlarına işaret edebilir. Noonan Sendromu’na sahip bireyler pek çok kalp damar hastalığı açısından risk altındadır. Kişilerin düzenli kontrollerini aksatmamaya özen göstermeleri yaşam kalitelerini artırmakta ve önlenebilir ölümlerin önüne geçmektedir.

Noonan Sendromu’nun çeşitli belirtileri, Turner Sendromu’nda da görülmektedir. Turner Sendromu kişinin cinsiyet kromozomlarından birinin eksik olmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple Turner Sendromu’na sahip kişiler dişi özellik göstermektedir. Noonan Sendromu’na sahip kadınlar benzer klinik bulgular sebebiyle Turner Sendromu tanısı alabilir. Ancak günümüzde kromozom analizi ve genetik incelemelerle tanının doğrulanması, hasarlı gen bölgesinin tam tespitini ve kişinin doğru teşhisi almasını sağlar.

Yerleşme-implantasyon kanaması genellikle diğer hastalıklarda da olduğu gibi, hatta her kadının adet döngüsündeki süreç gibi kişiden kişiye değişiklikler gösterir. Bu sebeple süresi ve şiddeti ile ilgili net bir yorum yapmak mümkün değildir. Genellikle 3 gün kadar sürebilir. Bir haftayı geçen kanamalarda ivedilikle bir Kadın Hastalıkları Ve Doğum Uzmanı ile görüşülerek, durumun değerlendirilmesi sağlanmalıdır.