evim.com

Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal akıntıda, akıntıyı azaltmak, ilerlemesini yavaşlatmak için tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Vajinal Akıntı Teşhisi

Doktorunuz tarafından alınacak öykü ve yapılacak fizik muayene ile tanı konulmaktadır. Öyküde özellikle adet döngüsü, cinsel ilişki sıklığı, partner sayısı, korunma yöntemlerine yönelik sorular sorulur.

Rutin olarak yıllık yapılması gereken muayenede ve rahim - rahim ağzı kanseri açısından  riski olanlarda smear (rahim ağzı sürüntüsü) ve kültür örneklemesi yapılır. Akıntı mikroskop altında incelenir. Gerekli durumlarda deri biyopsisi ya da endometrial örnekleme (rahim içinden biyopsi) yapılır .

Özellikle pelvik muayenede rahim ağzında çilek görünümü  tarzında noktasal kanamalar trikomonas vajiniti için önemli bir bulgudur.

Tanı için gerekli olması da diğer hastalıkları dışlamak ya da enfeksiyonun diğer üreme organlarına yayılımını kontrol etmek için USG (ultrasonografi) yapılır. Menopozda olan hastalarda akıntı, kanama ya da ultrasonografide  rahim kalınlığı artışında rahim örneklemesi yapılmalıdır.

Vajinal Akıntı Tedavisi

Tedavi, hastaya ve semptomların şiddetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Her zaman önlemek mümkün olmamakla birlikte olasılığı azaltmak, ilerlemesini ve tekrarlanmasını önlemeye yönelik tedaviler uygulanabilir. Özellikle kişiye düşen görevler:

  • Sık vajinal duş ve banyo yapılmamalıdır.
  • Parfümlü sabun ya da kimyasal içerikli hijyen ürünlerinden kaçınılması
  • Dar- sıkı ve sentetik iç çamaşırı kullanılmamalı
  • Cinsel ilişkide gerekli korunma önlemleri alınmalı
  • Tedavi süresince cinsel ilişkiden kaçınılmalı

Bakteriyel vajinoziste gerekli olmasa da trikomonas ve diğer cinsel yolla bulaşan  hastalıklarda eş tedavisi de mutlaka yapılmalıdır.

Hastalığın şiddeti doğrultusunda ilaç tedavisi gerekebilir. Tedavide nedene yönelik ilaçlar kullanılır:

Antibiyotik : Bakteriyel enfeksiyonlara yönelik kullanılır. 

Antifungal : Mantar hastalıklarına yönelik kullanılır.

Ağızdan veya vajinal fitil yoluyla kullanıldığı gibi tahriş, kaşıntı ve kızarıklık için krem şeklinde formülleri de mevcuttur.

Vajinal Akıntı Tedavi Edilmezse

Vajinal akıntı normal olabileceği gibi bir vajinal enfeksiyonun ya da idrar yolu enfeksiyonunun göstergesi olabilir. Böyle bir enfeksiyon tedavi edilmediği takdirde diğer üreme organlarına ve iç organlarına yayılabilmekte, karın içi iltihaplanma yapabilmekte, uzun vadede kısırlığa ve gebelikte düşük, erken doğuma neden olabilmektedir.

Tedavi edilmemiş aktif gonore vajiniti olan gebelerde doğum sırasında bebeğe bulaş ile konjonktivit (gözlerde iltihaplanma) gelişebilmektedir.

Vajinal Akıntıya Ne İyi Gelir?

Enfeksiyonu önlemeye yönelik hijyen uygulamasına dikkat edilmeli, sıkı olmayan ve pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir. Çamaşırlar günde 2-3 kez değiştirilmelidir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan kaçınmak için korunma yöntemi kullanılmalı. 

Toplu kullanıma açık tuvaletler kullanılmamalı, zorunluluk halinde kullanmadan önce mutlaka sifon çekilmelidir.

Vulvada kaşıntı, şişlik gibi durumlarda bu rahatsızlıkları azaltmaya yönelik soğuk kompres uygulanabilir.

Vajinal Akıntıya Ne İyi Gelmez?

Vajinal akıntının oluşmasını engellemek doğru bir yaklaşım değildir. Normal vajinal akıntı genital bölge sağlığı açısından önemlidir.  Fakat normal olan ya da hastalığa bağlı akıntının şiddetlenmesine yol açabilecek durumlar aşağıda belirtilmiştir :

  • Parfümlü sabun veya jel kullanımı
  • Sık Vajinal duş yapılması
  • Sıkı, sentetik iç çamaşırı giyilmesi
  • Tedavi süresince cinsel ilişki

Vajinal Akıntı İlaçları

Hiçbir ilaç gibi bu hastalıkta kullanılan ilaçlar da  reçetesiz, doktor kontrolünde olmadan kullanılmamalıdır. Her ilaç hastaya özgüdür. Kişinin yaşına, bulunan ek hastalıklarına göre kullanılan ilaçlar değişiklik gösterebilmektedir. İstenmeyen sonuçların doğmaması için doktorunuza danışmadan ilaç almanız önerilmez.

Vajinal akıntıya  yönelik kullanılan ilaçlar şu şekilde özetlenebilir:

Ornidazol grubu antibiyotik (metranidazol vb.): Ağızdan veya vajinal yoldan kullanılabilir. Bakteriyel vajinozis (günde 2 defa ağızdan 1 hafta süreyle, ayrıca günde 1-2 kez uygulanan topikal kremi de mevcuttur) ve trikomonas vajiniti  tedavisinde uygundur. Metronidazol gebelerde kullanılabilir.  Alternatif antibiyotik olarak klindamisin kullanılabilir.

Gonokok ve klamidya enfeksiyonuna yönelik  1 hafta boyunca doksisiklin veya tek doz azitromisin kullanılır. Alternatif tedavi olarak  grubu kullanılabilir (ofloksasin, Levofloksasin).  Doksisiklin ve kinolon grubu gebelik ve emzirme döneminde  kullanılmamalıdır.

Azol grubu (tetrakanazol, mikonazol vb.) ve nistatin gibi antifungal ilaçlar mantar enfeksiyonlarının tedavisinde uygundur.

Hamilelikte Vajinal Akıntı

Hamilelikte hormon dengesizliğine bağlı akıntı görülebilmektedir. Yine normal vücut  yanıtı olabileceği gibi enfeksiyonlar açısından şüphe edilmelidir. Özellikle mantar enfeksiyonlarının gebelikte tedavisi daha zordur.

Bakteriyel vajinozisi olan hastalarda, erken doğum, gebelik kesesi zarı iltihabı, doğum sonrası rahimde iltihaplanma sıklığında artış gösterilmiştir. Bakteriyel vajinozisin özellikle rahim alınması ameliyatı sonrası vajinanın üst kısmında enfeksiyon, düşük  sonrası  rahim içinde enfeksiyon ve karın içi iltihaplanma hastalıklarıyla ilişkili olduğu bildirilmiştir. 

Çocuklarda Vajinal Akıntı

Çocukluklarda 2  yaşından ergenlik dönemine kadar östrojenik ( kadın hormonu) aktivite ve vajinada normalde bulunan mikroorganizma olan laktobasil bulunmaz. Bu bakterilerin olmaması vajinayı diğer mikroorganizmalara açık hale getirir. Çocuklarda vajinal akıntı tedaviye dirençlidir. Çocuklarda, erişkinlerdeki gibi tedavide antibiyotik ilk adım olmamalıdır. İlk aşama genital hijyenin öğretilmesi ve uygulanmasının anne tarafından denetlenmesidir.

6-10 yaş arası çocuklarda oyun sırasında fark edilmeden ya da mastürbasyon ( kendi kendine cinsellik yaşama)  amacıyla vajinada yabancı cisim saptanabilir. Yabancı cisim çocuklarda tekrarlayan, kötü kokulu akıntının en sık sebebidir.

Bebeklerde Vajinal Akıntı

Yenidoğanlarda ve 1- 2 yaşa kadar anneden geçen hormonların  etkisiyle vajina erişkin dönemdeki vajina ile benzer özellikler taşır. Özellikle doğumdan sonraki 1 ayda anneden geçen bu hormonun etkisiyle akıntı ve lekelenme vasfında kanama olması normaldir. 2 yaşından sonra östrojenin bu etkisi ortadan kalkar, diğer mikroorganizmaların vajinaya  yerleşmesi kolaylaşır.

Aktif gonore vajiniti olan hastalarda doğum sırasında bebeğe bulaş ile konjonktivit gelişebilir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
64
64
Makeleyi Paylaşın

Vajinal akıntı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vajinal muayene adet döneminden sonra yapılmalıdır. Önce vajinal duş yapılmamalı, cinsel ilişkiye girilmemelidir. En sık görülen ağrı şekli göğüs ortasında başlayan, çene, boyun ve özellikle sol kol olmak üzere her iki kola yayılan baskıcı, sıkıştırıcı ağrıdır. Daha az olmakla birlikte göbek bölgesinde de hissedilmektedir.

Smear işlemi (Papsmear) muayene esnasında rahim ağzından fırça şeklindeki çubuk aracılığıyla rahim ağzı salgısı ve hücre alınmasıdır. 15-20 saniye süren  ve ağrısız bir işlemdir. Alınan materyal mikroskop camına yayılır ve  özel boyalarla boyanarak incelenir.

Sağlıklı her kadın yıllık olarak Kadın Doğum Doktoru kontrolüne gitmelidir. Bu muayenede smear örneklemesi de yapılır. İki ve üzeri normal sonuçta smear 2 yılda bir yapılmakla birlikte  muayeneye yıllık devam edilir. 

Kokuyu önlemek için medikal ve kozmetik bir çok ürün olabilmekle birlikte bu ürünler kokuyu azaltmanın yanında akıntıyı arttırabilmekte ve genital bölgede tahrişe neden olabilmektedir. Önerilebilecek en iyi yöntem su tüketiminin arttırılmasıdır. En az 8 bardak su içmeye dikkat edilmelidir. Su sayesinde bakteri ve toksinler atıldıkça koku azalır.

Her vajinal akıntının giderilmesi gerekmez. Fakat akıntıda oluşan bir değişiklik, koku, miktar artışı gibi durumlarda doktor kontrolüne gidilmelidir.  Tedavide ağız yoluyla ve vajinaya yerleştirilen fitil  olarak kullanılan antibiyotikler verilir. Kişisel hijyen kurallarına uyulması akıntının normale dönmesinde gerekli ve etkilidir.

Vajinal akıntı, rahim ağzı bezinden salgılanan, vajinanın temiz ve nemli kalmasını sağlayan sıvıdır.

makaleyi incele

Vajinal akıntıda, akıntıyı azaltmak, ilerlemesini yavaşlatmak için tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

makaleyi incele