Hamilelikte Sarı Akıntı

Hamilelik başlangıcında sarı akıntı ya da gebeliğin son ayında sarı akıntı gelmesi enfeksiyona işaret olabilmektedir. Tedavi fitil, krem ve antibiyotik ilaç ile yapılabilir.

Hamilelikte Sarı Akıntı Nedir?

Hamilelik döneminde östrojen hormonunun artmasıyla birlikte hamile kadınlarda vajinal akıntı daha fazla görülmektedir. Gebelik döneminde vajinal akıntı rengine, kokusuna, kıvamına ve yoğunluğuna göre değişmektedir. Gebelikte görülen kokusuz, beyaz ve akışkan şeklinde görülen akıntılar genellikle normal karşılanmaktadır. Ancak gebelikte sarı akıntı veya gebelikte koyu sarı akıntı gebeliğe bağlı normal bir akıntı olarak görülmemektedir.

Hamilelik başlangıcında sarı akıntı ya da gebeliğin son ayında sarı akıntı gelmesi enfeksiyona işaret olabilmektedir. Bu yüzden hamileliğin hangi haftasında olursa olsun akıntı görüldüğünde mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Sarı Akıntı Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte koyu sarı akıntı genellikle enfeksiyondan dolayı ortaya çıkan başlı başına bir hastalığın belirtisidir. Bunun yanı sıra anne adayında enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak farklı belirtiler de ortaya çıkabilmektedir.

Enfeksiyondan dolayı hamilelikte sarı akıntı ve kaşıntı şeklinde belirtiler sıklıkla görülmektedir. Gebelikte sarı akıntı gelmesinde; miktarı, kokusu, renginin açık veya daha koyu olması hastalığın belirtileri hakkında ipuçları verebilmektedir.

Hamileyken sarı akıntı görülmesinin yanı sıra anne adayında ortaya çıkan diğer belirtiler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kaşınma
  • Tahriş
  • Keskin koku
  • Ağrı
  • Vajinal bölgede kızarıklık
  • Sızı

Hamilelikte Sarı Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde anne adaylarının karşılaştığı problemlerin başında vajinal akıntılar gelmektedir. Bu akıntıların rengi herhangi bir hastalığa işaret edebilmektedir. Hamilelik döneminde akıntı sarı renk ise enfeksiyonun oluştuğuna işaret edebilir.

36,37,38 haftalık gebelikte sarı akıntı görülme olasılığı diğer haftalara göre daha fazladır. Çünkü bu dönemde rahmi enfeksiyondan koruyan mukus tıkacı genellikle düşmektedir. Bundan dolayı da enfeksiyon daha hızlı oluşabilmektedir. Gebelikte açık sarı akıntı ile başlayan bu süreç enfeksiyonun artmasıyla daha da koyulaşabilmektedir.

Bu dönemde ortaya çıkan ve sarı akıntıya neden olan diğer durumlar ise şunlardır:

Hamilelikte Sarı Akıntı Teşhisi

Hamilelikte vajinal sarı akıntının asıl sebebini bulmak ve anne adayı için uygun tedavi sürecini erken başlatmak bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli bir durumdur. Bu yüzden uzman doktor doğru teşhisi koymak amacıyla farklı tetkik ve yöntemlere başvurabilir. Bu şekilde akıntıya neden olan enfeksiyon çeşidi anlaşılarak uygun bir tedavi yöntemi uygulanır.

Uzman doktorun başvurduğu tetkik ve yöntemler şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Fizik Muayene: İlk olarak uzman doktor vajinal akıntının rengi, miktarı ve yoğunluğu hakkında anne adayında bilgi alır. Akıntının yanı sıra annede görülen farklı belirtiler varsa bu belirtileri şiddetine göre değerlendirir. Ardından annenin genel sağlık durumu hakkında kısa bir bilgi alındıktan sonra anne adayını fizik muayene yapar.
  • Vajinal Muayene: Fizik muayenenin yeterli olmadığı durumlarda uzman doktor vajinal muayene yöntemine başvurur. Vajinal akıntının kıvamını anlamak ve değerlendirmek için bu işlemin yapılması gereklidir.
  • Kültür Test: Anne adayında görülen sarı akıntının nedeni yapılan muayeneler ile anlaşılmadığı zaman uzman doktor anne adayından kültür testi isteyebilir. Akıntıdan alınan örneğin laboratuvar ortamında incelenmesinin ardından akıntıya neden olan durum öğrenilebilir ve uygun tedavi yöntemine başlanabilir.

Hamilelikte Sarı Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman doktor, akıntıya neden olan sorunu teşhis ettikten sonra hem anne adayı hem de bebek için uygun bir tedavi yöntemine başvurur. Gebelik haftasına uygun verilen ilaçlar ile akıntıya neden olan enfeksiyonun ortadan kalkması amaçlanmaktadır. Ayrıca bu süreçte anne adaylarının evde uygulanacak yöntemlere başvurmaması gerekir. Bu yüzden mutlaka uzman doktorun kontrolü altında verilen ilaçların kullanılması gerekir.

Hamilelikte sarı akıntı için başvurulan tedavi yöntemleri ise şu şekilde sıralanmaktadır:

Fitil: Uzman doktor vajinal florayı dengelemek amacıyla anne adayı için fitiller önerebilmektedir. Fitiller hem florayı dengeler hem de enfeksiyonun azalmasını sağlar. Verilen fitiller, gebeliğin haftasına uygun şekilde düzenlenmektedir.

Krem: Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisinde kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise kremlerdir. Anne adayına uygun verilen krem sayesinde vajinal bölgedeki akıntının ve kaşıntının azalması amaçlanır. Kullanılan krem sayesinde anne adayı hamilelik sürecini daha rahat geçirmeye başlar.

Antibiyotik İlaç: Akıntının, mantar gibi ağır enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıktığı durumlarda uzman doktor anne adayına uygun antibiyotik ilaç önermektedir. Enfeksiyona neden olan mikrobun çeşidine göre antibiyotik tedavisi başlatılır. Ancak verilen bu ilaç mutlaka kadın doğum doktorunun onayından geçmelidir.

Hamilelikte Sarı Akıntı Tedavi Edilmezse

Hamilelik döneminde ortaya çıkan sarı ve ağrılı akıntılar tedavi edilmediği taktirde hem anne adayı hem de bebek için tehlikeli olabilmektedir. Sarı akıntılar genellikle enfeksiyon kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Anne vücudunda oluşan enfeksiyonun tedavisi yapılmadığında tüm vücuda yayılarak doğum anomalilerine sebep olur. Bundan dolayı da bebeğe doğrudan zarar verebilir. Bu yüzden akıntıya eşlik eden şiddetli belirtilerin olduğu durumlarda mutlaka uzman bir doktora başvurularak tedavi süreci başlatılmalıdır.

Hamilelikte Sarı Akıntıya Ne İyi Gelir?

Anne adayında vajinal enfeksiyona bağlı görülen bir akıntı olduğu zaman yapılması gereken en önemli şey vajinal temizliktir. Genital bölgenin her zaman temiz tutulmasına özen gösterilmelidir. Vajinal temizliğin her zaman önden arkaya doğru yapılması gerekir.

Bu süreçte bol bol sıvı tüketimi de oldukça önemlidir. Bu yüzden sık sık su içmeye özen gösterilmelidir. Bunun yanı sıra enfeksiyonun oluşmasını engellemek amacıyla pamuklu iç çamaşırlarının giyilmesi gerekir.

Hamilelikte Sarı Akıntıya Ne İyi Gelmez?

Enfeksiyonun olduğu süreçte genital temizliği yapmak bu sürecin daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Ancak genital temizlik sırasında sabun kullanılmaması gerekir. Sabun gibi kimyasal maddelerin kullanımı enfeksiyonun daha da artmasını sağlar.

Uzun süre dar kıyafetlerin giyilmesi de o bölgenin havasız kalmasına yol açarak enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlar. Dar kıyafetler yerine daha rahat kıyafetler tercih ederek enfeksiyonun geçmesine yardımcı olunmalıdır.

Hamilelikte Sarı Akıntı için Hangi Doktora Gidilir?

Gebelikte anne adayı yaşadığı hormonal değişiklikten dolayı farklı sorunlarla karşılaşmaktadır. Vajinal akıntı genellikle her kadının yaşadığı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu akıntının rengi ve kokusu ile altında farklı bir problem olduğuna işaret edebilir. Ayrıca hamilelikte sarı akıntı ve kasık ağrısı ile birlikte farklı belirtiler de görülüyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Hamilelikte sümüksü sarı akıntı ile karşılaşan anne adayları vakit kaybetmeden hastanelerin Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerinden randevu alarak uzman bir doktora muayene olmalıdır.

Makaleyi faydalı buldun mu?
1
1
Makeleyi Paylaşın

Hamilelikte Sarı Akıntı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Adet öncesi sarı akıntı hamilelik belirtisi mi? Adet gecikmesi ve koyu sarı akıntı hamilelik belirtisi mi?

Rahimde bebeğin gelişmesi ile birlikte akıntı meydana gelmektedir ancak sarı akıntı bir enfeksiyona işarettir. Bu nedenle sarı akıntı doğrudan hamilelik belirtisi olarak görülmemektedir. Sarı akıntı enfeksiyona işaret ettiği için mutlaka tedavi edilmelidir.

Int. Dr. Ahmet Kerim Demirbaş

Gebelikte sarı akıntı bebeğe zarar verir mi?

Bebek geliştikçe anne adayında vajinal akıntı daha fazla görülmektedir. Ancak sarı ve kokulu akıntılar, enfeksiyondan dolayı ortaya çıktıkları için bebek için zararlı olabilir. Bu yüzden akıntının rengi ve kokusuna göre mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir.

Int. Dr. Ahmet Kerim Demirbaş

Hamilelikte sarı akıntı tehlikeli mi?

Hamilelikte sarı akıntı görülüyorsa altında mutlaka bir problem olduğunu işaret etmektedir. Sarı akıntının yanı sıra sızı kaşıntı gibi belirtiler de görülüyorsa bu durum hem anne adayı hem de bebek için tehlikeli olabilmektedir.

Int. Dr. Ahmet Kerim Demirbaş

Hamilelikte sarı akıntı olur mu? Hamilelikte sarı akıntı normal mi ve ne zaman başlar?

Hamilelikte sarı akıntı olur mu sorusunun cevabı pek çok anne adayı tarafından en çok merak edilen sorudur. Bu dönemde normal beyaz ve akışkan akıntılar 6 ile 8. haftalar arasında görülmektedir. Ancak sarı akıntı bir enfeksiyon oluştuğu zaman anne adayında görülmeye başlar.

Int. Dr. Ahmet Kerim Demirbaş